המתיחות נמשכת |

שביתה כללית בבנגלדש בשל עונש מוות לבכיר מוסלמי

לפחות 50 בני אדם נהרגו מאז יום חמישי בעימותים בין תומכי מפלגת "ג'מעת אי-איסלאמי" המוסלמית לבין כוחות הביטחון

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

נמשכת האלימות בבנגלדש בעקבות עונש המוות שהוטל על בכיר מוסלמי במדינה. הבוקר (ראשון) הכריזה מפלגת ג'מעת אי-איסלאמי, התנועה המוסלמית הגדולה במדינה, על שביתה כללית בת יומיים. במקביל דווח על המשך המהומות בהן נהרגו בשלושת הימים האחרונים לפחות 60 בני אדם.

האלימות פרצה ביום חמישי אחרי שבית משפט מקומי פסק שדלוואר חוסיין סעידי, סגן נשיא ג'מעת אי-איסלאמי, יישלח לגרדום בגין רצח, חטיפה, אונס, עינויים ורדיפה של בני ארצו במהלך המלחמה לעצמאות בנגלדש ב-1971, בה נהרגו על פי הערכות כשלושה מיליון בני אדם. המפלגה המוסלמית טוענת כי משפטו של סעידי היה פוליטי ומבטא מאבק בין חלקים בחברה המתנגדים לאיסלאם ובין מאמינים אדוקים. ממשלת בנגלדש דוחה את הדברים.

גזר הדין שניתן לסעידי הוא אחד בשורה של משפטים המתנהלים בבית דין מיוחד לפשעי מלחמה, הבודק את מידת מעורבותה של ג'מעת אי-איסלאמי במעשי זוועה שביצעו כוחות פקיסטאניים בבנגלדש בראשית שנות השבעים. אלא שארגוני זכויות אדם טוענים שהמשפטים אינם עומדים בסטנדרטים בינלאומיים ועל רקע זה בדיוק פרצה האלימות.

חברים בשיביר, אגף הסטודנטים של המפלגה, יצאו לרחובות והחלו להשליך אבנים לעבר שוטרים ולתקוף מחסומי צבא. כוחות הביטחון הגיבו בירי אש חיה והרגו בתוך יממה לפחות 23 בני אדם. בדרום המדינה דווח על הסתערות המון זועם על בתים ומקדשים הינדיים. בתגובה, הטילה אתמול הממשלה איסור על קיום אסיפות פומביות בארבעה מחוזות מתוחים במיוחד.

התגובה האלימה לגזר דינו של סעידי מעידה על עוצמת רגשות הזעם העצורים בבנגלדש זה ארבעה עשורים. אם יש בתגובה עד כה כדי לרמוז על העתיד, הרי שהאירועים הצפויים עלולים להיות עוד יותר קשים ומכוערים. סעידי איננו מהמנהיגים החשובים ביותר העומדים למשפט, אולם נבחר פעמיים לפרלמנט ונחשב למטיף פופולרי. בתוך חודשים ספורים אמורים להינתן בבנגלדש עוד שבעה פסקי דין בסוגייה. בין העומדים לדין: מוטיור רחמן ניזאמי, המנהיג הנוכחי של ג'מעת, ומי שעמד בראש המפלגה גם ב-1971.

סעידיצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ