אחמדינג'אד וקסטרו חלקו כבוד אחרון לצ'אבס

יותר משני מיליון איש חלפו על פני ארונו של המנהיג שגופתו תיחנט; האופוזיציה הודיעה שתחרים את טקס מינוי ניקולאס מדורו כנשיא זמני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יותר משני מיליון בני אדם חלפו על פני ארונו של נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס, שמת השבוע. לטקס האשכבה של צ'אבס, שנערך אמש (שישי) באקדמיה הצבאית בקרקאס, הגיעו גם כ-30 ראשי מדינות, בהם נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד, שליט קובה ראול קסטרו ונשיא אקוודור רפאל קוראה.

רבים מהנוכחים בטקס באו בבגדים אדומים המסמלים את המהפכה הסוציאליסטית וקראו "צ'אבס חי" ו"המהפכה נמשכת". גופתו של צ'אבס תיחנט ותוצב במוזיאון צבאי בקרקאס, בדומה למנהיגים קומוניסטים אחרים כמו לנין וסטלין.

"כשרואים אותו נכנסים להלם וחשים כאב עז", אמרה איסמלדה גונסלס, בת 57, תופרת שבאה לבירה במיוחד כדי לחלוק כבוד אחרון לנשיא. גונסלס, שהמתינה בתור הארוך ליד המכללה הצבאית, אמרה כי "לראות אותו זה כמו חלום וסיוט בו-זמנית. איבדנו מנהיג עם עקרונות. אף אחד לא יוכל להשתוות לו". בתה, ונסה, אמרה שבכוונתה להצביע לסגן הנשיא ניקולאס מדורו. "אני בעדו. הוא ימשיך את דרכו של צ'אבס".

7 מתוך 7 |
צ'אבס בנאום שנשא לאומה, בשלהי 2012צילום: רויטרס
1 מתוך 7 |
2 מתוך 7 |
נסיך ספרד פיליפה בטקס האשכבה

לפי החוקה, בחירות חדשות לנשיאות צריכות להיערך בתוך 30 ימים מאז ההכרזה על מותו של צ'אבס, אולם פוליטיקאים ובכירים בשלטון רמזו כי ייתכן שלא יהיה מספיק זמן להיערך להצבעה כה מהר. לפי סקרי דעת קהל, סגן הנשיא מדורו, שמחליף את צ'אבס בתפקיד עד הבחירות מוביל בפער ניכר על פני מועמד האופוזיציה אנריקה קפרילס רדונסקי. האופוזיציה אף הודיעה כי תחרים את טקס מינויו של מדורו לנשיא זמני. 

בתוך כך, ראש המשמר הנשיאותי חשף פרטים חדשים על נסיבות מותו של צ'אבס, ששלט בוונצואלה ב-14 השנים האחרונות. הגנרל חוסה אורנלה, שהופקד על אבטחת צ'אבס בשנתיים האחרונות והיה לדבריו צמוד לנשיא ברגעיו האחרונים, אמר כי צ'אבס מת כתוצאה מהתקף לב קשה. לדבריו, צ'אבס, שהיה שרוי בכאבים עזים, מלמל ברגעיו האחרונים: "אל תיתנו לי למות. אני לא רוצה למות".

הגנרל אף טען כי הסרטן של צ'אבס היה בשלב מתקדם ביותר, אולם הוא לא הסכים להוסיף פרטים על המחלה. ידוע כי הסרטן החל באזור הירכיים, אולם כשנשאל אורנלה אם התפשט לריאות הוא בחר שלא להגיב. לפי ממשלת ונצואלה, צ'אבס סבל בימיו האחרונים מזיהום חריף בדרכי הנשימה שנוצר לאחר ניתוח הסרטן האחרון שעבר בחודש דצמבר בקובה. הרשויות בוונצואלה לא פרסמו עד היום מאיזה סרטן סבל צ'אבס ומאלו אזורים בגופו הוסרו הגידולים.

אורנלה הסכים עם דבריו של סגן הנשיא מדורו, שאמר כי גורם זר היה מעורב במוות של צ'אבס. "אני חושב שיחלפו 50 שנה לפני שניתן יהיה לחשוף מסמך שיוכיח כי יד האויב היתה בדבר", הוא אמר.

נשיא איראן אחמדינג'אד בטקס האשכבהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ