נשיא אייפא"ק: הבדלנות בוושינגטון עלולה לסכן את היחסים עם ישראל

עם פתיחת ועידת הלובי הפרו-ישראלי, אמר נשיאה שיש להסתגל לשינויים בפוליטיקה האמריקאית ולהרחיב את השפעת הארגון אל מעבר לבסיס המסורתי

חמי שלו
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
וושינגטון

נשיא אייפא"ק, מייקל קאסן, הזהיר הערב (ראשון) את באי הוועידה השנתית של הלובי הפרו-ישראלי מפני מגמה גוברת של בדלנות בפוליטיקה האמריקאית, שעלולה לדבריו להיות "סכנה חמורה" לביטחונה של ישראל ולעתיד יחסיה עם ארצות הברית. בנאום מפתיע בכנותו, אמר קאסן כי בפוליטיקה האמריקאית מתחוללת מהפכה המשנה מהיסוד את כללי המשחק של גיוס התמיכה המסורתית בישראל. מלבד "הפיתוי" של הבדלנות – שרבים בקהל ראו כהתייחסות לא ישירה לעמדותיו של שר ההגנה החדש צ'אק הייגל - ציין קאסן את האצת קצב התחלופה של מחוקקים בקונגרס, את העלות המאמירה של ניהול קמפיינים פוליטיים ואת הדמוגרפיה המשתנה של הבוחרים האמריקאים, כאלמנטים שאייפא"ק תצטרך להסתגל אליהם אם ברצונה לשמור על רמות התמיכה הנוכחיות בישראל.

"כשכמעט מחצית מחברי הקונגרס מתחלפים במשך ארבע שנים, ברור שקשה יותר להגיע לכולם. רבים מהם לא ביקרו בישראל וחלקם אף לא יצאו מעולם מגבולות ארצות הברית. יש יותר מחוקקים חדשים המגיעים לקונגרס שנולדו לאחר משבר בני הערובה באיראן בשנת 1979 מאשר כאלה שיש להם זיכרון של הקמת מדינת ישראל. לרבים מהמחוקקים המשרתים בוועדות בקונגרס שיש להן חשיבות קריטית לישראל אין כל ניסיון במדיניות חוץ".

קאסן ציין בסיפוק כי "בכל שנה אייפא"ק נראית יותר כמו אמריקה כולה", אך הבהיר כי הקהילה היהודית תצטרך להגדיל את תרומותיה הפוליטיות כדי להגביר את השפעתה על המחוקקים החדשים, וכי הקהילה הפרו-ישראלית תצטרך "להתרחב הרבה מעבר לבסיס התמיכה היהודי המסורתי".

פתיחת ועידת אייפא"ק בוושינגטון=
פתיחת ועידת אייפא"ק בוושינגטון=צילום: אי-אף-פי

קאסן אמר את הדברים ביומה הראשון של "ועידת המדיניות" של אייפא"ק, המתכנסת במרכז התערוכות בוושינגטון ונחשבת לאירוע הגדול, החשוב והמאורגן ביותר של הפגנת תמיכה אמריקאית בישראל. יותר מ-13,000 צירי הוועידה, ובכללם אלפי צעירים מהאוניברסיטאות באמריקה, ישתתפו במשך שלושה ימים בדיונים מעמיקים על הסוגיות העיקריות הנוגעות לאמריקה, ישראל והמזרח התיכון. סגן הנשיא ג'ו ביידן ושר הביטחון אהוד ברק צפויים לנאום בפני הוועידה, ראש הממשלה בנימין נתניהו יישא דברים בשידור וידיאו, ועשרות סנאטורים וחברי בית הנבחרים יתדרכו ישירות את באי הוועידה או ישתתפו בדיוניה.

גם שגריר ישראל בארה"ב, מייקל אורן, קרא לצירים לפעול להגברת התמיכה בישראל מחוץ לתחומי הקהילה היהודית, בקרב היספנים, אפריקאים-אמריקאים וגם מוסלמים "בכנסיות ובמסגדים". אורן התייחס גם לביקורו הקרוב של הנשיא אובמה בישראל, ואמר כי ישראל מצפה לשיחות חשובות בנושא איראן ולחידוש המאמץ לקידום תהליך השלום עם הפלסטינים. לטענת אורן, נתניהו "נטל על עצמו סיכונים משמעותיים" כדי לנסות ולקדם את המשא ומתן, "וכעת תורם של הפלסטינים ליטול על עצמם סיכונים". עם זאת, אורן ציין כי אם יסוכם על פיוס בין פתח בגדה לבין חמאס בעזה, יסמן הדבר את "סוף המשחק" מבחינת המשא ומתן.

דניס רוס, מי שהיה יועצו של אובמה לענייני איראן וישראל, אמר כי מלבד התיאום לגבי איראן, יעדו העיקרי של אובמה בביקורו הקרוב בישראל הוא "ליצור חיבור" עם הציבור הישראלי. אליוט אברמס, מי ששימש יועץ לנשיאים הרפובליקאים רייגן ובוש הבן, אמר שאובמה יצטרך לשכנע את הציבור הישראלי שעבר "השתלת קישקעס" ושביטחונה של ישראל נמצא עתה בראש מעייניו. הדיפלומט לשעבר ארון דייויד מילר אמר שנשיא ארה"ב "איננו יכול להרשות לעצמו שפתרון שתי המדינות יגווע במשמרת שלו", ולכן ינסה בביקורו לפעול למניעת קריסת הרשות הפלסטינית ושיתוף הפעולה בינה לבין ישראל.

רוס ואברמס גם ביקרו במשותף את הסיוע ההומניטרי בסך 360 מיליון דולר שאמריקה העניקה לפליטים בסוריה, כיוון שעד לאחרונה תועלו הכספים דרך האו"ם וממנו למשטר הנשיא אסד. רוס מצדו קרא לממשל להעניק "סיוע קטלני" למורדים בסוריה, כדי שניתן יהיה להטות את הכף ולהכריע את המערכה נגד המשטר הקודם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ