צפון קוריאה ביטלה את "הקו החם" לתיאום עם דרום קוריאה

ההסלמה בחצי האי הקוריאני בעקבות החמרת הסנקציות הבינלאומיות על פיונגיאנג - נמשכת. דרום קוריאה וארה"ב פתחו בתרגיל צבאי גדול

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

צפון קוריאה ממשיכה לנתק את קשריה עם דרום קוריאה, במחאה על סבב הסנקציות שהטילה עליה מועצת הביטחון בשבוע שעבר. הבוקר (שני) הודיעה פיונגיאנג על ניתוק "הקו החם" עם סיאול. במקביל, פתחה דרום קוריאה בתרגיל צבאי גדול יחד יחידות של צבא ארה"ב המוצבות בחצי האי הקוריאני. התרגיל צפוי להימשך עד סוף אפריל.

הקו החם בין שתי הקוריאות מופעל על ידי "הצלב האדום" הוא אחד מאמצעי התקשורת הבודדים בין שתי המדינות. "מדי יום בשעה 09:00 (שעון מקומי) מבצעת דרום קוריאה בדיקה של תקינות הקו, והבוקר הצפון קוריאנים פשוט לא ענו", אמר גורם ממשלתי בסיאול. צפון קוריאה איימה בימים האחרונים לנתק גם את הקו החם עם כוחות האו"ם בגבול המשותף לשתי הקוריאות.

המתיחות בחצי האי הקוריאה הסלימה מאוד בעקבות הניסוי הגרעיני, השלישי במספר, שערכה פיונגיאנג ב-12 בפברואר. צבאו האזור הכריזו על כוננות מוגברת, וצבא הצפון פתח בתרגיל גדול. בפיונגיאנג מאשימים את ארה"ב בכך שהיא משתמשת בתרגילים צבאיים כ"פלטפורמה למלחמה", איימו במכת מנע גרעינית ומאיימים לבטל את הסכם שביתת הנשק שהביא לסיום מלחמת קוריאה ב-1953.

טנקים דרום קוריאנים באזור הגבול. התרגיל עם ארה"ב יימשך עד סוף אפרילצילום: אי–פי

ביום חמישי אישרו 15 חברות מועצת הביטחון פה אחד סנקציות נוספות נגד צפון קוריאה. בין היתר, הוחלט להקשיח את העיצומים על יכולתה של צפון קוריאה לייבא ציוד וחומרים המשמשים את תוכנית הגרעין ותוכנית פיתוח הטילים הבליסטיים שלה. בנוסף, יוגבר מאוד הפיקוח על תנועתם של דיפלומטים וגורמים צפון קוריאנים בעולם ועל המטענים היוצאים והנכנסים לצפון קוריאה.

כמו כן הוחלט להדק עוד יותר את הלחץ על האליטה השלטת בפיונגיאנג, באמצעות אמברגו על ייצוא מתכות יקרות, תכשיטים, יאכטות, מכוניות יוקרה ומכוניות מרוץ למדינה. בנוסף, התווספו ל"רשימה השחורה" של האו"ם שמותיהם של מנהלים בחברת סחר הנשק המרכזית של צפון קוריאה, מנהלים בחברת הסחר בציוד לטילים ומנהלים בהארגון הממשלתי שעוסק בפיתוח טילים וככל הנראה גם בפיתוח נשק גרעיני.

לצפון קוריאה היסטוריה ארוכה של הכרזות מלחמתיות שאינן נתמכות במעשים. מומחים סבורים שעל אף איומיה - פיונגיאנג אינה מסוגלת להרכיב ראש נפץ גרעיני על טיל שיכול להגיע לארה"ב. "על פי האסטרטגיה שלהם, עליהם לעשות משהו, הם צריכים להגיב", אמר דניאל פינקסטון, סגן מנהל המיזם לתוכנית צפון מזרח אסיה בקבוצת International Crisis. "נוכח ההודעה על סגירת אזורים לכלי שיט וכלי טיס (מול חופי הצפון), אני נוטה לחשוב שהם עומדים לערוך תרגיל של ירי חי בטילים, ואולי יעשו עוד ניסוי גרעיני. משחק של הליכה על חבל דק שמאותת על נחישותם".

הגבול בין שתי הקוריאות. הגבול המאובטח והשמור ביותר בעולםצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ