שנתיים לאסון פוקושימה: עובדי הניקיון בכור נושאים בנטל זעם הציבור

ביפן המפוחדת, דווקא העובדים שחשופים לקרינה ומסתפקים בשכר זעום מזוהים עם קצב השיקום האטי של האתר. צפו בתמונות לפני ואחרי האסון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נוכח סכנת הקרינה הבלתי נראית, היפנים המפוחדים הפכו את העובדים בתחנת הכוח הגרעינית בפוקושימה לאויב הנראה לעין של המשבר, אומר פסיכיאטר המייעץ לעובדים. “העובדים שרויים בסכנה גבוהה של חשיפה לקרינה, והם חלק מתהליך שיימשך עשרות שנים”, אומר ג’ון שיגמורה, מרצה בחוג לפסיכיאטריה של הקולג’ הרפואי להגנה לאומית. “ואם לא די בכך, הם סופגים ביקורת משום שהם חלק מ”טפקו” (חברת החשמל של טוקיו). הם לא מנהלים בחברה, אבל הם מרגישים אשמה ואחריות, למרות שהם לא היו אלה שגרמו לאסון. הם ראויים לכבוד רב יותר, משום שהם מבצעים את אחת המשימות הקשות ביותר בעולם”.

הביקורת הציבורית על הקצב האטי שבו מפנים את ההריסות של תחנת הכוח הגרעינית, בנוסף ללחצים הכרוכים בעבודה באתר, גרמו לחלק מעובדי טפקו להתפטר מעבודתם. אחרים מתלוננים כי בשנתיים שחלפו מאז התאונה, המוטיבציה שלהם נעלמה. כתוצאה מכך, מתעוררים חששות מפני מחסור בטכנאים ובמומחים אחרים כשניקוי פוקושימה יגיע לשלב הקריטי ביותר.

פועלים שמועסקים על ידי קבלני המשנה הרבים מתלוננים על הימים הארוכים שהם צריכים ללבוש חליפות מגן ולחבוש מסכות הגנה מחניקות, על הלחצים הכבדים בעבודה ועל השכר הנמוך יחסית. כ-70% מהעובדים שהועסקו על ידי טפקו בסוף השנה שעברה השתכרו קצת יותר מ-800 ין לשעה (8 דולר) – הרבה פחות מהשכר של 1,500 ין לשעה שמשתכרים פועלים באתרי בנייה רגילים באותו אזור. פועל בשנות ה-40 לחייו, המועסק על ידי קבלן משנה קטן של טפקו, אומר: “יש לי כאבים בקיבה. אני בלחץ בלתי פוסק. כשאני חוזר לחדרי, אני יכול רק לחשוב בחרדה על יום המחרת. הם צריכים לתת לנו מדליות”.

עובדים בדרגים גבוהים יותר טענו שהכרתם את המפעל מנעה פחדים שהתעוררו בתחילה בשל הקרבה לרמות קרינה מסוכנות. “קרינה היא משהו שאין לו צבע ואין לו ריח”, אמר הירושיגה קובאיאשי, שהחברה שלו מנקה את ההריסות מהאזורים שבהם הקרינה חזקה ביותר. “אתה מתרגל לסביבה שלך, בדיוק כמו בעבודה רגילה. זהו השינוי הפסיכולוגי שעובר עליך”.

פעולות הניקיון, שבהן עוסקים אלפי פועלים זמניים, התפרסמו לשמצה בשל ידיעות על תנאי העסקה קשים והפרות שגרתיות של תקנות הבריאות והבטיחות. החודש חשף משרד הבריאות היפני כי לפחות 63 מעובדי פוקושימה דאיצ’י נחשפו לרמות קרינה גבוהות יותר מאלה שנרשמו בתיקיהם האישיים.

בקיץ אשתקד דיווח העיתון אסאהי שימבון כי קבלני משנה של טפקו כיסו את צגי הקרינה של העובדים במגיני עופרת ובכך זייפו את תוצאות בדיקות הקרינה של העובדים האלה. בסוף דצמבר אשתקד עלה שעור החשיפה לקרינה של 146 מעובדי טפקו ו-21 מעובדי הקבלן על שעור החשיפה המרבי המותר, שהוא 100 מילי-זיוורט בחמש שנים. הכמות המרבית המותרת הועלתה מיד לאחר האסון ל-250 מילי-זיוורט, אך הוחזרה ל-50 מילי-זיוורט תשעה חודשים לאחר מכן.

אך בעוד עבודות הניקיון מתקדמות למרות כל הקשיים, נראה כי המבצע הגדול והמורכב ביותר – הוצאתו משימוש של המפעל הגרעיני- בקושי התחיל. שלושת הכורים שנפגעו מהתכה ומהתפוצצויות מימן לפני כשנתיים נמצאים במצב בטוח הידוע בכינוי סגירה קרה מאז דצמבר 2011, תשעה חודשים אחרי שהצונאמי גרם למותם או להיעלמם של כ-20,000 בני אדם בחוף הצפוני-מזרחי של יפן.

יפן מוכנה כעת להתחיל בניקוי שעלותו מוערכת בסכום של מאה מיליארד דולר לפחות, וזאת, בנוסף לפיצויים למפונים ולטיהור בתיהם הנטושים. מנהל פוקושימה דאיצ’י, טקשי טקהאשי, הודה כי פינויו המוחלט של המפעל עלול להימשך 40-30 שנה. “למרות שמצפות לנו עדיין משימות קשות, אנחנו מתקדמים בתהליך הפינוי”, אמר טקהאשי לעיתונאים זרים שביקרו בתחנת הכוח ביום רביעי.

בסך הכל יצטרכו העובדים להוציא יותר מ-11,000 תבניות דלק משומש וחדש משבע בריכות אחסון שנפגעו קשות. העבודות לסילוק הדלק שהתמוסס יתחילו רק ב-2021, וכל תהליך פינוי התחנה וניקוי האתר יימשך כ-40 שנה.

מנהלים שטפקו שכרה, כדי לסייע בפינוי תחנת הכוח, אומרים שהם בטוחים שהושגה התקדמות למרות סכנת הקרינה שאיתה מתמודדים העובדים שלהם. הסכנות הכרוכות בעבודה באזורים בפוקושימה דאיצ’י, שבהם הקרינה גבוהה, גרמו לארגון הבריאות העולמי (WHO) להזהיר בשבוע שעבר ששליש מעובדי המפעל בסכנה הולכת וגדלה ללקות בסרטן בלוטת התריס, בסרטן הדם ובמיני סרטן אחרים.

קובאיאשי סירב להגיב על הדו”ח של WHO, אך הודה שהעובדים מתמודדים עם סכנה ללא תקדים הכרוכה ברמות הקרינה הגבוהות. “זו עובדה שהקרינה בכור מספר 3 גבוהה מאוד, ולכן, אנחנו מנסים להשתמש בטכנולוגיות בשלט רחוק, ומתרחקים מהכור הזה ככל האפשר”,  הוסיף. התקוות שרובוטים יוכלו להגיע במהירות למקומות שאליהם הגישה בלתי אפשרית לבני אדם נכזבו, כשקווינס – רובוט שעלה 6 מיליון דולר – איבד את המגע עם מפעיליו בעת שבדק באוקטובר 2011 מה קורה בתוך אחד הכורים.

למרות שטפקו הצליחה להחדיר מצלמות הנשלטות מרחוק לתוך החדרים החיצוניים של הכורים הפגועים, היא עוד לא הצליחה להתקרב אפילו להערכת מצבם של מוטות הדלק הפגועים, שזה תנאי ראשון לסילוקם ממקומם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ