הלחץ הבינלאומי מחריף |

מועצת הביטחון אישרה סנקציות נוספות על צפון קוריאה

ההחלטה, שהתקבלה פה אחד, מהדקת את האיסור על מכירת ציוד וחומרים המשמשים את תוכנית הגרעין של פיונגיאנג. הפיקוח על מטענים יוגבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מועצת הביטחון של האו"ם אישרה הערב (חמישי) סנקציות נוספות נגד צפון קוריאה, בעקבות הניסוי הגרעיני שביצעה באחרונה. בין היתר, הוחלט להקשיח את הסנקציות על יכולתה של צפון קוריאה לייבא ציוד וחומרים המשמשים את תוכנית הגרעין ותוכנית פיתוח הטילים הבליסטיים שלה. בנוסף, יוגבר מאוד הפיקוח על תנועתם של דיפלומטים וגורמים צפון קוריאנים בעולם ועל המטענים היוצאים והנכנסים לצפון קוריאה.

כמו כן הוחלט להדק עוד יותר את הלחץ על האליטה השלטת בפיונגיאנג, באמצעות אמברגו על ייצוא מתכות יקרות, תכשיטים, יאכטות, מכוניות יוקרה ומכוניות מרוץ למדינה. בנוסף, התווספו ל"רשימה השחורה" של האו"ם שמותיהם של מנהלים בחברת סחר הנשק המרכזית של צפון קוריאה, מנהלים בחברת הסחר בציוד לטילים ומנהלים בהארגון הממשלתי שעוסק בפיתוח טילים וככל הנראה גם בפיתוח נשק גרעיני.

ההחלטה, שנוסחה על ידי סין וארה"ב, התקבלה פה על ידי 15 חברות מועצת הביטחון. היא שולחת מסר חריף לפיו הקהילה הבינלאומית "לא תסבול" ניסויים בליסטיים וניסויים גרעיניים נוספים מצדה של צפון קוריאה. זאת אחרי שלפני כחודש ערכה פיונגיאנג ניסוי גרעיני נוסף, שלישי במספר, תוך הפרה מוחלטת של החלטות האו"ם. מדובר בסבב הסנקציות הרביעי על צפון קוריאה והוא החריף ביותר שבו נקטה הקהילה הבינלאומית עד כה.

שגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס, אמרה לכתבים כי הסנקציות החדשות יפגעו עוד יותר במשטר בפיונגיאנג. "צפון קוריאה לא תשיג דבר באיומים ובפרובוקציות חוזרות ונשנות. עליה להיענות לקריאתו של הנשיא אובמה לפנות לדרך השלום. אם לא, מועצת הביטחון מחויבת לנקוט צעדים נוספים". שגריר סין באו"ם, לי בו דונג, אמר כי העדיפות העליונה כעת היא להפחית את המתיחות ולהביא לחידוש השיחות הרב צדדיות לפירוז חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, שכיהן בעבר כשר החוץ של דרום קוריאה, בירך על הידוק הסנקציות ואמר כי הן שולחות מסר ברור לצפון.

קודם לכן, איימה צפון קוריאה איימה להפעיל את "זכותה" למתקפת מנע גרעינית נגד כל מי שיתקוף אותה. האיומים הצפון קוריאניים נשמעו על רקע תרגיל צבאי שעורכת דרום קוריאה יחד עם ארה"ב ולקראת החלטת מועצת הביטחון של האו"ם. "מכיוון שארה"ב עומדת להתחיל במלחמה גרעינית, אנחנו נפעיל את זכותנו למתקפת מנע גרעינית נגד מרכזי הפיקוד של התוקפן כדי להגן על האינטרסים שלנו", אמר דובר משרד החוץ הצפון קוריאני בהודעה ששודרה בסוכנות ידיעות ממשלתית.

צפון קוריאה מאשימה את וושינגטון בכך שהיא מתכוונת לנצל את התרגיל עם הדרום ליזום מתקפה גרעינית וקונבנציונלית נגדה. פיונגיאנג מאיימת גם לערוך ניסויים גרעיניים נוספים בתגובה להחרפת הסנקציות שמקדמת ארה"ב במועצת הביטחון, ולבטל את הסכם הפסקת האש עם הדרום, שנחתם ב-1953.

המומחים תמימי דעים בכך שלמרות שלושה ניסויים גרעיניים והצלחה בשיגור לוויין לחלל, לצפון קוריאה אין כלל יכולת לתקוף גרעינית את ארה"ב. פיונגיאנג איימה פעמים שונות בעבר לבטל את הסכמי הפסקת האש או ליזום פעולות צבאיות, קונבנציונליות ואחרות, נגד וושינגטון או סיאול. אולם הרטוריקה החריפה לא הובילה לדבר.

6 מתוך 6 |
תרגיל אמריקאי-דרום קוריאני משותף, היוםצילום: רויטרס
1 מתוך 6 |
הצפון קוריאנים מתאמנים, אתמולצילום: רויטרס
2 מתוך 6 |
תרגיל אמריקאי-דרום קוריאני משותף, היוםצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ