הסיפור המוזר על 200 הפיליפינים שמנסים להקים סולטנות במלזיה

לפחות 27 בני אדם נהרגו מאז פלשו חמושים פיליפינים לכפר במזרח מלזיה, בטענה שהוא שייך לסולטנות עתיקה של שבט פיליפיני

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

מלזיה פתחה במתקפה אווירית וקרקעית על כפר מלזי באי בורנאו, בו מתבצרים כבר כמעט כ-200 פיליפינים שתובעים עליו ריבונות, בטענה שהוא שייך לסולטנות שבראשה עומד ראש שבט פיליפיני. המשבר פרץ לפני כשלושה שבועות, ומאז תחילת העימות בין כוחות הביטחון המלזים לבין הפולשים הפיליפינים נהרגו לפחות 27 בני אדם, בהם שמונה שוטרים מלזים.

מפקד המשטרה הפדרלית, איסמעיל עומאר, הודיע כי לצבא מלזיה לא היו אבדות בנפש במתקפה האחרונה. הוא הוסיף שהמתקפה האווירית "השיגה את יעדיה" וכי כוחות הקרקע נתקלו באש של הפיליפינים. לדבריו, הכוחות המלזים מבצעים כעת מבצע של "ניקוי" השטח, ועוברים מבית לבית בכפר. הוא לא ציין כמה פיליפינים נעצרו. "על הממשלה לנקוט צעדים הדרושים לשמירה על ריבונותנו ועל כבודנו הלאומי, על פי דרישת העם", אמר ראש ממשלת מלזיה נג'יב רזק, בהודעה שנמסרה לתקשורת עם תחילת ההפצצה האווירית.

הלוחמים הפיליפינים, חמושים ברובים ובמטולי רימונים, סירבו להתפנות מהמקום בטענה שהגיעו לתבוע ריבונות עתיקת ימים של שבטם על מדינת סאבה כולה. מאז שנודע דבר נוכחותם של הפיליפינים במחוז לאחאד דאטו ב-12 בפברואר, מנסות הרשויות לפתור את המשבר בדרכי שלום ולשכנע את הפולשים להתפנות מרצונם, אמר נג'יב, אולם "עד מהרה התברר כי אין להם כל כוונה לעזוב את סאבה. אף שאנו מדינה מוסלמית שוחרת שלום הדוגלת בפתרון סכסוכים באמצעות משא ומתן, מאמצינו להימנע משפיכות דמים לא נשאו פרי".

חיילי קומנדו מלזים בדרכם לאזור העימות, היוםצילום: אי–פי

מחוז לאחאד דאטו שבאי בורנאו ממוקם במרחק הפלגה קצרה מדרום הפיליפינים. הפולשים, שהגיעו למקום בסירות, טוענים כי מדינת סאבה היתה שייכת לסולטנות שלהם במשך יותר ממאה שנים.

דוברם של הפולשים פיליפינים, אברהם אידג'יראני, הודיע לכתבים במנילה שהקבוצה לא תיכנע וכי מנהיגם לא נפגע. הוא הבטיח שהם ימצאו דרך להיחלץ מהסכנה, וכי נקטו פעולה זו כדי שהעולם יידע על מאבקם. הוא הוסיף ותיאר את הפעולה הצבאית המלזית כ"הפעלת כוח יתר".

ממשלת הפיליפינים ביקשה ממלזיה שתנסה להימנע משפיכות דמים נוספת. דובר נשיא הפיליפינים, נוינוי אקינו, דיווח ששר החוץ, אלברט דל רוסאריו, נועד כעת בקואלה לומפור עם עמיתו המלזי. "עשינו ככל שביכולתנו כדי למנוע את ההסלמה, אך הפולשים הם שבחרו לפעול בדרך זו", אמר.

אין זו הפעם הראשונה שחמושים פיליפינים חודרים למדינת סאבה. בשנת 2000 קבוצה של פיליפינים חצתה את הגבול וחטפה תיירים שנפשו במקום. מלזיה הגבירה את פעולות הביטחון באזור, אולם היא מתקשה לאבטח את הגבול הימי הארוך עם הפיליפינים.
למשבר עלולות להיות השלכות מדיניות מרחיקות לכת בשתי המדינות.

יש חשש כי הוא יחבל בשיחות השלום המתנהלות בין מנילה לבין חזית השחרור האיסלאמית של בני המורו, ארגון המורדים הגדול בדרום הפיליפינים, שכן מלזיה משמשת כמתווכת בשיחות. כמו כן נשקפת סכנה לשלטונה של קואליציית החזית הלאומית במלזיה, הנערכת בימים אלה לבחירות הכלליות שיתקיימו בסוף יוני. הקואליציה תזדקק לתמיכתם של תושבי סאבה כדי לגבור על האופוזיציה, ששואפת לשים קץ לשלטון החזית הלאומית, הנמשך זה חמישה עשורים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ