75 שנה לאנשלוס |

42% מהאוסטרים: "לא הכל היה גרוע תחת היטלר"

בסקר שערך עיתון אוסטרי השיבו 54% כי המפלגה הנאצית היתה זוכה לתמיכה גם כיום. 56% סבורים שרדיפה של יהודים ב-2013 היא תרחיש אפשרי

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

42% מהאוסטרים סבורים ש"תחת היטלר לא הכל היה גרוע" - כך עולה מסקר שפרסם היום (שבת) העיתון האוסטרי "דר שטנדרט" לקראת יום השנה ה-75 לסיפוח אוסטריה לרייך השלישי (האנשלוס), שיצוין ביום רביעי.

בסקר, שבוצע השבוע בידי מכון "לינצר", השתתפו 502 בעלי זכות בחירה. הם נשאלו, בין היתר, האם באוסטריה של היום היתה יכולה המפלגה הנאצית לזכות לתמיכה בציבור. 54% אמרו כי התרחיש הזה "אפשרי מאוד". רוב מי שהשיב כך הם "צעירים ומשכילים", כפי שציין העיתון.

61% מהנשאלים - רובם מבוגרים - אמרו שהם רוצים "מנהיג חזק" בראשות אוסטריה. שאלה נוספת שהוצגה לנשאלים היתה האם הם מזדהים עם אמירות בסגנון "המדינה צריכה לתת כסף רק לבני העם שלה". 57% מהנשאלים הסכימו, וציינו כי הגישה הזו "נכונה ובסדר באופן מוחלט".

הנשאלים התבקשו גם לומר אם אוסטריה ב-1938 היתה "הקורבן הראשון של גרמניה של היטלר" או שהצטרפה לרייך השלישי מרצונה החופשי. 53% סבורים שהיא הצטרפה מרצונה החופשי ו-46% סבורים שהיתה קורבן. על השאלה האם היה ביכולתה של אוסטריה להדוף את האנשלוס באופן צבאי, השיבו 15% כי "מלחמה כזו היתה מהלך נבון". 42% השיבו שמלחמה נגד גרמניה היתה מרעה את מצבה של אוסטריה. 43% סבורים שהיא לא היתה משנה את המצב.

על השאלה האם באירופה של היום אפשר לדמיין פעולות נגד הקהילה היהודית באוסטריה, כפי שהיו אחרי האנשלוס, השיבו רק 12% כי "לא ייתכן באופן מוחלט". 39% סבורים שהתרחיש הזה אפשרי ו-17% סבורים שהוא "סביר מאוד". הנסקרים נשאלו גם האם קורבנות הנאצים קיבלו פיצוי ראוי על סבלם בשואה. 57% השיבו שהקורבנות וצאצאיהם פוצו באופן מספק. 42% סבורים שהפיצוי לא מספיק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ