התחפושת של דב הייקינד והנזק התדמיתי לישראל

גם בסאגת הייגל שהסתיימה השבוע בתבוסתם, נטורי הקרתא שלנו באמריקה הצליחו להשתיק את הקול היהודי המסורתי והשפוי

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

הקומיקאי ג’ון סטיוארט חגג השבוע בתכניתו “הדיילי שואו” על חשבונו של דב הייקינד, יהודי דתי מברוקלין וחבר בית המחוקקים של מדינת ניו יורק. הייקינד נקלע לעין הסערה לאחר שצולם במסיבת פורים כשהוא מחופש לשחקן כדורסל שחום עור, כולל צבעי פנים בהתאם. התמונה הועלתה לפייסבוק ומשם עשתה דרכה לעמודים הראשונים של העיתונים ולכותרות מהדורות הערב של החדשות המקומיות: ניו יורק העיר צהלה, שמחה ועטה בחדווה על ההזדמנות הנדירה להוקיע מחוקק יהודי מוכר.

הייקינד לא הבין תחילה על מה המהומה. אמנם חלף רק שבוע מאז שהוא עצמו גינה את מעצב האופנה ג’ון גליאנו על כך שעטה בגדי יהודי חסידי “ועשה מאיתנו צחוק”, אבל על רגישותם של אפריקאים־אמריקאים ללבנים הצובעים פניהם בשחור כמעשה קונדס, הוא ככל הנראה לא שמע. בתחילה ייחס הייקינד את פרץ המחאות נגדו ל”פוליטיקלי קורקט שיצא מכלל שליטה”, אך עם התגברות המחאות והביקורת הוא נאלץ להתנצל, לא לפני ששחרר נימוק אחרון להגנתו: “הרי בפורים מתחפשים לכל מיני דברים”, ציין, “אפילו לערבים”.

הייקינד מוכר היטב גם בניו יורק וגם בקרב חוגים דתיים וימניים בישראל. בצעירותו השתייך לליגה להגנה יהודית ובמשך שנים ארוכות המשיך לשבח את מייסדה, הרב מאיר כהנא. הוא היה בין מובילי המחאות הקולניות והארסיות ביותר נגד הסכמי אוסלו ונגד יצחק רבין, טרם הירצחו. רעייתו, שושנה, מנהלת את “קרן הפיתוח” של אגודת ידידי עטרת כוהנים, שבאמצעותה הועברו במרוצת השנים מיליוני דולרים לרכישת קרקעות ומבנים ליהודים במזרח ירושלים.

הקטע מתוכניתו של ג'ון סטיוארט:

הייקינד הוא דמוקרט על פי שיוכו המפלגתי, אבל רפובליקאי שמרני על פי השקפותיו. לפני כמה שבועות עמד בראש ההפגנות הקולניות נגד החלטת אוניברסיטת ברוקלין קולג’ להעניק חסות לפורום התומך בחרם על ישראל, שנזקן היה רב מתועלתן. הוא נוהג לבקר את הנשיא אובמה בחריפות ובעקביות מהרגע שזה הודיע לראשונה על מועמדותו לנשיאות. את הסנאטור לשעבר צ’אק הייגל, שהתמנה השבוע לתפקיד שר ההגנה, השווה הייקינד לנוויל צ’יימברלין, מפייסו של אדולף היטלר, ואת התבטאויותיו הכתיר כאנטישמיות, לא פחות. תומכיו היהודים של הייגל, הוסיף, “מעוררים בחילה”.

הייקינד איננו דמות שולית. הוא מייצג מחוז בחירה בברוקלין הכולל ריכוזים גדולים של יהודים חרדים ויוצאי ברית המועצות לשעבר, ונחשב למוציא ומביא רב־השפעה בפוליטיקה של ניו יורק. גם אם נתפס בעבר כ”עשב שוטה” בשולי המחנה, התבטאויותיו היום אינן שונות, לא בעיקרון ולא בטון, מאלה המושמעות על ידי ראשי האגף השמרני והדתי במפלגה הרפובליקאית. הן אינן נבדלות במאומה מדבריהם של הארגונים והאישים היהודים שניהלו בקיץ האחרון מסע שטנה נגד אובמה וניווטו בחודשים האחרונים את הניסיון הכושל לטרפד את מינוי הייגל.

מדובר בתעמולה חד־צדדית, מיליטנטית, ימנית עד ימנית קיצונית, הנעה לסירוגין בין תוקפנות בוטה לקורבנות בכיינית, שאין בה ניואנס ואין בה אפור ואין בה קמצוץ של חמלה אלא רק שחור, לבן וגרזן קהה שבו הולמים בכל מי שסוטה מהתקן. בתי היצירה של הקו התוקפני הזה הם ארגונים משומנים וממומנים היטב כמו “ועד החירום לישראל” ו”הקואליציה היהודית הרפובליקאית”, בגיבוי שורה ארוכה של בעלי טורים וכלי תקשורת ימניים מגויסים. יעדם המרכזי הוא להוקיע, ואם אפשר אז גם לקעקע, כל פוליטיקאי, רצוי ליברל ודמוקרט, הסוטה מהגדרתם הצרה ל”פרו־ישראלי” – הגדרה שבדרך כלל מתחילה בנצי הליכוד ונעה מימינה.

בעשור האחרון הפך הקו הלוחמני הזה ליותר ויותר דומיננטי בתקשורת ובציבוריות האמריקאית. הוא ניזון מהקיטוב הגובר בפוליטיקה, מהשנאה התהומית לאובמה בימין הדתי והשמרני, היהודי והלא־יהודי ומזהות האינטרסים והדמיון במסרים שמתגלה לעתים קרובות בין מייצגי הקו לבין דובריה הרשמיים של ישראל, ובראשם ראש הממשלה.

הייקינד (במרכז). טען שהמחאות הן "פוליטיקלי קורקט שיצא משליטה"

יחד עם עלייתה של תנועת ג’יי סטריט משמאל, המגמה הזו משקפת גם את נסיגתם ההדרגתית של הארגונים היהודיים המסורתיים ממרכז הבמה ואת הקושי שלהם להתמודד במגרש תקשורתי דעתני שבו כל דאלים גבר, כל מעוות משתבח וכל המשמיץ זוכה לכותרת שמנה.

במאבק רווי הארס על מינוי הייגל, למשל, בקושי נשמע קולו של הממסד היהודי המוכר משנים עברו: הליגה נגד השמצה והוועד היהודי האמריקאי אמנם השתתפו תחילה בקמפיין נגד שר ההגנה המיועד, אך נסוגו בהם כשההתלהמות השתלטה על הדיון.
גם הארגון היהודי החזק והמשפיע ביותר, אייפא”ק, שיערוך את ועידתו השנתית רבת המשתתפים ורבת הרושם בתחילת השבוע הבא בוושינגטון, שמר על שתיקה מוחלטת ונזהר שלא להיתפס אפילו בשיחות רקע כמי שמתגייס לעליהום על הייגל. לא רק שראשי הארגון נמנעים באופן עקרוני ומסורתי מלהשתתף בדיונים על מינויים אישיים, הם גם לוקחים בחשבון את הנזק שעלול להיגרם לישראל כתוצאה ממלחמת השמצות המתנהלת לכאורה בשמה, אם זו תסתיים בתבוסה, כפי שקרה בפועל. הייגל, אפשר להעריך, לא נכנס לתפקידו השבוע עם יותר אהבה והערכה לישראל ולמצוקותיה משהיו לו בטרם הושפל לעיני כל בידי אלה המתיימרים לדבר בשמה.

כל השיקולים הרציונליים הללו אינם מטרידים את נטורי הקרתא שלנו, שתהודתם התקשורתית גדולה בהרבה משיעורי התמיכה בהם בקרב הציבור היהודי באמריקה, כפי שהוכיחו הבחירות האחרונות. מטרתם היא ליצור זהות לכאורה בין המפלגה הרפובליקאית לבין התמיכה בישראל, ובכך, כפי שכתב העיתונאי ג’פרי גולדברג השבוע “לנתק את הקשר בין המצביעים היהודיים למפלגה הדמוקרטית”. לצורך כך הם פועלים על פי הכלל ש”ככל שירע, כן ייטב”, המיוחס, אולי בטעות, לוולדימיר לנין. הם מנהלים קמפיינים של גשרים שרופים ואדמה חרוכה, מתעלמים מסיכון המסורת הארוכה של תמיכה דו־מפלגתית בישראל ואינם מושפעים מהרושם השלילי שפעולותיהם יוצרות בקרב חלקים רחבים של התקשורת ודעת הקהל, כולל היהודית. הם גם אינם נשמעים להנחיות של דיפלומטים ישראלים ואינם נזקקים לקונצנזוס יהודי־אמריקאי שיתווה את הדרך.

כך, ובהעדר קולות אחרים, הולכת ונוצרת זהות תודעתית בין תדמיתה של ישראל לבין התעמולה הקיצונית, החד־צדדית, חסרת הרגישות וחסרת המודעות המתנהלת בשמה. במקום שפול ניומן מ”אקסודוס” ישמש כסטריאוטיפ ישראלי, לא ירחק היום שהתוקפנות, האטימות וחוסר הרגישות של אישים כמו דב הייקינד ייתפסו באמריקה כפרצופה של המדינה.

תמיכתם של האמריקאים בישראל עדיין איתנה, רחבה ובעלת שורשים עמוקים כמובן, אך זרעי הפורענות שניטעים בערוגותיה במרץ בתקופה האחרונה עלולים לנבוט, לצמוח ובסופו של דבר להרעיל את החלקה הטובה ולהבאיש את פירותיה. אם זה יקרה כשהדמוקרטים בשלטון - אין ספק שמחוללי הנזק גם יטענו שצדקו מלכתחילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ