נערה במלדיביים נידונה למאה מלקות על יחסים מחוץ לנישואים

הפרשה מחריפה את המתיחות במדינת האיים הנחשבת לאתר תיירות פופולרי, בין המוסלמים השמרנים לגורמים מתונים יותר

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט באיים המלדיביים גזר על נערה בת 15 שנאנסה על ידי אביה החורג עונש של מאה מלקות באשמת קיום יחסים מחוץ לנישואים במקרה אחר. הפרשה מעוררת מתיחות בין המתונים לשמרנים במדינת האיים המוסלמית, שמערכת המשפט שלה משלבת את החוק האיסלאמי (השריעה) וחוקים בריטיים.

הפרשה החלה כשהמשטרה נקראה לחקור רצח של תינוק באי פיידהו שבצפון המדינה. אביה החורג של הנערה מואשם שאנס אותה, והרג את התינוק שילדה לו. גם אמה נאשמת על כך שלא דיווחה על הפשע לרשויות. במקביל, התגלה כי הנערה קיימה יחסים עם אדם נוסף, והיא נידונה למאה מלקות בפומבי.

עונש שכזה אינו נדיר במדינה בת 400 אלף האנשים, שנחשבת לאתר תיירות פופולרי, אולם חווה אי יציבות פוליטית ובעיות חברתיות כמו אלימות כנופיות. על אף שבתחילה תמכה הממשלה בהחלטה לתבוע את הילדה, כעת מוסרים גורמים ממשלתיים כי הרשויות פועלות לביטול או השעיית העונש.

זאימה נאשיד, דוברת בית המשפט לנוער, אמרה כי במקביל לעונש המלקות, הנערה תישאר במעצר בית בבית הילדים בו היא מתגוררת במשך שמונה חודשים. היא הגנה על גזר הדין, ואמרה כי הנערה ביצעה מעשה שמנוגד לחוק.

בשנים האחרונות מתעוררת במדינה מתיחות בין מוסלמים שמרנים אך סבלניים יותר, לבין התומכים בגרסה מחמירה ופוריטנית יותר של הדת, בהשפעת מדינות כמו סעודיה וכוויית. אל מול המוסלמים ישנם גורמים ליברלים יותר, בהם הנשיא לשעבר מוחמד נשיד, שהודח בשנה שעברה בתום שבועות של הפגנות מטעם המפלגות האיסלאמיות.

המפלגה האיסלאמית אדהלאט, שזוכה לתמיכה קטנה יחסית, גיבתה את עונש ואמרה שהוא "אינו צעד של אלימות". בהצהרת המפלגה נמסר כי "מטרת עונשים כאלה בשריעה היא לשמור על הסדר בחברה, ולהגן עליה מפני חטאים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ