שבוע אבל בוונצואלה בעקבות מות צ'אבס; אובמה: רוצים לפתוח דף חדש

צ'אבס, בן העניים שבנה את המוניטין שלו בניסיון הפיכה כושל, חילץ 40% מבני עמו מעוני. בעולם הוא נתפש כפרובוקטור. הלוויתו תיערך ביום שישי

רויטרס, אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס, אי-פי

בוונצואלה הוכרזו הלילה (רביעי) שבעה ימי אבל בעקבות מותו של נשיא המדינה הוגו צ'אבס. סגנו, ניקולאס מדורו, הכריז אמש על מותו של המנהיג בהצהרה רגשית. "קיבלנו את החדשות הקשות והטרגיות כי המפקד צ'אבס מת", אמר מדורו. היום תועבר גופתו לאקדמיה הצבאית והלווייתו הפומבית תיערך ביום שישי. בחירות חדשות ייערכו במדינה בתוך 30 יום. מדורו יחליף את צ'אבס בתפקיד ויהיה מועמד המפלגה בבחירות.

נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר הלילה כי ארצו מעוניינת בשיפור היחסים עם ונצואלה. "בעת המאתגרת הזאת ארצות הברית מדגישה כי היא תומכת בעם בוונצואלה ומדגישה את רצונה ביחסים חיוביים עם הממשלה", נמסר בהצהרה של אובמה. "בעוד ונצואלה מתחילה פרק חדש בהיסטוריה שלה, ארצות הברית תמשיך להיות מחויבת למדיניות של עקרונות דמוקרטיים, שלטון החוק וזכויות אדם".

עם היוודע דבר מותו יצאו אלפי אבלים לרחובות הבירה קראקס, החזיקו את תמונותיו של המנהיג המנוח, התייפחו וקראו "צ'אבס חי" ו"אנחנו צ'אבס". מתיחות רבה הורגשה ברחובות וחנויות ומשרדים רבים נסגרו. שוטרים הוצבו בעיר וכוחות ביטחון חסמו את הכניסה לבית החולים שבו מת צ'אבס, שעה שרבים מתומכיו האבלים הגיעו למקום.

"אני מרגישה כזה כאב שאני לא יכולה לדבר", אמרה ימילינה בריוס, בת 39, שבכתה בפינת רחוב. "הוא היה הדבר הכי טוב שקרה למדינה הזאת... אני מעריצה אותו. בואו נקווה שהמדינה תירגע ונוכל להמשיך במשימות שהוא הותיר לנו". מכוניות ואוטובוסים חסמו את הכבישים העמוסים. "אני רוצה ללכת הביתה", אמרה מריה לובר, בת 45. "אנשים משוגעים ונואשים מידי".

ממשלת קובה הכריזה על שלושה ימי אבל לאומי. בהודעה שפורסמה בטלוויזיה הממלכתית נאמר כי "צ'אבס תמך בפידל קסטרו כמו בן", זאת בהתייחסות למנהיגה לשעבר של קובה, שנאלץ לפרוש ב-2006 בגלל מצבו הבריאותי. בקונגרס של פרו עמדו דקת דומיה לזכרו של צ'אבס, ונשיא בוליביה אוו מוראלס אמר כי הוא מתכוון לנסוע באופן מיידי לקאראקס.

על פי חוקת ונצואלה, בחירות חדשות ייערכו בתוך 30 יום. צפויים להתמודד בהן ניקולאס מדורו, סגנו של צ'אבס ויורשו המועדף, מול מנהיג האופוזיציה אנריקה קפרילס, שהפסיד לצ'אבס בבחירות באוקטובר. הבחירות עשויות להראות אם עקרונותיו הסוציאליסטיים של צ'אבס ימשיכו להוביל את המדינה גם ללא מנהיגותו הכריזמטית.

6 מתוך 6 |
עם הוריו בטקס סיום האקדמיה הצבאית ב-1975צילום: אי-פי
1 מתוך 6 |
תומכת צ'אבס מתאבלת באל-סלבדורצילום: רויטרס
2 מתוך 6 |
ציור קיר בקולומביה, אמשצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ