ביידן: אובמה "לא מבלף" בעניין הגרעין האיראני

סגן נשיא ארה"ב אמר בכנס אייפא"ק כי וושינגטון פועלת למנוע נשק גרעיני מאיראן, ולא להכילו. נתניהו: סוריה עלולה להפוך לבעיה אסטרטגית

חמי שלו, וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, הופיע הערב (שני) בפני ועידת הלובי הפרו-ישראלי בוושינגטון אייפא"ק, ואמר כי ארה"ב פועלת למנוע מאיראן נשק גרעיני, ולא תנקוט כלפיה במדיניות של הכלה.

"המחויבות שלנו היא למנוע מאיראן נשק גרעיני. נקודה, סוף דיון. למנוע, לא להכיל. מדינות גדולות אינן מבלפות. אובמה אינו מבלף בעניין איראן. איננו רוצים מלחמה, אנו מעדיפים פיתרון דיפלומטי. אך אם נצטרך לפעול, חשוב שהעולם יידע שעשינו הכל כדי להימנע מכך. חשוב שהעולם יעמוד לצדנו אם ניאלץ לפעול. גם ללא נשק גרעיני – איראן היא שכנה מסוכנת מכיוון שהיא תומכת בטרור".

ג'ו ביידן בנאומו, הערבצילום: אי–פי

"הנשיא אובמה חולק עמי את המחויבות לישראל. הוא פועל בנחישות ובגמישות כדי להבהיר שהמחויבות האמריקאית לישראל לא השתנתה... אני נמצא כאן כבר תקופה ארוכה: תמיד היו בינינו מחלוקות על טקטיקה, מעולם לא היו מחלוקות על מטרות אסטרטגיות... לא היה נשיא שעשה כל כך הרבה כדי להבטיח את קיומה של ישראל כמו אובמה. מעולם לא היה שיתוף פעולה צבאי ומודיעיני שכזה", הוסיף ביידן ופרש כמה דוגמאות לשיתופי הפעולה בין ארה"ב לישראל.

במשך דבריו הביע סגן נשיא ארה"ב את דאגתו מהניסיונות בעולם לעשות דה-לגיטימיציה לישראל. "הלגיטימיות של ישראל אינה נתונה לוויכוח", אמר. הוא גם גיבה את הביקורת שהשמיע שר החוץ, ג'ון קרי, על דבריו של ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, לפיהם "הציונות היא פשע נגד האנושות".

בנוגע ליחסים בין ישראל לבין הפלסטינים אמר ביידן כי מנהיגי ישראל "תומכים בפתרון שתי המדינות - אך יש צורך בשניים לטנגו". בכל הנוגע למצב בסוריה, אמר: "אסד חייב ללכת אך נשלים עם מצב שבו כנופיית רוצחים אחת מוחלפת בכנופיית רוצחים אחרת. יש צורך בקווים אדומים ברורים להעברת נשק מסוריה לחיזבאללה". בהתייחס למצרים ציין ביידן כי רק שיתוף פעולה עם קהיר "ימנע העברת נשק לחמאס או יוביל את מצרים להילחם באיסלאם הקיצוני".

בסיום דבריו אמר סגן נשיא ארה"ב כי הוא מקנא באובמה יזכה לומר "השנה בירושלים" וציין כי נשיא ארה"ב נלהב מאוד לשוחח עם הישראלים ומצפה לכך. אובמה צפוי להגיע לביקור בישראל, ברשות הפלסטינית ובירדן בהמשך החודש.

ביידן מחבק את שר הביטחון אהוד ברק, הערבצילום: אי–פי

נתניהו: הסנקציות חייבות להיות מגובות באיום צבאי אמין

זמן קצר לאחר מכן, הופיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשידור וידאו חי מירושלים בפני באי הוועידה. נתניהו פתח את דבריו בהערה הומוריסטית על המשא ומתן הקואליציוני שמתנהל בישראל ואמר: "קחו את עצתי, אל תאמצו את השיטה הפוליטית בישראל". לאחר מכן ציין כי בכוונתו להקים ממשלה חדשה ויציבה בתוך ימים.

בהתייחס לסוגיית הגרעין האיראני אמר נתניהו כי טהראן "עדיין לא עברה את הקו האדום, אך מתקרבת לשם במהירות. ישראל לא תוכל להשלים עם מצב כזה. כדי לעצור את איראן, המלים והסנקציות חייבות להיות מגובות באיום צבאי אמין. העם היהודי מכיר את המחיר של להיות חסר אונים ביחס לאלה שרוצים להשמיד אותו. לעולם לא נעמוד במצב זה שוב".

בהתייחס למלחמת האזרחים בסוריה, אמר: "סוריה עלולה להפוך בקרוב לבעיה אסטרטגית במימדים מונומנטליים. קבוצות טרור מנסות להשיג את הנשק להשמדה המונית שבידי המשטר. הקבוצות הללו הן כמו עדת צבועים הניזונים מנבלה". ראש הממשלה הדגיש כי אובמה מכבד את זכותה של ישראל להגן על עצמה גם בכל הנוגע להתפתחויות בגבולה הצפוני.

בסיום דבריו התייחס נתניהו לביקורו הצפוי של נשיא ארה"ב בישראל ואמר כי תהיה זו הזדמנות עבור ישראל "להביע את הערכתה על כל מה שאובמה עשה למענה. תהיה לנו הזדמנות להראות לו את יופיה של ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ