שנת מאסר לברלוסקוני על פרסום האזנות סתר בניגוד לחוק

הפסיקה התקבלה בעת שמתנהלים נגד ראש ממשלת איטליה לשעבר שני משפטים אחרים. הוא לא צפוי לשבת בכלא עד שיושלמו הליכי הערעור

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

בית משפט באיטליה גזר עונש מאסר של שנה על ראש ממשלת איטליה לשעבר סילוויו ברלוסקוני על פרסום האזנות סתר בניגוד לחוק כדי לפגוע ביריב עסקי. גזר הדין התקבל בעת שמתנהלים נגד ברלוסקוני שני משפטים אחרים, באשמת העלמות מס ושידול לזנות של קטינה. שאר המשפטים צפויים להסתיים בהמשך החודש.

ברלוסקוני, שמכחיש כי עשה כל פסול בפרסום ההקלטות שנעשו בעת ניסיון כושל להשתלט על בנק, יכול לערער על ההחלטה בפני בית דין לערעורים. הוא לא צפוי לשבת בכלא עד שכל הליכי הערעור הסתיימו. פסק הדין שהתקבל היום לא ישפיע על יכולתו של ברלוסקוני למלא תפקידים בממשלה הבאה.

ב-2005 פרסם איל ג'ורנאלה, עיתון שבבעלות אחיו של ברלוסקוני, פאולו, תמלולי האזנות סתר שבהן נשמע פוליטיקאי מהמרכז-שמאל, פיירו פאסינו, מדבר על תוכנית של חברת הביטוח יוניפול להשתלט על בנק, שנכשלה לבסוף. "אז יש לנו בנק", צוטט פאסינו. בגלל הערה זו הוא הותקף על ניסיון לכאורה להפעיל לחץ פוליטי לא חוקי על עסקת האיחוד. על פאולו ברלוסקוני הוטל עונש מאסר של שנתיים ושלושה חודשים. פאסינו יקבל גם פיצויים בסך 80 אלף דולר.

ברלוסקוניצילום: רויטרס

עורך דינו של ברלוסוקני, פייטרו לונגו, אמר שהפסיקה היא דוגמה נוספת לעוינות של בתי המשפט במילאנו כלפי ברלוסקוני – האשמה שאיל התקשורת שהפך לפוליטיקאי השמיע פעמים רבות. "אני לא מופתע, כי אנחנו במילאנו", אמר לונגו.

ראש הממשלה לשעבר התמודד בקריירה שלו עם כ-30 תביעות משפטיות שונות. רק אתמול זיכה אותו בית המשפט העליון לערעורים סופית מהאשמות בהונאת מס בחברת התקשורת שבבעלותו. בית הדין לערעורים ביטל את ההרשעה, ואתמול אישר בית הדין העליון את הזיכוי סופית.

בשנה שעברה ביטל בית משפט במילאנו תביעה באשמת שוחד נגד ראש ממשלת איטליה לשעבר, בטענה שחלה התיישנות על העבירות שבגינן הועמד לדין. ברלוסקוני הואשם במתן שוחד לעורך דין בריטי, מומחה למסים, כדי שלא יעיד נגדו. עורך הדין, דייוויד מילס, קיבל 600 אלף דולר. במשפט, שנפתח במארס 2007, טענו עורכי דינו כי הוא חף מפשע, ובמקביל העלו את סוגיית ההתיישנות.

ב-18 בחודש צפוי להסתיים משפטו של ראש הממשלה לשעבר באשמת שידול לזנות. ברלוסקוני, בן 76, מואשם ששידל לזנות את כרימה אל-מחרוג', שידועה יותר בשם הבמה "רובי", בהיותה קטינה. איל התקשורת המיליארדר מכחיש את ההאשמות ואומר שמעולם לא קיים איתה יחסי מין. אם יורשע, הוא עלול לספוג עונש של עד 15 שנה, אולם הוא לא צפוי להישלח לכלא לפני שהתיק שלו יעבור שתי ערכאות ערעור, הליך משפטי שיכול להימשך שנים.

ב-23 בחודש צפויה להתקבל הכרעת הדין בערעור של ברלוסקוני על החלטת בית המשפט במילאנו להרשיע אותו בהעלמות מס ולגזור עליו שנת מאסר. תחילה גזר בית המשפט ארבע שנות מאסר על ברלוסקוני, אולם מיהר להמתיק את העונש בגלל חוק משנת 2006 שנועד להפחית עומס בבתי כלא.

ברלוסקוני הורשע בכך שעשה שימוש בחברות קש לרכוש זכויות שידור של סרטים וסדרות טלוויזיה אמריקאיות עבור חברת התקשורת מדיה-סט שבבעלותו, ורשם הוצאות כוזבות של 470 מיליון אירו כדי להקטין את הוצאות המס של החברה ולהסתיר חלק מהכסף בחשבונות עלומים.

הקואליציה בראשית ראש הממשלה לשעבר קיבלה 124 מושבים מתוך 630 המושבים בבית התחתון בבחירות שנערכו בשבוע שעבר, אולם בבית העליון של הפרלמנט הגוש של ברלוסקוני הוא הגדול ביותר, עם 116 מושבים מתוך 315. תוצאות הבחירות הביאו למבוי סתום בפוליטיקה האיטלקית, והנשיא ג'ורג'ו נפוליטנו שוקל להקים ממשלת טכנוקרטים שתנהל את המדינה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ