האם קומנדו של המאפיה הצית את קרית המדע של נאפולי?

לאחר שאחד האתרים המפורסמים בעיר נהרס בשריפה, האשים ראש העיר שמדובר בהצתה, שלפי הערכות לא יכולה להתבצע ללא הסכמת ארגוני הפשע

סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה מאנה

העיר נאפולי שבאיטליה, המתקשה להתאושש משריפת הענק שהחריבה את קרית המדע שלה שלשום, צריכה להתמודד עתה עם שאלה מייסרת: האם קומנדו של המאפיה שהגיע מהים הוא שהצית את אחת הפנינים התרבותיות של העיר?

קרית המדע והתרבות, אחד האתרים המפורסמים של העיר המושך אליו כ-350 אלף מבקרים בשנה, נהרסה כמעט כליל ביום שני בלילה בלהבות שהציתו את שמי העיר והתפרשו על פני מאות מטרים. הקריה, הכוללת בין היתר מוזיאון מדע מתקדם ופלנטריום, סגורה בימי שני לקהל וככל הנראה משום כך לא היו גם נפגעים בנפש. המשטרה פתחה בחקירת נסיבות האירוע.

"נאפולי נתונה להתקפה, יד זדונית עומדת מאחורי השריפה", הכריז ראש העיר לואיג'י דה מג'יסטריס, שופט חוקר לשעבר שהתחייב עם היבחרו לתפקיד להילחם בפשיעה המאורגנת. "מניסיוני, ממה שראיתי ומהמהירות שבה האש התפשטה, אני מסיק שמדובר בהצתה", ציין.
לדברי העיתון לה רפובליקה, החוקרים פסלו לפי שעה אפשרות שהשריפה נגרמה מקצר חשמלי, מאחר שבמקום אותרו שישה מוקדי הצתה שבשניים מהם השתמשו בחומרים כימיים. אף אחד לא יכול היה לבצע מעשה בהיקף שכזה מבלי לקבל את הסכמתן של המאפיות המקומיות המושרשות כה עמוק באזור, טוען העיתון.

קריית המדע בנאפולי לאחר השריפהצילום: אי-אף-פי

בתגובה נרגשת לשריפה בעירו, כותב היום הסופר והלוחם בקאמורה, רוברטו סביאנו, בעיתון לה רפובליקה שהמאפיה המקומית חותרת להפוך את נאפולי למשטח של בטון. "דומה שדבר לא יכול לשרוד בנאפולי, אבל אני מסרב להשלים עם תפישה זו".

בנאפולי המזועזעת תוהים מדוע הפך אחד הסמלים החשובים של העיר ליעד של עבריינים. לפי שעה, החוקרים לא פוסלים שום מניע, כולל נקמה, סחיטה, או כוונה לגבות את דמי הביטוח. ואולם, לדברי לה רפובליקה, ההשערה הסבירה ביותר היא אינטרסים נדל"ניים של הפשיעה המאורגנת באזור באניולי, שבו ניצבה קרית המדע והושבח לא מכבר.

אם אמנם יתברר שקומנדו של המאפיה פעל מהים לא תהיה זו פעם ראשונה. בשנת 1989 ניסתה המאפיה הסיציליאנית קוזה נוסטרה להתנקש בדרך זו בחייו של השופט החוקר וסמל המאבק במאפיה, ג'ובאני פאלקונה, והטמינה מטען נפץ בחוף הווילה שבה שהה בחופשה. הוא נרצח כעבור שלוש שנים בפיגוע רב-עוצמה עם אשתו ושלושה ממאבטחיו. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ