לוגו רויטרס
רויטרס

כ-2,500 תושבי איי פוקלנד ישתתפו היום (ראשון) ומחר במשאל עם הנוגע לריבונות העתידית על הארכיפלג. מטרתו העיקרית של המשאל הוא לחזק את התביעה הבריטית על האיים, לנוכח התגברות תביעותיה של ארגנטינה בעניין. בשנה האחרונה הסלימה ההתקוטטות המילולית בין שתי המדינות, שבראשית שנות השמונים אף נלחמו על הריבונות באיים שבדרום האוקיינוס האטלנטי.

תוצאות המשאל יפורסמו מחר בלילה, אך כבר כעת ברור שהוא יאשרר כמעט פה אחד את רצונם של תושבי האיים בהמשך השליטה הבריטית. למרות זאת, עבור תושבי פוקלנד זוהי הזדמנות נדירה להשמיע את קולם בתוך הממלכה המאוחדת. אגב, ארגנטינה כבר הודיעה כי היא אינה מכירה במשאל ורואה בו "מופע יחסי ציבור חסר משמעות".

סטנלי, הבירה המנומנמת של איי פוקלנד, התמלאה בימים האחרונים בכרזות שבהן נראה דגל האיים. השלטים עם הכיתוב "האיים שלנו, הבחירה שלנו" הוצבו בכניסה לחנויות. משרד הדואר המקומי הצטרף אף הוא לחגיגה והנפיק סדרת בולים מיוחדת.

רבים מתושבי פוקלנד הם צאצאים של מתיישבים בריטיים שהגיעו לאיים לפני שמונה או תשעה דורות. באיים גם נשמרות מסורות בריטיות שונות, על אף קהילות מהגרים מצ'ילה ומהאי סנט הלנה. מרבית התושבים סבורים כי ההצהרות הלוחמניות של נשיאת ארגנטינה כריסטינה פרננדז קירשנר, ושר החוץ שלה הקטור טימרמן, רק הגבירו את תחושת הפטריוטיות הבריטית באיים.

הוויכוח המתמשך בשאלת הריבונות באיים התגבר לאחר שבאזור נמצאו כמויות מסחריות של נפט. הקידוחים צפויים להתחיל ב-2017. "אנו דוחים את הניסיון הבריטי המחודש לעשות מניפולציה בסוגיית מלווינאס (שמם של האיים בספרדית) באמצעות משאל בקרב אוכלוסיה שהובאה לאיים. זו יוזמה חסרת אחריות", נמסר בהודעת משרד החוץ בבואנוס איירס. בלונדון דחו את הדברים ואמרו כי יסכימו לנהל משא ומתן על עתיד האיים, רק אם תושביהם ירצו בכך ולשם כך מתקיים המשאל.

ארגנטינה תובעת ריבונות על איי פוקלנד מאז 1833 וטוענת כי הם הועברו לה מספרד עם הכרזת העצמאות. ארגנטינאים שהתגוררו באיים, גורשו לטענת בואנוס איירס, עם כיבושם על ידי בריטניה. ב-1982 שלח ליאופולדו גלטיארי, מנהיג החונטה הצבאית ששלטה בארגנטינה, חיילים לפוקלנד כדי לכבוש את האיים. ראש ממשלת בריטניה שאז, מרגרט ת'אצר, הגיבה בתקיפות ושלחה ספינות קרב לאזור.

המלחמה נמשכה 10 שבועות ונהרגו בה כ-650 ארגנטינאים ו-255 בריטים. ארגנטינה נכנעה בסופו של דבר בצעד הנתפש עד היום כטעות גדולה ומשפילה מצד החונטה הצבאית. בארגנטינה אין כיום קולות משמעותיים הקוראים להשתלטות בכוח על האיים ויש מי שסבורים כי המדיניות הקשוחה שבה נוקטת פרננדז רק מעודדת אנטגוניזם מצד תושבי האיים. "התרחיש הטוב ביותר מבחינתנו הוא שהם (ארגנטינה) יסירו את תביעותיהם ויבינו שאנחנו עם, אנחנו מדינה ושאנחנו קיימים", אומר גווין שורט, איש האסיפה העממית בפוקלנד המונה שמונה חברים.

כרזות לקראת משאל העם בסטנלי, בירת האייםצילום: אי-אף-פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ