ירידה חדה בשיעור השחורים בבתי הסוהר בארה"ב

בעשור האחרון ירד שיעור האסירים השחורים ב-9.8% (גברים) ו-30.7% (נשים). שיעור האסירים הלבנים עלה ב-8.5% (גברים) ו-47.1% (נשים)

אריקה גוד, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריקה גוד, ניו יורק טיימס

בין השנים 2000- 2009 צנח בחדות שיעור השחורים בקרב אוכלוסיית האסירים בבתי הכלא בארה"ב, על רקע עלייה בשיעור האסירים הלבנים וההיספניים, כך עולה ממחקר שתוצאותיו התפרסמו בוושינגטון. הנתונים מעידים על שינוי משמעותי בהרכב האוכלוסייה בבתי הסוהר בארה"ב ועשויים להצביע על צמצום הפערים בין הקבוצות השונות בבתי הכלא. לדברי מרק מאואר, מנהל The Sentencing Project, מכון מחקר ושדולה הפועלת למען זכויות אסירים בארה"ב, העובדה שהשינוי התחולל בתוך תקופה קצר כל כך, ראויה לציון. "בדרך כלל לא חלים שינויים כה קיצוניים בתוך עשור אחד", אמר.

בקרב נשים שחורות נרשמה ירידה חדה במיוחד - 30.7%. בשנת 2000 היה מספר האסירות השחורות גדול פי 6 ממספר הלבנות. בשנת 2009 היה היחס 1:2.8. שיעור הכלואים השחורים ירד בתקופה ההיא ב-9.8%: ב-2000 היה היחס בין הלבנים לשחורים 1:7.7, ואילו ב-2009 הגיע ל 1:6.4.

שיעור הכלואים הלבנים מתוך כלל האסירים עלה באותה תקופה ב-47.1% (נשים) וב-8.5% (גברים). לקראת סוף העשור ירד מספר הגברים ההיספניים בבתי הכלא ב-2.2% ואולם מספר הנשים ההיספניות הכלואות עלה ב-23.3%.שחורים מהווים 38% מכלל אוכלוסיית האסירים בבתי הכלא הפדרליים ובבתי הכלא של המדינות השונות, ואילו הלבנים – 34%.

בית סוהר בקליפורניה. פחות אסירים שחוריםצילום: California Department of Corrections

יותר מ-100 אלף נשים כלואות כרגע בבתי כלא בארה"ב. מספר האסירים, כמו גם היחס בין האוכלוסיות השונות בבתי הכלא, משתנה בחדות ממדינה למדינה. ואולם מאואר מזהה מגמה ברורה של שינוי. לדעתו אין לייחס את התמורות לגורם אחד בלבד, אבל יש משקל רב לשינויים בחוקי עבירות הסמים, שהביאו לשינוי העונשים המוטלים בגינן. גורמים נוספים לירידה בשיעור השחורים בבתי הסוהר הם הצניחה בשיעור מעצרי השחורים, העלייה במספר הלבנים וההיספנים המרצים תקופות מאסר בגין שימוש לא חוקי באמפטמינים והשפעתן הלא-פרופורציונלית של התמורות הסוציו-אקונומיות על אוכלוסיית הנשים הלבנות.

אלפרד בלומסטין, מומחה למערכת המשפט הפלילי באוניברסיטת קרנגי מלון, אשר ערך מחקר בשיתוף אלן בק מהאגף לסטטיסטיקה של משרד המשפטים, ציין כי הירידה בשיעור השחורים באה לידי ביטוי גם במחקר שלו. "אחד הגורמים העיקריים לתופעה זו, הם העונשים הכבדים שהוטלו בגין עבירות סמים", אמר בלומסטין, "התופעה התבטאה בעונשי מאסר ארוכים במיוחד שהוטלו על סוחרי קראק, בגלל האלימות הקיצונית שאפיינה את שוק הקראק".

ואולם עבירות הקראק כבר אינן מהוות נושא בוער בשנים האחרונות, והדבר בא לידי ביטוי בשינוי בחוק הפדרלי בכל הקשור לענישה בגין עבירות אלה. מספר גדול של אסירים שהורשעו בעבירות הקשורות לקראק מסיימים בימים אלה לרצות את עונשיהם, והדבר יתבטא בעזיבה המונית של שחורים, אשר תשתקף בהצטמקות היחס בין אסירים שחורים ללבנים בבתי הכלא, אמר מאואר, המייחס את הצניחה במספר האסירים השחורים, ובעיקר האסירות השחורות, להרשעות בגין עבירות סמים.

למשל, במדינת ניו יורק הצטמצם מספר האסירים הכללי בבתי הכלא באופן משמעותי, "וכשמדובר בנשים, ניתן לייחס זאת רק להרשעות על עבירות סמים", אמר. "חוקי הסמים הנוקשים והעונשים הכבדים שהוטלו על עברייני סמים הובילו לכליאתן של מספר לא פרופורציונלי של נשים, וכעת המצב התהפך". "המספרים אינם זהים בכל מדינות ארה"ב, אבל המגמה היא אותה מגמה", הוסיף, ואולם ציין כי לא חל כל שינוי בקצב הגבוה של עליית שיעור הנשים מקרב כלל האסירים בארה"ב, "השינויים האמורים חלו רק בהרכב אוכלוסיית הנשים הכלואות", הבהיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ