בחירות בקניה |

פופוליסט מגן העניים ובנו של מייסד המדינה בקרב על עתידה

הבחירות יוכיחו האם הדמוקרטיה האפריקאית יכולה לשקם את מעמדה. משני צדי המתרס נמצאים ראש הממשלה, וסגנו המואשם בפשעים נגד האנושות

רויטרס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס, ניו יורק טיימס

חמש שנים לאחר ש-1,200 בני אדם נהרגו במהומות במערכת הבחירות הקודמת, יבחרו היום אזרחי קניה נשיא חדש, בבחירות שעשויות להיות החשובות והמורכבות ביותר בתולדות המדינה.

שפיכות הדמים בבחירות 2007 פגעה בתדמיתה של המדינה המזרח אפריקאית, שאוכלוסייתה מונה כ-40 מיליון בני אדם. קניה היא הכלכלה הגדולה באזור ובעלת ברית מרכזית במלחמה שארה"ב מנהלת נגד המיליציות האיסלאמיות.

הקהילה הבינלאומית תעקוב מקרוב אחר ההצבעה ותבחן אם קניה מסוגלת לשקם את מעמדה כאחת הדמוקרטיות היציבות באפריקה, לאחר שאימצה חוקה חדשה ב-2010, המאפשרת בחירות חופשיות יותר.

על הנשיא מואי קיבאקי נאסר על פי החוק להיבחר לקדנציה שלישית, ומרוץ צמוד מתנהל בין שני המועמדים המובילים להחליפו - ראש הממשלה, ראילה אודינגה, וסגן ראש הממשלה, אוהורו קניאטה, שמובילים בפער ניכר על פני ששת המועמדים האחרים.

כדי להיבחר כבר בסיבוב הראשון, על המועמד לזכות ביותר מ-50% מהקולות של 14 מיליון הרשומים בפנקס הבוחרים, ולא, שני המועמדים המובילים יעלו לסיבוב השני שייערך ב-11 באפריל. במקביל לבחירות לנשיאות, ייבחרו סנטורים, מושלי מחוזות, חברי פרלמנט, מנהיגים אזרחיים ונציגות למועצות המחוזיות.

ראש הממשלה ראילה אודינגה, בן 68

אודינגה טוען שהפסיד בבחירות ב-2007 בשל זיופי קולות. הוא כרת ברית עם יריבו לשעבר, סגן הנשיא קלונזו מוסיוקה, והשניים הקימו את הקואליציה לרפורמה ודמוקרטיה (CORD). אודינגה נחשב לדמות צבעונית - לעתים הוא מגיע לעצרות ברכבי שטח, לבוש בבגדים מבהיקים. הוא זוכה לתמיכה עצומה בקרב בני קהילתו, שבט לואו, היושב במערב המדינה בקרבת אגם ויקטוריה.

אודינגה ידוע בכינוי "אגוואמבו", שפירושו "מעורר מחלוקת" או "קורא התיגר". הוא היריב החזק ביותר של הגוש השולט בפוליטיקה בקניה מאז קיבלה עצמאות ב-1963, שמורכב בעיקרו מבני שבט קוקויו, שקניאטה משתייך אליו. אולם הוא לא אאוטסיידר פוליטי: אביו היה דמות פוליטית חשובה במדינה לאחר העצמאות.

ראילה אודינגה במגוריו בניירובי, היוםצילום: רויטרס

אודינגה מציג את עצמו כרפורמטור ומגן העניים, אך למעשה משתייך לאליטה העשירה. הוא מעורב בעסקי נפט, מפעל לייצור בלוני גז ומפעל שמייצר אתנול לייצוא. על אף שחלק ממתנגדיו מנסים לציירו כסוציאליסט כלכלי, אודינגה טוען כי לקהילה העסקית אין מה לחשוש ממנו.

ציבור הבוחרים של אודינגה מתרכז בקיברה, שכונת עוני בניירובי, אחת הגדולות באפריקה ומעוז של פושעים. מבקריו טוענים שאודינגה עשה מעט מאוד להיאבק בעוני בקיברה, שבה מתגוררים מספר רב של בני לואו. אולם אין בכך כדי להרתיע את תומכיו מבני שבטו, או את חברי שבט קמבה, שמוסיוקה משתייך אליו, והצפויים לתמוך בו.

אודינגה הבטיח לפעול לשיפור מערכת התשתיות במדינה, במיוחד הכבישים והרכבות שהדרדרו מאז העצמאות. צפויה לו משימה קשה במילוי חלק מהבטחות הקמפיין שלו, במיוחד ההבטחה להילחם בשחיתות בדרגים הגבוהים. אודינגה הציע תוכנית לפיה בכירים ואנשי עסקים שגנבו מהמדינה יקבלו חסינות אם יחזירו את הכספים, אולם קודם יצטרך להתמודד עם האשמות שחיתות של בכירים במפלגה שלו.

סגן ראש הממשלה, אוהורו קניאטה, בן 51

קניאטה הוא בנו של מייסד קניה, הנשיא ג'ומו קניאטה. הוא נכנס לפוליטיקה כממשיכו המועדף של הנשיא לשעבר דניאל אראפ מוי ב-2002, אבל הפסיד לקיבאקי. בבחירות ב-2007, תמך קניאטה בקיבאקי.

קניאטה נתמך על ידי בני קוקויו השומרים אמונים למוצאם. הוא בחר לסגנו את ויליאם רוטו משבט קלנג'ין היריב, והקים עמו את ברית ג'ובילי. בית המשפט הפלילי הבינלאומי מאשים את השניים בארגון האלימות שלאחר הבחירות ב-2007, אולם הם מכחישים מעורבות באירועים.

לפני חמש שנים, כל אחד מהם תמך במועמדים יריבים לנשיאות, ושבטיהם היו במרכז שפיכות הדמים הקשה שעקרה 350 אלף בני אדם מבתיהם.

קניאטה התפטר מתפקידו כשר האוצר לאחר שהוגש כתב האישום נגדו. הוא הודף את דברי הלגלוג של אודינגה האומר שאם קניאטה ינצח, הוא ייאלץ לשמש נשיא דרך סקייפ ממקומו בהאג. משפטו אמור להתחיל באוגוסט.

אזהרות של ארה"ב ומדינות מערביות אחרות, שעל אזרחי קניה לבחור את נשיאם בזהירות, לא פגעו, כנראה, בסיכויו בקלפי, וייתכן שאף חיזקו אותו בקרב מי שרואים בהערות מעין אלו התערבות קולוניאליסטית.

אוהורו קניאטה בעצרת תמיכה בניירובי, היוםצילום: אי-אף-פי

"פורבס" קבע שקניאטה הוא האדם העשיר בקניה. הוא ירש את אימפריית העסקים הגדולה של אביו, הכוללת בעלות על שטחים עצומים, המחלבה הגדולה בקניה, בתי מלון בדרגת חמישה כוכבים, בנקים ובתי ספר יוקרתיים. גם כשלחצו עליו בעימות בטלוויזיה, הוא סירב לחשוף מה גודל השטחים שבבעלות משפחתו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ