לוגו רויטרס
רויטרס

19 בני אדם נהרגו בתקריות אלימות שאירעו במזרח קניה במהלך יום הבחירות לנשיאות, ולמרות זאת, נראה שיום ההצבעה עבר בשקט יחסי, ללא חיכוכים אתניים משמעותיים, ועיקר התלונות נגעו לתורים הארוכים בתחנות ההצבעה. ועדת הבחירות המרכזית תפרסם את התוצאות הרשמיות בתוך שבוע. סקרים אחרונים העלו אפשרות שיהיה צורך בסיבוב שני בין שני המועמדים המרכזיים - ראש הממשלה ראילה אודינגה, וסגנו אוהורו קניאטה.

אלא שרגע האמת של קניה מגיע כעת. מאז אירועי הדמים שליוו את בחירות 2007, ובהם נהרגו יותר מ-1,200 בני אדם, הכתימו מאוד את המוניטין של הדמוקרטיה האפריקאית.

כחלק מתהליך הפקת הלקחים מהאלימות השבטית שאיימה לקרוע את קניה לפני חמש שנים, התקבלה במדינה חוקה חדשה, כוחות הביטחון תוגברו וועדת הבחירות הכניסה לשימוש טכנולוגיות מתקדמות למניעת זיופים, האצת תהליך ספירת הקולות והגברת השקיפות. מערכת המשפט עברה רפורמה והמשטרה קראה למועמדים להגיש את תלונותיהם - אם יהיו כאלה - לבית המשפט, ולא להביע את מחאתם ברחובות. גם שמונת המועמדים פנו לשבטים התומכים בהם בבקשה להימנע מאלימות עם פרסום התוצאות.

פקידים רשמיים בניירובי מסרו אמש כי שיעור ההצבעה היה גבוה מאוד, סביב 70 אחוזים ואולי אף יותר. גם משלחת הפיקוח של האיחוד האירופי כי שיעור ההצבעה היה גבוה, וכך היה גם באזורי החוף שבהן כן אירעו תקריות אלימות.

גורמי ביטחון מסרו כי מאחורי מרבית התקריות האלימות עומדת "המועצה הרפובליקאית של מומבסה", תנועה בדלנית המתנגדת לבחירות הכלליות וקוראת למשאל עם להקמת מדינה עצמאית במזרח המדינה. לפחות תשעה אנשי ביטחון נחטפו באזור ונרצחו בשתי פעולות שונות. גם שישה מהתוקפים נהרגו. עם זאת, גורמי משטרה הבהירו כי התקריות במזרח קניה אינן דומות ולו במעט לגל האלימות ב-2007, שגלש אל ניירובי ולרוב חלקי המדינה.

ארה"ב, האיחוד האירופי והמדינות התורמות לקניה מודאגות מאוד מהאפשרות להתערערות היציבות במדינה, הנחשבת לבת ברית של המערב במאבק באיסלאם הקיצוני בקרן אפריקה ולנתיב מסחר חשוב ביותר באזור. גם שכנותיה של קניה, שנפגעו מאוד ב-2007, מביטות בדאגה ומקוות שהשקט במדינה יישמר. כמה מהן החליטו להיערך לאפשרות של הסלמה ואגרו דלק ומצרכים נוספים.

מצביעים ממתינים בניירובי
מצביעה בעיר קיג'יאדו
מצביעים בעיק קיסומו

בקרב תושבי קניה אופטימיות מהולה בדאגה. בעלי עסקים רבים צמצמו את פעילותם בימים הקרובים וכמות הסחורות בשווקים הצטצמה. רבים מהאזרחים המתגוררים באזורים מעורבים העדיפו "ללכת על בטוח" ולשוב למחוזות הולדתם. "קניה גדולה יותר מכולנו. הלוואי שרצון העם ינצח ולא תהיה אלימות", אמר ג'ורג' אומונדי, רואה חשבון בן 33 המתגורר בעיירה קיסומו, שבא היתה אלימות קשה לפני חמש שנים. "למדנו מלקחי העבר והמועמדים שיפסידו יצטרכו לקבל את התוצאה".

שני המועמדים המובילים בבחירות הם, כאמור, ראש הממשלה אודינגה וסגנו קניאטה. אודינגה, בן 68, המתמודד בפעם השלישית לנשיאות, נחשב לדמות צבעונית ומכונה "אגוואמבו" (מעורר המחלוקת). הוא זוכה בעיקר לתמיכת בני הלואו, קבוצה אתנית של כארבעה מיליון בני אדם, המתגוררת במערב המדינה.

קניאטה, בן 51, הוא בנו של מייסד קניה, ג'ומו קניאטה וזוכה לתמיכת בני הקוקויו, הקבוצה האתנית הגדולה בקניה. נגד קניאטה וכמה מאנשיו הוגשו כתבי אישום בבית הדין הבינלאומי בהאג בגין מעורבות במהומות שאירעו במדינה לפני כחמש שנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ