טורקיה משנה מדיניות ומאותתת כי השלום עם הכורדים מתקרב

התפנית הגיעה בעקבות שפיכות הדמים, המעצרים והמבוי הסתום. אך הגורם החשוב ביותר המטה את הכף לזכות הכורדים הוא המצב באזור

איאן טריינור וקונסטנזה לץ', גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איאן טריינור וקונסטנזה לץ', גרדיאן

במרחק שעתיים מהמרינות של איסטנבול, בלב ים מרמרה, נמצא האי אימראלי. זהו כלא מאובטח, המקביל לאלקטרז בארה"ב או לאי רובן בדרום אפריקה, והותאם לכליאת אדם אחד בלבד – עבדאללה אוג'לאן, מייסד "מפלגת הפועלים הכורדית" (פק"ק), הארגון הלוחם למען עצמאות הכורדים מטורקיה יותר מ-30 שנה.

אוג'לאן נחשב לאויב מספר אחת של טורקיה, שעושה לו דמוניזציה ב-14 השנים שהוא מוחזק בבידוד באי. ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן אפילו אמר באחרונה שהיה מעדיף להוציאו להורג. בשבועות האחרונים השתנה המצב והתעוררו תקוות לפריצת דרך, שתביא ליישוב אחד הסכסוכים האתניים הארוכים ביותר בעולם שעלה בחייהם של 40 אלף בני אדם ביותר מ-30 שנה.

ראש המודיעין של טורקיה, הקאן פידאן, התחיל לבקר באי כדי להתוודע לאוג'לאן. "פידאן ואוג'לאן מבינים זה את זה", אמרה איילה (Ayla) אקאת, חברת פרלמנט כורדית שהיא אחת הפוליטיקאים הבודדים המורשים לבקר את אוג'לאן. גם לאחיו מהמט הורשה לבוא לביקורים. בנוסף לכך הודיע ארדואן שהאסיר קיבל טלוויזיה ושהוא קורא ספרים רבים ומשחק כדורגל וכדורסל עם חמשת האסירים שהצטרפו אליו.

הלוויה של מורדים כורדים בדרום טורקיה, בינואר השנהצילום: אי–פי

הדמוניזציה של אוג'לאן הפכה כך להאנשה, כחלק מהשאיפה להכשיר את הקרקע לשיחות שלום, שטורקים וכורדים רבים משווים למשא ומתן בין בריטניה לבין האירים שהוביל להסכמי "יום שישי הטוב". "החידוש הוא שהמדינה לא רק מדברת עם אוג'לאן – זה קרה גם בעבר – אלא שהיא מודה בכך", אמר ג'נגיס צ'אנדאר, פרשן המתמחה בעימות. "אלמנטים חדשים עוררו ציפיות לפריצת דרך וזה יכול להיות מסוכן מאוד".

בטורקיה יש כ-15 מיליון כורדים והיתר מפוזרים בין עיראק, איראן וסוריה. הם מרוכזים בדרום-מזרח המדינה, אך רבים מהם מתגוררים גם בערים הגדולות במערב, כולל איסטנבול. ההתקדמות ב"תהליך אימראלי", כפי שמכונות שיחות השלום ההתחלתיות האלה, מסתייעת בטרגדיות ואסונות המתחוללים בטורקיה בפרט ובאזור בכלל. "חייב להימצא פתרון פוליטי. המאבק הצבאי הגיע למבוי סתום. אך הפק"ק ימשיך להילחם אם לא יימצא פתרון פוליטי. שני הצדדים יודעים שזה המצב", אמרה אקאת.

ב-18 החודשים האחרונים נהרגו כ-900 בני אדם – מספר ההרוגים הגדול ביותר מאז תפיסת אוג'לאן בקניה ב-1999. במקביל, השלטונות הטורקיים עצרו אלפי פעילים כורדים וכתוצאה מכך שבתו כ-600 אסירים שביתת רעב. כשמצבם הפך לקריטי, אוג'לאן הורה לשים קץ לשביתה וכולם צייתו לו.

זו היתה הוכחה ברורה להשפעתו של המנהיג, על אף 14 השנים שהוא בכלא, והיא הבהירה יותר מכל כי אם ארדואן מעוניין בשלום, יהיה עליו לדבר – אפילו בעקיפין – עם אוג'לאן. "המלחמה יכולה להימשך ללא אוג'לאן, אבל לא יהיה שלום בלעדיו. כולם מבינים את זה", אמר מזלום דינג', אחד מעורכי דינו של המנהיג הכורדי.

הצדדים יהיו חייבים כנראה להגיע לשולחן המשא ומתן בגלל שפיכות הדמים, המעצרים והמבוי הסתום. אך הגורם החשוב ביותר המטה את הכף לזכות הכורדים הוא המצב באזור. בעקבות המלחמה בעיראק, הכורדים של צפון עיראק נהנים למעשה מאוטונומיה. כ-3,000 לוחמים של הפק"ק מחופרים בהרי קנדיל העיראקיים ומספר דומה בהרי טורקיה. אך הגורם העיקרי המשנה את תמונת המצב הוא מלחמת האזרחים בסוריה, שבעקבותיה שולטים הכורדים-סורים בחלקים גדולים מצפון-מזרח סוריה והם עשויים לצפות לאוטונומיה בכל הסדר שיתקבל אחרי המלחמה.

כיום שולטים הכורדים-סורים והטורקים על כ-700 ק"מ מהגבול. "זו נקמתו של בשאר אסד בארדואן", אמר דיפלומט אירופי בכיר. "הוא העביר את השליטה בצפון-מזרח המדינה לכורדים כדי לעשות בעיות לאנקרה". אחרים, לעומת זאת, אומרים ששליטת הכורדים באזור היא פשוט תוצאת המלחמה. השבוע הורשו שלושה חברים של המפלגה הכורדית בפרלמנט לבקר את אוג'לאן כדי לברר מה דעתו על שיחות השלום, וחזרו עם מכתב ארוך ממנו בידם.

כעת אומרים באנקרה ובאיסטנבול שהפק"ק עשוי לקרוא להפסקת אש בחודש הבא, בחגיגות ראש השנה הכורדי, שיש אפשרות שישוחררו שבויים טורקים המוחזקים על ידי הפק"ק ושלוחמים ייסוגו מההרים בעיראק ויניחו את נשקם באוגוסט. התקשורת הטורקית סיפרה בשבוע שעבר כי אוג'לאן אמר למבקריו שתהליך השלום חייב להצליח מאחר שהאלטרנטיבה היא "מלחמה וכאוס". הוא גם הזהיר כי 50,000 לוחמים כורדים יסלימו את מלחמתם בטורקים. לא ברור מי הדליף את המסמך ומדוע, אך תקרית זו רק מוסיפה לאווירת הקונספירציות והמניפולציות האופפות את התהליך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ