העולם הקתולי נושא עיניו לוותיקאן לקראת בחירת האפיפיור

היום יחל התהליך: בכל יום יתקיימו ארבעה סבבי הצבעה, וההערכה היא שהתהליך יימשך לפחות יומיים. כדי למנוע הדלפות הותקן באזור מכשור חוסם הודעות ושיחות

אנשיל פפר
שליח "הארץ" לוותיקאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לוותיקאן

115 קרדינלים של הכנסייה הקתולית יצעדו היום אל הקפלה הסיסטינית, ויבטיחו בשבועה חמורה שלא לגלות דבר מהליך הקונקלבה. הם ישמעו דרשה קצרה מפי אחד מזקני הקרדינלים שמפאת גילו, מעל שמונים, לא ישתתף בהצבעה, וייגשו לרשום על פתקים את מועמדם הנבחר לאפיפיור הבא.

ההערכה היא שאף מועמד לא יזכה ברוב הנדרש של שני שלישים מהקולות, והקרדינלים ימשיכו ללילה ארוך של תפילות ומדיטציה. לאחר מכן, ביום רביעי, יחזרו לקפלה הסיסטינית להצבעה נוספת. בכל יום של הקונקלבה יתקיימו לכל היותר ארבעה סבבים של הצבעות.

קרדינל או איש כמורה אחר המדליף פרטים מהקונקלבה עלול להיות מוחרם לכל חייו, אבל בכס הקדוש לא סומכים על איום החרם, וסביב הקפלה הותקן מבעוד מועד מכשור אלקטרוני שיחסום כל ניסיון לשדר החוצה הודעות טקסט ושיחות סלולאריות.

שומרים מול כיכר פטרוס, היוםצילום: אי-אף-פי

בניגוד לקונקלבה של 2005, בה הסתמן יוזף רצינגר - בנדיקטוס ה-16 שפרש מוקדם יותר החודש - מתחילת ההצבעה כמועמד מוביל, אין הפעם אף מועמד שיש קונצנזוס סביב בחירתו. הכנסייה הקתולית נמצאת בתקופת שפל, כשבאירופה חלה ירידה מתמדת במספר המאמינים וברחבי העולם מתמודדים קתולים עם ביריבים איסלאמיסטים מחד ותנועות אוונגליסטיות נוצריות מאידך. בתוכה הכנסייה שסועה בשל שערוריות כלכליות בבנק הוותיקאן, כשלים בתפקוד המערכת הבירוקרטית של הוותיקאן - "הקוריה", ואלפי פרשיות התעללות מינית של כמרים שמתגלות מסביב לגלובוס.

בשל הצורך ברוב של 77 קרדינלים כדי לבחור אפיפיור, ההערכה בוותיקאן היא שיהיה צורך בלפחות יומיים של הצבעות. עם זאת, מאמינים שההצבעה תסתיים השבוע מכיוון שהקרדינלים רוצים לחזור לקהילותיהם לפני חג הפסחא. למועמד שיזכה במרבית הקולות בסיבוב הראשון לא מובטח כלל להמשיך ולהוביל. להפך, מי שיגיעו למקום הראשון והשני היום עשויים לגלות שביום השני של ההצבעות, נוצר נגדם "גוש חוסם" של קרדינלים.

קרדינלים בדרך לפגישה בוותיקאן, היוםצילום: אי-אף-פי

תסריט מדובר הוא שאנג'לו סקולה האיטלקי ואודילו שרר הברזילאי יובילו בסיבוב הראשון, ושלאחר מכן ייווצר רוב שיביא לבחירה של מועמד פשרה בדמותו של מרק אולט הקנדי או טימותי דולן, הארכיבישוף של ניו יורק. ועם זאת, גם הפרשנים הוותיקים ביותר בתקשורת האיטלקית לנבכי הכנסייה, ה"וותיקאניסטים", מודים שבקונקלבה הזאת קשה מאוד לצפות את ההתפתחויות, והאפיפיור עשוי להיות כל אחד מתוך כתריסר מועמדים אפשריים - קרדינלים המכונים "פאפאביליים" ומתאימים להיות אפיפיור.

ובסופו של התהליך, לנבחר ממתינה תקופה קשה של טלטלות בראש הכנסייה. רבים צופים שבשנה הראשונה לכהונה יצטרך האפיפיור החדש לבצע חריש עמוק בשורות הקוריה, להחליף מאות בעלי תפקידים בכירים ולשדר למיליארד ו-200 מיליון מאמינים ברחבי עולם בשורה אוונגלית חדשה. עם זאת, למרות המהפך הממסדי הצפוי לאחר בחירת האפיפיור, אין לצפות למהפכים תיאולוגיים כמו שינויים בעמדה של הכנסייה נגד כמרים נשואים, כמרים נשים, מניעת היריון והומוסקסואליות. כל הקרדינלים המועמדים התמנו בתקופת כהונת הארכי-שמרנים בנדיקטוס ויוחנן פאולוס, וכל שינוי תיאולוגי מצד האפיפיור החדש יתקבל בתדהמה ואף בקרע פנים-קתולי.

הקרדינל הקנדי מרק אולט, היום. נחשב לאחד המועמדים המוביליםצילום: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ