בוותיקאן החלו הדיונים לקראת בחירת האפיפיור

הקרדינלים יתכנסו לשיחות מדי יום ברומא, לקראת הקונקלווה שתחל בשבוע הבא. על סמכותם מאיבה העלמת העין מפרשות ההתעללות המינית בכנסייה

ניו יורק טיימס, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס, רויטרס

ההכנות לקראת בחירת האפיפיור הבא החלו הבוקר (שני) בוותיקאן, כשחבר הקרדינלים מרחבי העולם נאסף ברומא לשיחות מקדימות לקונקלווה, שתחל בשבוע הבא ובה ייבחר יורשו של בנדיקטוס ה-16. ההתכנסויות יתקיימו בדלתות סגורות מדי יום, בבוקר ואחר הצהריים, והקרדינלים יידונו באתגרי הכנסייה וישקלו את המועמדים האפשריים לתפקיד.

הקונקלווה צפויה להתכנס בשבוע הבא בקפלה הסיסטינית. על פי התכנון, האפיפיור החדש ייבחר במהלך השבוע הבא וייכנס לתפקידו כמה ימים לאחר מכן, כך שיוכל לפקח על טקסי "השבוע הקדוש" שתחילתם ב"יום ראשון של הדקלים" החל ב-24 במארס, וסיומם בחג הפסחא שבוע לאחר מכן.

כחלק מהדיונים, הקרדינלים יעודכנו בפרשת "ותיליקס" ובדו"ח סודי על הבעיות שנחשפו במסמכים שהודלפו. הקרדינל דניל דינארדו, ארכיבישוף מטקסס, אומר שעבור יותר ממחצית מהקרדינלים יהיה זה תהליך בחירת האפיפיור הראשון, ויהיה עליהם ללמוד כיצד הוא מתנהל. הקרדינלים גם צריכים לקבוע באיזה יום תתכנס הקונקלווה, אולם רק 115 הקרדינלים כולם יכולים לקבל את ההחלטה, ומאחר שלא כולם הגיעו עדיין לרומא ייתכן שיחלפו עוד כמה ימים עד שייקבע זמן ההתכנסות.

מומחים לענייני ותיקאן סבורים שמכל האתגרים הרבים העומדים היום לפני הכנסייה, עליה לטפל בראש ובראשונה בצלקות שגרמו מקרי ההתעללות המינית. השערוריות גם מאיבות על חבר הקרדינלים עצמו, שכן רבים מהגברים שיתכנסו בקפלה הסיסטינית היו בעצמם מושא לביקורת בפרשה, משום שהעלימו עין מהתנהגות כמרים ולא פעלו לסילוקם משורות הכנסייה.

לפני שבוע התפטר מתפקידו הקרדינל קית אובריאן, מי שהיה האיש הבכיר ביותר בכנסייה הקתולית בבריטניה, בעקבות האשמות שלפני שנים הציע הצעות מגונות לכמרים. אתמול הודה כי התנהגותו המינית נפלה לעתים מהמצופה מאדם בתפקידו, והתנצל על מעשיו. התפטרותו מלמדת שצלה של שערורייה אכן יכולה לאלץ קרדינל להחליט שלא להשתתף בבחירתו של אפיפיור חדש.

ב-2005, כאשר בנדיקטוס ה-16 נבחר לאפיפיור, קתולים רבים קיוו שניסיונו הקודם בראש המשרד שדן בפרשות ההתעללות בוותיקאן, יביא אותו לבצע שינוים מהותיים. בנדיקטוס שב אמנם והתנצל באוזני הקורבנות והקשיב אישית למצוקותיהם. אבל למרות קריאותיהם של קתולים רבים, לא הדיח אף אחד מראשי הכמורה שסיכנו, כפי שנחשף בדיעבד בראיות משפטיות ובמסמכים אחרים, את הילדים בכך שלא דיווחו על הפדופילים, או לא סילקו אותם מתפקידם.

הקרדינל האיטלקי ג'יאפרנקו רוואסי מגיע לפגשה בוותיקאן, היום צילום: רויטרס

אין זה אומר שקרדינלים אלה נהגו באופן שונה מאחרים, או שאינם יכולים לזקוף לעצמם הישגים. הם פשוט הגיעו מנקודות שונות על מפת העולם הקתולי, שבהן הסודות שנשמרו זמן רב, נחשפו לאחר שהקורבנות התארגנו, גורמים ממשלתיים חקרו, עורכי דין תבעו, ואמצעי התקשורת התעניינו. חלק מהקרדינלים הללו מבלגיה, צ'ילה ואיטליה. אחד מהם הוא דיקן חבר הקרדינלים, אנג'לו סודאנו, המואשם בקבלת מתנות כספיות נדיבות ממסדר לגיון ישו הצלוב, ועיכוב החקירה נגד העומד בראשו, הכומר מרסיאל מסייל, שהתגלה בשלב מאוחר יותר כמתעלל ושקרן פתולוגי.

"הם רבים כל כך", אומרת אן ביורק, שופטת במדינת אילינוי בארה"ב שכיהנה לפני עשר שנים כיו"ר ועדת בישופים ארצית שחקרה האשמות נגד אנשי דת בכנסייה (USCCB). "בדרך זו או אחרת, הם כולם אשמים בכך שקיבלו לידיהם מידע על התנהגות פלילית ולא עשו עמו דבר. אבל מה עושים איתם? מונעים מכולם להיות חלק מהקונקלווה?".

אפילו קרדינל ששמו הוזכר כמועמד מוביל להחליף את האפיפיור, מואשם בכך שהעלים עין מקורבנות התעללות מינית. הקרדינל הקנדי מארק אואלה פרסם אמנם התנצלות לקורבנות הרבים בבתי הספר של הכנסייה במחוז קוויבק, אבל עורר מורת רוח לאחר שסירב להיפגש עמם.

במסיבת עיתונאים שקיים בסוף החודש שעבר ברומא, אמר דייוויד קולהסי, יו"ר ארגון קורבנות התעללות בידי כמרים, שההתמודדות עם סוגיית הניצול המיני צריכה לעמוד בראש סדר העדיפות של האפיפיור הבא. "כל מה שאנו מצפים מהאפיפיור הבא הוא שיהיה לו אומץ לב", אמר. "אנו כמהים ליום שבו גורמים רשמיים בכנסייה יודיעו שקרדינל אחד או בישוף אחר הודחו משום שלכנסייה יש ראיות לעוולות שעשו, ושהם רוצים לנקות את העניינים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ