הפרלמנט הצ'כי הדיח את הנשיא שלושה ימים לפני פרישתו

וצלאב קלאוס מואשם על ידי הבית העליון, שבו רוב לעומתי, בביזוי החוקה ובבגידה. במרכז: חנינת ענק לאסירים שהובילה לסגירת פרשיות שחיתות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס


הבית העליון של הפרלמנט הצ'כי החליט אחר הצהריים (שני) להדיח את הנשיא היוצא, וצלאב קלאוס, בגין ביזוי החוקה ובגידה. על אף שמדובר במהלך קיצוני, שכמוהו לא אירע בהיסטוריה של צ'כיה, בפועל מדובר בצעד שעיקר משמעותו סימבולית ותדמיתית. הדחתו של קלאוס בן ה-71, שצפוי ממילא לסיים רשמית את כהונתו ביום חמישי, תועבר כעת לבית המשפט החוקתי ושם ייקבע סופית אם הפר את החוקה.

ההליכים בבית העליון, בו קיים רוב לסוציאל-דמוקרטים, משקפים את הזעם הרב כלפי הנשיא השמרני, המסתייג מאוד מרעיון אחדות אירופה. בין היתר מואשם קלאוס בכך שסירב לאשרר הסכמים שעליהם חתומה צ'כיה מול האיחוד, סירב לאשרר תוכנית להקמת קרן חילוץ צ'כית עבור גוש האירו (דבר שבסופו של דבר בוצע) וסירב למנות שופטים על אף שבית המשפט חייב אותו לעשות זאת.

אך הסעיף הנפיץ ביותר הוא זה שבו מואשם קלאוס כי בערב השנה החדשה חנן יותר מ-6,000 אסירים, שריצו תקופות מאסר קצרות על עבירות כלכליות. אלא שחנינת האסירים הביאה גם לסגירת עשרות פרשיות הונאה, הנחשבות לגדולות מאוד בצ'כיה מוכת השחיתות. מדובר בתיקים שבהן בוצעו מעילות והונאות בהקיף של מיליוני דולרים בכספי ציבור. בין הנהנים מסגירת התיקים: איש העסקים תומאש פיטר ויו"ר התאחדות הכדורגל הצ'כית פרנטיסק צ'וולובסקי. קלאוס טוען כי סגר את התיקים בגלל שנגררו במשך שמונה שנים ויותר.

אם יורשע קלאוס, כלכלן במקצועו, הוא יאבד את הפנסיה שלו ואת הזכות להתמודד בעתיד לתפקיד פוליטי. בעבר רמז קלאוס הוא עשוי להתמודד על תפקיד בפרלמנט האירופי. ואולם, הנזק האמיתי לנשיא צ'כיה יהיה הפגיעה הקשה במורשתו, במיוחד לנוכח ההערצה לה זכה קודמו וצאלב האוול.

השימוש בסעיף "בגידה" עורר מחלוקת רבה בבית העליון ורבים מהסנאטורים רואים בו צעד קיצוני מדי. קלאוס עצמו טרם התייחס להחלטה, אולם דוברו מסר שמצער שנשיא צ'כיה נפל קורבן לתכסיס פוליטי. ביום שישי ייכנס לארמון בפראג ראש הממשלה לשעבר, מילוש זמאן, ויהפוך לנשיאה השלישי של צ'כיה מאז נפילת מסך הברזל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ