ההארלם שייק התוניסאי נגמר בדם

תלמידים בתוניס צילמו גרסה ללהיט האינטרנטי כשהם לועגים לזרמים של האיסלאם, ועוררו מהומות אלימות וגם גל חיקויים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
אי-פי

בתום חודש של טלטלות פוליטיות וחברתיות, בהן , סוערת כעת בגלל סרטון ריקוד אינטרנטי. ריקוד ה"הארלם שייק", שאלפים ברחבי העולם צילמו לו חיקויים, מעורר מתח בין חילונים למוסלמים שמרנים, בעוד המדינה מסתגלת להפיכתה לדמוקרטיה לאחר שנים של דיקטטורה.

סרטון של הריקוד שצילמו תלמידי תיכון בתוניס והועלה לרשת עורר עימותים אלימים וגרר גינוי של שר החינוך. התלמידים מבית הספר אל-מנזה הצטלמו רוקדים לצלילי השיר, כשחלקם לבושים בבגדים תחתונים או מחופשים לסלאפים עם זקנים. במהרה צצו במדינה מאות סרטוני חיקוי לריקוד בגרסה התוניסאית.

הדעות על הסרטון היו חלוקות. היו שאמרו כי הוא לא מוסרי ופרובוקטיבי, וכינו את התלמידים "כופרים". אחרים רואים את הסרטון כביטוי להומור שכיח במדינה, שרבים בה רואים עצמם כחילונים. שר החינוך עבדל-לאטיף עביד הגיב בזעם על הסרטון, והכריז בשבוע שעבר שמנהלי בית הספר ייחקרו משום שנתנו לסרטון להצטלם במוסד.

בכמה מקרים צעירים שניסוי לצלם את הסרטון הותקפו על ידי קיצוניים. בעיר החוף מהדיה תלמיד נזקק ל-12 תפרים בראשו, לאחר שהותקף על ידי חמושים. בערים ספקס וסוס נאלצה המשטרה להפריד בין קבוצות של מוסלמים שמרנים לצעירים שנלחמו על זכותם לצלם את ה"הארלם שייק".

"הריקוד הזה מייצג עבורנו את החופש, מאפשר לשכוח קצת מכל המתח שיש עלינו בשנה האחרונה", אומרת סביחה, סטודנטית בת 21 שהפגינה ביום שישי מול משרד החינוך נגד חקירת הפרשה – כשהיא וחבריה מבצעים את כמובן גרסה של הריקוד. ידידה סאבר, בן 24, אומר שהאפשרות לרקוד היא חלק מפירות המהפכה במדינה. "אנחנו רוצים לנצל את החופש החדש שלנו לאחר שנים של דיכוי", אמר.

עימותים בין סטודנטים בתוניס בעקבות ניסיון לצלם את הסרטון, בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

יש לציין שהסרטון, שמראה אדם יחיד רוקד במשך כמה שניות ולאחר מכן חבורה שמצטרפת אליו, עורר שערוריות קטנות או גדולות גם במדינות נוספות. בכמה מקרים בארה"ב הושעו תלמידים לאחר שצילמו את הריקוד, ומנהל התעופה האמריקאי פתח בחקירה לאחר שסרטון צולם בטיסה מקולורדו. במצרים, פעילי מחאה רקדו את ה"הארלם שייק" מול משרדי מפלגת האחים המוסלמים בקהיר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ