מפלה בביה"ד הבינלאומי

בוטל אישום בפשעים נגד האנושות נגד בכיר מקניה

יד ימינו של אהורו קניאטה, הנשיא הנבחר, ישוחרר אחרי שהעד המרכזי בתיק נתפס משקר. האם תהיה לכך השפעה על האישום נגד קניאטה עצמו?

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

בית הדין הבינלאומי בהאג ביטל בצהריים (שני) כתב האישום בגין פשעים נגד האנושות שהוגש נגד פרנסיס מותאורה, פוליטיקאי בכיר מקניה המשמש כיד ימינו של אוהורו קניאטה, שנבחר בשבוע שעבר לנשיאות. בצעד חסר תקדים, אמר התובעת לשופטים כי העד המרכזי בתיק נגד מותאורה שיקר וכי בהיעדר ראיות משמעותיות אחרות - יש לבטל את ההליך. זו הפעם הראשונה מאז הוקם בית הדין הבינלאומי בהאג שהליך משפטי מבוטל בשלב כל כך מתקדם, ממש לפני פתיחת המשפט עצמו.

מותאורה, שכיהן כמזכיר ממשלת קניה, הואשם במעורבות ברצח, אונס וגירוש אוכלוסיה במהומות שאירעו במדינה אחרי בחירות 2007, ובהן נהרגו יותר מ-1,200 בני אדם וכ-600 אלף הפכו לפליטים. "אנחנו לא מרגישים שיש לנו סיכוי סביר להרשעה ולכן מושכים את כתב האישום", אמר התובעת פאטו בנסודה בבית הדין. לדבריה, ההליכים נגד קניאטה עצמו - המואשם בסעיפים דומים - יימשכו ואין להם קשר להחלטה נגד מותאורה.

פרנסיס מותאורה (שיער מאפיר) בבית הדין הבינלאומי בהאגצילום: אי-אף-פי

"רבים מהעדים בתיק נהרגו או מתו מאז האירועים האלימים בקניה לפני יותר מחמש שנים. עדים אחרים סירבו לשוחח עם התביעה. לצערי, קניה אינה עומדת במחויבויות הרשמיות שנטלה על עצמה ואינה משתפת פעולה באופן מלא עם בית הדין. היא סיפקה סיוע מוגבל בלבד וסירבה לאפשר גישה לעדים או למסמכים שהיו יכולים לשפוך אור על התיק", אמרה בנסודה. "אנו מודעים להתפתחויות הפוליטיות בקניה, אך להחלטתנו אין קשר לבחירתו של קניאטה לנשיאות".

פרקליטיו של קניאטה עושים בימים אלה מאמצים לשכנע את השופטים להורות על בדיקה מחודשת של הראיות נגד הנשיא הנבחר. קניאטה, בנו של מייסד קניה ואחד האנשים העשירים במדינה, מואשם בפשעים נגד האנושות ובכך שתזמר את המהומות. לפי שעה לא ברור אם להחלטה בתיק מותאורה תהיה השפעה על החלטת השופטים. התביעה טוענת כי קניאטה "שיתף פעולה באופן עקיף" עם מעשי האלימות שבוצעו בידי נאמניו. משפטו של נשיא קניה הנבחר היה אמור להיפתח בחודש הבא, אך נדחה ליולי כדי לאפשר להגנה ארכה נוספת להכנות.

קניאטה, בן 51, זוכה לתמיכת בני הקוקויו, הקבוצה האתנית הגדולה בקניה. בבחירות לנשיאות הוא הצליח לזכות ב-50.07%, מעט יותר מהרף הדרוש לניצחון בסיבוב הראשון. יריבו, ראש הממשלה ראילה אודינגה, בן שבט הלואו, עתר לבית המשפט בטענה לאי סדרים בספירת הקולות.

קניאטה אחרי ההודעה על ניצחונו בבחירותצילום: אי-אף-פי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ