בצפון קוריאה מסתפרים כמו באייטיז - בפקודה

ברחבי המדינה הדיקטטורית נתלה קטלוג מצומצם של תספורות המותרות לנשים וגברים. ומי לא עומד בתקן? דווקא השליט קים ג'ונג און

רוני בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני בר

במדינות לא מעטות בעולם נהוג לתת לילדים שמות מתוך רשימה מוסכמת, אך צפון קוריאה, שלא במפתיע, מבקשת מאזרחיה צייתנות גם בתחומים אחרים. תמונות שפורסמו על ידי סוכנות הידיעות אי־פי מציגות את מקבץ התספורות התקניות לגברים ולנשים במדינה המבודדת.

לפי עיתון הטלגרף הבריטי, נשים צפון קוריאניות נדרשות לבחור עיצוב שיער מתוך קטלוג בן 18 אפשרויות בלבד. תמונות של התסרוקות האפשריות נתלו במספרות ברחבי המדינה. לפי הדיווח, נשים נשואות צריכות לדבוק בתספורות הקצרות יותר, בעוד רווקות רשאיות להאריך את שערותיהן עד מעט אחרי הכתפיים (אך הן נאלצות לשלם על כך בפוני או סלסול בסגנון שנות ה-80).

לגברים, לעומתן, יש פחות אפשרויות בחירה: הם נדרשים לבקר אצל הספר מדי שבועיים ומותר להם להאריך את שער ראשם עד חמישה סנטימטרים בלבד. גברים מבוגרים יותר יכולים להתפאר ברעמה מעט עשירה יותר, באורך שבעה סנטימטרים.

התקשורת העולמית לא איחרה להשוות את תסרוקתו של השליט הצפון־קוריאני, קים ג’ונג־און, עם הקטלוג הגברי, ומצאה כי הוא לא עומד בתקן. השליט צולם לא פעם עם שיער ארוך יחסית במרכז, כשצדי ראשו מגולחים כמעט לגמרי.

קטלוג התספורות המותרות לנשים. לחצו להגדלהצילום: אי-פי

זוהי לא הפעם הראשונה שצפון קוריאה מכתיבה כללים לנתיניה בענייני סגנון השיער. בשנת 2005 שידרה הטלוויזיה הממלכתית במדינה סדרה בת חמישה פרקים בשם “הבה נסתפר בהתאם לאורח החיים הסוציאליסטי”. הסדרה התמקדה בתספורות גבריות ועודדה קיצוץ שיער. צוות התוכנית יצא לרחובות וצילם גברים מרדניים שלא שעו להוראות המשטר. הם הוצגו בשמותיהם המלאים. עוד נטען במשדרים כי אימוץ תספורת קצרה אף טוב לבריאות, שכן “השיער גוזל אנרגיה מהמוח”.

במשטר הדיקטטורי הסגנון האישי מקבל חשיבות יתרה. בשנת 2011 שונתה תסרוקתה של מגישת החדשות רי צ’ון־הי פעמיים בתוך שבועיים בלבד. מיד אחר כך התעורר גל של ספקולציות לגבי הסיבות שהביאו אותה פעמיים אל הספר. לפי תיאוריה אחת, קים ג’ונג און דרש את שינוי התספורת מפני שזו לא מצאה חן בעיניו, או מתוך כוונה לשפר את התדמית של ארצו בעולם, עם מראה מעט יותר מודרני.

הקטלוג לגברים. נדרשים להסתפר כל שבועיים. צילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ