חשש בישראל: הקיצוץ הרוחבי בתקציב ארצות הברית יפגע במימון כיפת ברזל

הקיצוץ בסך 85 מיליארד דולרים בתקציב הפדרלי נכנס לתוקף לאחר שנדחה. ישראל ביקשה תקציבים נוספים לתמיכה במערכות "חץ" ו"שרביט קסמים"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

הקיצוץ הרוחבי הגדול, בסך 85 מיליארד דולרים בתקציב הפדרלי של ארצות הברית, נכנס אתמול (שבת) לתוקף. זאת לאחר שהנשיא ברק אובמה כשל בגיבוש הסכם עם הרפובליקאים בקונגרס. הקיצוצים האוטומטיים נכנסו לתוקף לאחר שנדחו מינואר. הבית הלבן העריך אתמול כי הקיצוצים יהיו הרסניים לביטחון הכלכלי והלאומי של ארצות הברית. “הכאב יהיה אמיתי”, אמר אובמה לעיתונאים, “החל מהשבוע, משפחות רבות מהמעמד הבינוני ירגישו את ההשפעה על חייהן”.

ביום שישי האחרון אמר שגריר ישראל בוושינגטון, מייקל אורן, בשיחה עם "גלובס" כי "שגרירות ישראל עדיין אינה יודעת מה יהיה היקף הקיצוץ הרוחבי בארצות הברית. הסיוע לישראל כלול בתקציב הפדרלי. כפי שתקציב זה יקוצץ, כך גם היקף הסיוע לישראל עלול להיות מקוצץ בהתאם". שלושת הפרויקטים הגדולים שזוכים למימון חיצוני מצד ארצות הברית מלבד כספי הסיוע האמריקאיים הם סוללות כיפת ברזל, מערכת ההגנה "שרביט קסמים" המיועדת ליירט טילים בטווח הבינוני, ומערכת ההגנה "חץ" המיועדת להגנה מפני טילים המגיעים מאיראן.

הנשיא אובמה במסיבת עיתונאים בבית הלבןצילום: בלומברג

ישראל קיבלה בשנים האחרונות 205 מיליון דולר לטובת ארבע סוללות "כיפת ברזל" (סוללות מספר 3,4,5 ו-6, שרק האחרונה עוד לא החלה בפעילות מבצעית). לאחר בקשה משותפת של הממשל הישראלי למימון נוסף אמריקאי של ארבע סוללות נוספות וטילים מיירטים בסך של יותר מ-600 מיליון דולר, אישרו בארצות הברית את העברתם של 70 מיליון דולר בלבד. כעת עומד על הפרק תקציב נוסף שנמצא בתהליכי אישור בקונגרס האמריקאי,  בסך של כ-200 מיליון. מלבד זאת, ישראל ביקשה את העברתם של 268.8 מיליון דולרים לטובת תמיכה בפרויקטי הפיתוח המשותפים לישראל ולארצות הברית – מערכת "חץ" – 2 ו-3, ומערכת "שרביט קסמים".

לדברי אורן, ישראל, כבעלת הברית הקרובה של ארצות הברית במזרח התיכון, "מבינה את האתגרים התקציביים הלא פשוטים שאיתם מתמודדים האמריקאים. אנו מוכנים לשאת את חלקנו בנטל, תוך ניסיון לשמור על אותם פרויקטים חיוניים לביטחונה ולשלומה של ישראל, ביניהם פרויקט כיפת ברזל", אמר. מלבד זאת, ישנה אפשרות כי ארצות הברית תקצץ גם חלק מכספי הסיוע המועברים תדיר לידי ישראל, שעמדו על כשלושה מיליארד דולר בשנת 2012.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ