ממשל אובמה אינו פוסל הרג באמצעות מל"טים בשטח ארה"ב

עשרות גופים ממשלתיים ופרטיים מפעילים מאות כטב"מים בשמי ארה"ב. מינוי ראש ה-CIA הפנה זרקור לשאלות המשפטיות הפתוחות בשימוש בהם

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף רונאל

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לא ישתמש במל"טים כדי להרוג אזרחים אמריקאים בשטח ארצו - כך הבטיח בסוף השבוע דובר הבית הלבן, ג'יי קרני. האתר "פוליטיקו" דיווח כי קרני אמר את הדברים בתגובה לשאלתו של הסנאטור ראנד פול, שקיים בשבוע שעבר פיליבסטר בן 13 שעות במטרה לעכב עד כמה שניתן את מינויו של ג'ון ברנן לתפקיד ראש הסי-איי-אי הבא.

מדוע בכלל עלתה שאלה מסוג זה למרכז הדיון הציבורי האמריקאי ולמה התנהל סביבה דיון נוקב כל כך? לכאורה מדובר בשאלה רטורית שכן ברור שאובמה, או כל נשיא אחר, לא ישתמש במל"טים כדי להרוג אזרחים אמריקאים. לממשל יש הרבה מאוד כלים אחרים ללכוד, או אם יש צורך, להרוג אמריקאים בשטח ארה"ב. אך עצם העלאת השאלה מראה שיש רבים שמפקפקים בכך.

מל"ט פרדאטור של המשרד להגנת המולדת, הפועל לאורך גבול ארה"ב-מקסיקוצילום: אי-אף-פי

השאלה המדויקת שהפנה פול לבית הלבן היתה "האם לנשיא יש סמכות להשתמש במל"ט חמוש כדי להרוג אמריקאי שאינו מעורב בלחימה בשטח ארה"ב". התשובה (המאוד קצרה) לכך ניתנה במכתב שהעביר בסוף השבוע שר המשפטים אריק הולדר - "לא". ניסוח זה מותיר שתי שאלות ללא מענה: האחת היא האם לנשיא יש סמכות להשתמש במל"ט חמוש כדי להרוג אמריקאי אשר כן מעורב בלחימה בשטח ארה"ב, והשנייה היא האם לנשיא יש סמכות להרוג אזרח זר שאינו מעורב בלחימה בשטח ארה"ב.

הדיון בשאלות אלה בא בימים שבהם השימוש במל"טים על ידי ממשל אובמה הולך וגובר. בתקופתו בבית הלבן גבר השימוש בסיכולים ממוקדים מן האוויר כחלק מהמאבק הגלובלי בטרור, ואובמה אף אישר חיסולו של אזרח אמריקאי, אנואר אל-עוולאקי בתימן. אולם הנתון המפתיע הוא השימוש ההולך וגובר במל"טים בשמי ארה"ב. העיתון "לוס אנג'לס טיימס" חשף בחודש שעבר כי רשות התעופה הפדרלית הנפיקה 1,428 רישיונות להטסת מל"טים בשטח ארה"ב, מתוכם 327 עדיין בתוקף. לפי נתוני הרשות, נכון לאוקטובר 2012, ביקשו 81 גופים אישור להפעיל מל"טים בשמי ארה"ב ובהם הצבא וחיל האוויר, אך גם משטרות מקומיות, אוניברסיטאות ואפילו שמורה אינדיאנית אחת.

מפת הגופים שקיבלו אישור להפעיל מל"טים. מקור: EFF

מנתוני פרויקט המחקר Public Intelligence עולה כי הפנטגון מפעיל מל"טים מ-64 בסיסים ברחבי ארה"ב, מתוכם 12 הם בסיסים של המל"טים הגדולים - ריפר ופרדאטור - הניתנים לחימוש. עד שנת 2017 מתוכננים לקום ברחבי ארה"ב עוד 22 בסיסים שכאלה. המשרד להגנת המולדת, שמפעיל כיום 10 מל"טים מסוג פרדאטור, בעיקר לאורך הגבולות עם קנדה ומקסיקו, מעוניין לרכוש עוד 14 מל"טים מסוג זה בשנים הקרובות.

מכאן ניתן להבין טוב יותר את ההתעניינות הגוברת בסוגיית המעמד המשפטי של השימוש במל"טים בתוככי ארה"ב. במכתב אחר (וארוך יותר) שהעביר הולדר לסנאטור פול בראשית החודש, נכתב כי "הממשל לא מתכוון לבצע תקיפות מל"טים בשטח ארה"ב. המדיניות האמריקאית דוחה את השימוש בכוח צבאי כאשר רשויות החוק המבוססות היטב במדינה זו מספקות את האמצעים הטובים ביותר לנטרל איום טרור".

מפת בסיסי מל"טים קיימים ועתידיים של משרד ההגנה. מקור: public intelligence

"לא צריך לחשוש", המשיך הולדר במכתבו, "מערכת המשפט הפלילי האמריקאית מצטיינת בנטרול יחידים המאיימים על ארה"ב בשטחה או על האינטרסים שלה במדינות אחרות. מאות יחידים כאלה נעצרו והורשעו בעבירות הקשורות לטרור בבתי משפט פדרליים".

ואולם, לפי הולדר, ניתן לדמיין מצב יוצא דופן בו הנשיא ייאלץ (בהתאם לחוקה ולחוקים הקיימים, כמובן) להורות על שימוש בכוח קטלני בתוך שטח ארה"ב. הדוגמאות ההיפותטיות שבהן בחר שר המשפטים לנקוב הן ייחודיות - המתקפה בפרל הרבור ופיגועי 11 בספטמבר. "אם מצב חירום כזה יתעורר", כותב שר המשפטים, "אבחן את פרטיו הייחודיים ואת הנסיבות לפני שאדריך את הנשיא לגבי היקף סמכותו" להורות על הריגת לא אמריקאים או אמריקאים, כאלה שלא משתתפים בלחימה או כן משתתפים בלחימה בשטח ארה"ב.

שר המשפטים אריק הולדרצילום: אי-אף-פי

במקומותינו, העיסוק בחיסולים באמצעות מל"טים נראה כמעט לא רלוונטי. על פי דיווחים זרים, ישראל נעזרת לא מעט במטוסים ללא טייס להתנקשות בפלסטינים. בארה"ב לפחות מתנהל דיון בנושא. בישראל, כפי שציין עמיתי עמוס הראל, עוד לא קם ראנד פול הישראלי שיעמיד בסימן שאלה את גבולות השימוש בנשק השנוי במחלוקת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ