תמה כהונת האפיפיור

בנדיקטוס ה-16 עזב את הוותיקאן והבטיח: אציית ליורשי, אהיה צליין פשוט

אחרי טקס פרידה מרגש מהכמרים והנזירות, לקול פעמוני הכנסיות ברומא, עלה בנדיקטוס למסוק חיל האוויר האיטלקי וטס אל ארמון הקיץ שלו

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

האפיפיור היוצא, בנדיקטוס ה-16, עזב הערב (חמישי) בפעם האחרונה את הוותיקאן ופרש סופית מתפקידו. פעמוני בזיליקת פטרוס הקדוש ויתר הכנסיות ברחבי רומא צלצלו שעה שמסוק לבן של חיל האוויר האיטלקי, חלף מעל קריית הוותיקאן, הקולוסיאום ואתרים מרכזיים אחרים בבירה האיטלקית, כדי לאפשר לאפיפיור להתבונן בפעם האחרונה בעיר שבה כיהן גם כבישוף. משם, המשיך בנדיקטוס למעון הקיץ של האפיפיור בקסטל גנדולפו, שם ישהה בשבועות הקרובים.

"כפי שאתם יודעים, היום הזה שונה מהימים הקודמים", אמר בנדיקטוס לקהל הנרגש שהתקבץ בקסטל גנדולפו לשמוע אותו בפעם האחרונה. "אני אהיה ראש הכנסיה הקתולית רק עד השעה 21:00, ולאחר מכן אהיה פשוט צליין שמתחיל בשלב האחרון של עלייתו לרגל בעולם הזה". עם סיום דבריו, נופף בנדיקטוס לקהל בפעם האחרונה ונכנס לארמון - מתחם ענק של וילות וגנים פורחים הצופים אל אגם אלבנו. בסרטון - דבריו האחרונים של בנדיקטוס ה-16.

עוד לפני שעזב את הוותיקאן הבטיח בנדיקטוס, ששמו יהיה מעתה "אפיפיור אמריטוס", שיציית ללא סייג לאיש שיירש את מקומו, באחת התקופות הבעייתיות ביותר שידעה הכנסיה זה שנים אחרונות. בנדיקטוס, הוא יוזף רצינגר, הוא האפיפיור הראשון הפורש מכהונתו מיוזמתו ב-600 השנים האחרונות.

בשעות הבוקר קיים בנדיקטוס טקס פרידה מלא רגש מקרדינלים ב"סאלה קלמנטינה" של הוותיקאן. האפיפיור קרא בדבריו לדרגים הגבוהים של הכנסיה ולמאמינים להמשיך להתאחד מאחורי יורשו, יהיה אשר יהיה. "אמשיך להיות קרוב אליכם בתפילותי, בעיקר בימים הבאים, כדי שתסכימו לפעולותיה של רוח הקודש בבחירת האפיפיור החדש. אני מכריז היום שאכבד אותו ואציית לו ללא כל תנאי", אמר בנדיקטוס.

מסוקו של האפיפיור בשמי רומאצילום: אי-אף-פי

בימים הקרובים צפויים להיפתח בכס הקדוש דיונים, לקראת "הקונקלאווה" - הטקס שבו יבחרו הקרדינלים את האפיפיור הבא. לדיונים יש חשיבות רבה במיוחד הפעם, שכן זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שבוותיקאן יהיו זה לצד זה אפיפיור לשעבר ואפיפיור מכהן. מומחים לענייני הכנסיה סבורים שאם האפיפיור הבא יסטה ממדיניותו של בנדיקטוס כל עוד הוא עדיין בחיים, עלול הדבר לגרום לקיטוב בכנסיה ולזעם בקרב הזרם השמרני, עליו נמנה האפיפיור הפורש.

בעלותו על המסוק נפרד האפיפיור מהכמרים, מהנזירות, מצוות הוותיקאן ומהמשמר השווייצי האחראי לביטחונו בחצר סאן דאמאסו של הארמון האפוסטולי. בעיני רבים מאנשי הצוות נראו דמעות שעה שהמסוק המריא לדרכו. באותו זמן, שיגר האפיפיור גם את הציוץ האחרון שלו לטוויטר: "תודה לכם על אהבתכם ותמיכתכם. מי יתן ותמיד תחוו את האושר שמורגש כשמציבים את ישו הנוצרי במרכז החיים". מאז השעה 21:00 (שעון ישראל) כס האפיפיור פנוי רשמית, ושני חיילי המשמר השווייצי, השומרים על ארמון הקיץ, התרחקו מהמקום ויחזרו רק אחרי שהאפיפיור החדש יבוא אליו. בהמשך צפוי בנדיקטוס לשוב לוותיקאן ולהתגורר במנזר.

רבים מהכמרים והנזירות הזילו דמעהצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ