יום שני של מהומות בבנגלדש בשל גזר דין מוות למנהיג מוסלמי

אתמול נהרגו 42 בני אדם ונפצעו 200 בעימותים במדינה. דלוואר חוסיין סעידי הורשע בפשעי מלחמה במלחמת העצמאות של המדינה מפקיסטאן

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

לפחות שני בני אדם נהרגו היום (שישי) בעימותים שפרצו במחוזות הצפוניים של בנגלדש. בכך עולה מניין ההרוגים במדינה ל-44 בני אדם ביומים של הפגנות אלימות בעקבות החלטת בית משפט לגזור עונש מוות על מנהיג מוסלמי קיצוני בגין פשעי מלחמה להם היה אחראי בזמן מלחמת העצמאות מפקיסטאן ב-1971.

דלוואר חוסיין סעידי, בן 73, הוא סגן נשיא מפלגת ג'מאעת א-איסלאמי. הוא הורשע בהרג המוני, עינויים, הצתות, אונס, ביזה וכפיית התאסלמות על המיעוט ההינדי בבנגלדש בזמן המלחמה. במקור הוטל על סעידי עונש של מאסר עולם בגין עבירות אלה. אולם העונש הצית גל מחאה בו השתתפו עשרות אלפים. אחרי שבועיים של מהומות אישר הפרלמנט תיקון לחוק שאפשר למדינה לערער על העונש ולהטיל עליו עונש מוות. סעידי הוא הדמות הבכירה ביותר שהורשעה עד כה בבית הדין המיוחד, שמונה לחקור את הפשעים שנעשו בזמן המלחמה.

אתמול התגודדו אלפים בבירה דאקה בתמיכה בבית המשפט, וקראו להטיל על הנאשמים בפשעי מלחמה את מלוא העונש הקבוע בחוק. משנודע פסק הדין, הם פרצו בקריאות שמחה, בעוד שתומכיו של סעידי יצאו לרחובות במחאה. אלפי שוטרים נפרשו בדאקה אולם הם לא הצליחו למנוע את התפשטות המהומות. בין השאר הוצת מקדש הינדי בדרום הבירה, הותקפה תחנת משטרה, ומלבד 42 ההרוגים שביניהם שישה שוטרים, לפחות 200 בני אדם נפצעו בעימותים בין תומכי ג'מאעת א-איסלאמי למשטרה.

מפגינים נגד גזר הדיןצילום: רויטרס

מפלגת ג'מאעת א-איסלאמי קראה היום לתומכיה להגיע למסגדים ולהתפלל למען ההרוגים, ועלה חשש שעימותים נוספים יחלו עם תום תפילות יום שישי. ערוץ טלוויזיה מקומי דיווח שתומכי ג'מאעת הציבו מחסומים בכמה כבישים במדינה.

המורשת של מלחמת 1971 ממשיכה להטיל צל כבד על החברה בבנגלדש. לפחות שלושה מיליון בני אדם נהרגו במלחמה, ורבים מהחשודים בביצוע פשעים מעולם לא נשפטו. אף שג'מאעת א-איסלאמי התנגדה לעצמאות בנגלדש, מכחישה המפלגה שהיה לה חלק כלשהו בפשעי המלחמה של המנליציות שהתנגדו לעצמאות. גורמים רשמיים מעריכים כי יותר משלושה מיליון בני אדם נהרגו במלחמה זו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ