האו"ם: כ-40 אלף קטינות נמכרות מדי יום לנישואין בעולם

המדינות שמדרום לסהרה ודרום אסיה, שם התופעה נפוצה במיוחד, מתקשות מאוד להביא לצמצומה בגלל שהיא מקור הכנסה חשוב למשפחות

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

נערה בת 17 הוכתה למוות אחרי שסירבה להתחתן עם איש שיכול להיות סבה. צעירה אחרת נגררה על ידי משפחתה כדי שתיאנס על מנת לאלץ אותה להתחתן עם האיש. אלה הן שתי דוגמאות מזעזעות על חייהן של כ-39 אלף ילדות ונערות שנמכרות לכל המרבה במחיר ומאולצות להתחתן רק כדי להעשיר את משפחותיהן.

מנתוני קרן האוכלוסין של האו"ם (UNFPA) עולה כי יותר משליש מהצעירות האומללות הללו חיות ב-42 מדינות ברחבי העולם, בעיקר במדינות שמדרום לסהרה ובדרום אסיה. ניז'ר נמצאת ברשימה המפוקפקת - 75 אחוז מהילדות והנערות מתחת לגיל 18 שחיות בה, כבר נשואות. בבנגלדש עומד היקף הקטינות הנשואות על 66 אחוז וברפובליקה המרכז-אפריקאית ובצ'אד על 68 אחוז. בהודו מדובר ב-47 אחוז, אך בשל גודלה העצום מדובר במספר האבסולוטי של קטינות נשואות הגדול ביותר.

בדרום סודאן כמחצית מהנערות בגילאי 15-19 נשואות וחלק מתחתנות אפילו בגילאים צעירים יותר. "התופעה הזו גורמת לפערים מגדריים חמורים בבתי הספר ותורמת לשיעורי מוות גדולים יותר בקרב נערות ביחס לנערים. יש כאן גם הפרה של זכות הנערות להיות חופשיות מאלימות", נכתב בדו"ח שפרסם בשבוע שעבר ארגון זכויות האדם Human Rights Watch לרגל יום האישה הבינלאומי. לדברי הארגון, בדרום סודאן "אין כמעט שום הגנה" לקורבנות שמנסות להתנגד לנישואין או לברוח מבעלים מתעללים.

ואכן, במדינות בהן תופעת נישואי קטינות נפוצה עומד שיעור הילדות שהולכות לבית ספר יסודי על 39 אחוז בלבד. בחטיבת הביניים יורד שיעור זה ל-30 אחוז. דו"ח שפרסמה החודש סוכנות האו"ם למען ילדים (יוניצ"ף) קובע כי נישואי קטינות הם הסיבה המרכזית לכך שאחד מכל ארבעה ילדים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו אינו הולך לבית ספר. במלאווי גורמים הריונות בקרב קטינות ל-30 אחוז ממקרי התמותה של נשים במדינה.

אגואט נאלצה להתחתן עם גבר בן 75 כשהיתה בת 15. בעדות שמסרה ל-Human Rights Watch היא סיפרה: "האיש הזה הלך אל הדודים שלי ושילם נדוניה של 80 פרות. התנגדתי להינשא אבל הם איימו עלי. אמרתי שהוא מבוגר מדי בשבילי. הם ענו 'את תתחתני איתו בין אם את רוצה ובין אם אתה לא רוצה בגלל שהוא נתן לנו משהו לאכול. הם היכו אותי, הם גם היכו את אמא שלי בגלל שהיא התנגדה".

ינואר 2013 - קרישנה בת ה-14 ובנה התינוק בכפר ברג'סטאן שבצפון הודוצילום: רויטרס

נערה דרום סודאנית אחרת, אגיר, סיפרה: "לגבר שאהבתי לא היו פרות והדודים שלי התנגדו אליו. בעלי שילם 120 פרות. סירבתי אבל היכו אותי ולקחו אותי אליו בכוח. הוא הכריח אותי לשכב איתו אז נאלצתי להישאר שם".

צמצום תופעת נישואי הקטינות הוא אחת המטרות המרכזיות שהציב לעצמו האו"ם במסמך "אתגרי המילניום". אך מסורת שבטית והרגלים חברתיים מקשים מאוד על הממשלות וארגוני הסיוע להביא לשינויים בטווח הקצר. בדרום סודאן, נישואי קטינות ימנעו מהממשלה לעמוד ביעד שלפיו רבע מהמשרות הציבוריות יאויישו על ידי נשים.

תנועת אקטיביסטיות בשם "נערות, לא כלות" פועלת ברחבי דרום סודאן בניסיון לשכנע מנהיגי שבטים להפסיק את התופעה. אלא שבאופן מסורתי, משפחות עניות מחתנות את בנותיהן בעבור מזון, ביגוד או כסף לחינוך. הנדוניה יכולה להגיע לעתים למאות פרות. במקרים אחרים, נערות מחותנות בגיל צעיר כדי להגן עליהן מפני אלימות וכדי להבטיח שלא יביישו את המשפחה עם הריון מחוץ לנישואין.

המשפחה זקוקה למזון, ביגוד וכסף. הבנות נמכרות תמורת עשרות ומאות פרותצילום: רויטרס
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ