שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" בדרום אמריקה

“אני לא יוצר את הצורך, אני רק עונה על הביקוש”, מסביר מיגל קבז’רו, התעשיין הקולומביאני שהמפעל שבבעלותו החל לייצר סדרת פרטי לבוש ותיקי בית ספר לילדים, בצבעים עליזים. כחול לבנים, ורוד רך לילדות עם דמויות מצוירות ואהובות. ויש לתיקים הללו יתרון נוסף - הם חסיני כדורים.

“מבחינה מקצועית אין בזה חידוש רב”, אומר קבז'רו לתקשורת, “רק קהל היעד חדש”. מדובר בעיקר במעילים, בחולצות ובתיקים הנישאים על הגב, שכולם מצוידים בלוחות מחומרים העמידים בפני כדורי נשק קל, בדומה לאפודי המגן של אנשי צבא ומשטרה.

התוצרת היתה מיועדת, בשלב התכנון, בעיקר ללקוחות במדינות כגון מקסיקו וברזיל (ההזמנות הראשונות היו מסאו פאולו), מדינות בהם קרטלי הסמים וארגוני הפשע מטילים פחד מחטיפות של ילדים לצורך בקשת כופר או לשם הטלת אימה – וכן יש בהם סיכוי גבוה להיקלע  לקרב יריות ברחוב, בדרך לבית הספר.

אולם, בעקבות הטבח שאירע בבית הספר בעיירה ניוטאון, קונטיקט, חושבים במפעל כי גם השוק האמריקאי הופך לכתובת פוטנציאלית, בעקבות חשש הורים ממקרים דומים בעתיד. אגב, הרעיון לשלב חומר מגן בתיקי הגב בא גם עם רעיון אחר של מומחי המפעל, לאמן ולהדריך את הילדים כי התיק הוא האפשרות שלהם לגונן על ראשם בעת ירי ולעתים גם האפשרות היחידה לתפוס מסתור בעת התקפה בכיתה או בחצר.

צפו בכתב Vice שורד ירייה מטווח אפס

הביקוש גדול ובמפעל מועסקים כיום יותר מ-180 עובדים. הקטלוג מכיל מאות מוצרים שונים, במחירים הנעים בין 300 ל-3,000 דולרים. לקבז’רו יש כבר חברה בת אחת במקסיקו, המייצרת לשוק המקומי, וסניף נוסף עומד להיפתח בקרוב בלימה, בירת פרו.

הקולקציה חסינת הכדורים לילדים מקיפה מלבד את תיקי בית הספר ומעילים, גם חולצות טי העשויות מסיבים פולימריים שהם המלה האחרונה מבחינת השכלול בתחום זה, ויכולת גבוהה יחסית למנוע נזק כתוצאה מירי כדורי נשק קל. “את הטי־שירטס האלה אפשר ללבוש גם מתחת לבגדים רגילים, ואז יכול הילד לבוא לבית הספר או לגן לבוש כמו שהוא אוהב".

"במקרה של ירי, יש להם לפחות סיכוי לשרוד. זה תלוי מאיזה טווח מבוצע הירי, אולם בניסיונות שערכנו במפעל סופקה הגנה מסוימת אפילו מכדורים בקליבר של 0.38 מגנום מטווח אפס”, הוא אומר. המידות של המוצרים המיועדים ללבישה מותאמות בשלב זה לגילאי 8 עד 16 ומחיריהם נעים בין 200 ל-400 דולר.

המפעל בפרברי בוגוטה. מייצרים גם חולצות טי מסיבים פולימריים, שמונעים נזק מירי מנשק קל צילום: אי–פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ