מאחורי מסך עשן

מכשור אלקטרוני ימנע הדלפות מהוותיקאן

115 הקרדינלים יתכנסו אחר הצהריים בקפלה הסיסטינית לקונקלבה. בניגוד לפעמים קודמות, אין בין הקרדינלים מועמד מוביל

אנשיל פפר, שליח "הארץ" לוותיקאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
אנשיל פפר, שליח "הארץ" לוותיקאן

115 קרדינלים של הכנסייה הקתולית יצעדו היום אל הקפלה הסיסטינית, ויבטיחו בשבועה חמורה שלא לגלות דבר מהליך הקונקלבה. הם ישמעו דרשה קצרה מפי אחד מזקני הקרדינלים שמפאת גילו, מעל שמונים, לא ישתתף בהצבעה, וייגשו לרשום על פתקים את מועמדם הנבחר לאפיפיור הבא.

ההערכה היא שאף מועמד לא יזכה ברוב הנדרש של שני שלישים מהקולות, והקרדינלים ימשיכו ללילה ארוך של תפילות ומדיטציה. לאחר מכן, ביום רביעי, יחזרו לקפלה הסיסטינית להצבעה נוספת. בכל יום של הקונקלבה יתקיימו לכל היותר ארבעה סבבים של הצבעות.

קרדינל או איש כמורה אחר המדליף פרטים מהקונקלבה עלול להיות מוחרם לכל חייו, אבל בכס הקדוש לא סומכים על איום החרם, וסביב הקפלה הותקן מבעוד מועד מכשור אלקטרוני שיחסום כל ניסיון לשדר החוצה הודעות טקסט ושיחות סלולאריות.

שוטרים מאבטחים את כיכר סנט פטרוסצילום: אי–פי

בניגוד לקונקלבה של 2005, בה הסתמן יוזף רצינגר - בנדיקטוס ה-16 שפרש מוקדם יותר החודש - מתחילת ההצבעה כמועמד מוביל, אין הפעם אף מועמד שיש קונצנזוס סביב בחירתו. הכנסייה הקתולית נמצאת בתקופת שפל, כשבאירופה חלה ירידה מתמדת במספר המאמינים וברחבי העולם מתמודדים קתולים עם ביריבים איסלאמיסטים מחד ותנועות אוונגליסטיות נוצריות מאידך. בתוכה הכנסייה שסועה בשל שערוריות כלכליות בבנק הוותיקאן, כשלים בתפקוד המערכת הבירוקרטית של הוותיקאן - "הקוריה", ואלפי פרשיות התעללות מינית של כמרים שמתגלות מסביב לגלובוס.

בנדיקטוס ה-16 היה איש הממסד, תיאולוג מוערך, אבל נתפס כמי שאינו מסוגל לחולל בכנסייה את המהפך הנדרש כדי להתאימה למציאות של המאה ה-21. הפריסה הגלובלית של הכנסייה והחדשנות והכעס כלפי הממסד גרמו לכך שאין כיום בלוק אחד בעל השפעה מספקת כדי להבטיח את נצחונו של מועמד אחד מראש, בוודאי לא בתקופה בה מתרבים הקולות בצמרת הכנסייה להעדיף מועמד לא-ממסדי ואף לראשונה בתולדות הכנסיייה הקתולית, אדם שלא נולד באירופה.

איטליה היא עדיין המדינה המיוצגת ביותר בוותיקן, עם 28 קרדינלים, אבל היחלשות כוחה בתוספת האווירה העוינת לקוריה עשויים לגרום לכך שבפעם השלישי ברציפות, אחרי בנדיקט הגרמני ויוחנן פאולוס השני הפולני, ייבחר אפיפיור לא-איטלקי. עם זאת, אנג'לו סקולה האיטלקי עדיין נחשב לאחד המועמדים המובילים בשל כוח הממסד שממשיך להעדיף את אנשיו. אבל סקולה שמוביל בבורסות ההימורים ייאלץ להתמודד מול שורה של מועמדים חזקים אחרים המייצגים את הכוחות המתגברים של הכנסייה בארצות הברית ובאמריקה הלטינית. ועם זאת, למרות הדיבורים על אפיפיור שחור או אסיאתי ראשון,

ההערכות ברומא הן שקלושים הסיכויים שפיטר טורקסון, הארכיבישוף הכריזמטי מגאנה (שלמד תקופה קצרה בירושלים ומדבר מעט עברית) או לואיז טאליה, קרדינל ינוקא בגיל 55 בסך הכל ייבחרו. למרות ההערכה לה זוכים השניים, בוותיקן אומרים שהכנסייה באפריקה ובאסיה "לא מספיק מפותחת" כדי שתעמיד מתוכה אפיפיור, אולי בעוד מאה שנה.

בשל הצורך לזכות ברוב של 77 קרדינלים כדי להיבחר לאפיפיור, ההערכה בוותיקן היא שיהיה צורך בלפחות יומיים של הצבעות, ועם זאת, מאמינים שההצבעה תסתיים השבוע מכיוון שהקרדינלים רוצים לחזור לקהילותיהם לפני חג הפסחא. למועמד שיזכה במרבית הקולות בסיבוב הראשון לא מובטח כלל להמשיך להוביל. להפך, מי שיהיה שיגיעו למקום הראשון והשני הערב עשויים לגלות שביום השני, היווצר נגדם "גוש חוסם" של קרדינלים. תסריט מדובר הוא שאנג'לו סקולה האיטלקי ואודילו שרר הברזילאי יובילו בסיבוב הראשון ושלאחר מכן ייווצר רוב שיביא לבחירה של מועמד פשרה בדמותו של מרק אולט הקנדי או טימותי דולן, הארכיבישוף של ניו יורק. ועם זאת, גם הפרשנים הוותיקים ביותר בתקשורת האיטלקית לנבכי הכנסייה, ה"וותקיניסטים", מודים שבקונקלבה הזאת קשה מאוד לצפות את ההתפתחויות והאפיפיור עשוי להיות אחד מתוך כתריסר מועמדים אפשריים - קרדינלים המכונים "פאפאביליים" - מתאימים להיות אפיפיור.

למי שלא ייבחר ממתין תקופה קשה של טלטלות בראש הכנסייה, כשרבים צופים שבשנה הראשונה לכהונה, יצטרך האפיפיור החדש לבצע חריש עמוק בשורות הקוריה, להחליף מאות בעלי תפקידים בכירים ולשדר למיליארד ו-200 מיליון מאמינים ברחבי עולם בשורה אוונגלית חדשה. עם זאת, למרות המהפך הממסדי הצפוי לאחר בחירת האפיפיור, אין לצפות למהפכים תיאולוגיים כמו שינויים בעמדה של הכנסייה נגד כמרים נשואים, כמרים ממין נקבה, מניעת הריון והומוסקסואליות. כל הקרדינלים המועמדים התמנו בתקופת כהונת הארכי-שמרנים בנדיקט ויוחנן פאולוס וכל שינוי תאולוגי מצד האפיפיור החדש יתקבל בתדהמה ואף בקרע פנים-קתולי.

תחום אחד בו ניתן צפוי בחדשנות מסויימת הוא ביחסים בין הכנסייה הקתולית לדתות אחרות. הוותיקן מודע היטב לקשיים ולסכנות בפניהן ניצבים מאמיניו במזרח התיכון ובאפריקה המתמודדים מול עלייתם של גורמים איסלמיסטים קיצוניים, למיליוני הנפשות שעושים הכנסיות האוונגליסטיות המתחרות באמריקה וכן לצורך להמשיך את התנופה בשיפור היחסים עם היהדות בה החלו שני האפיפיורים האחרונים. אמירותיו בעבר של האפיפיור הנבחר כלפי היהדות והאיסלאם ייבחנו בקפידה רבה.

בינתיים, דואגים בוותיקן לעניינים ארציים קצת יותר כמו לדוגמא למזג האוויר הגשום ברומא בימים האחרונים. גם ורוחות חזקים עלולים למנוע את הפרחת העשן הלבן דרך הארובה המיוחדת שהותקנה על גג הקפלה הסיסטינית. העשן המופק משריפת פתקי ההצבעה הסודיים המקופלים בקיפול מיוחד אמור לסמן את התוצאה - עשן שחור משמעו שטרם הגיעו להחלטה ועשן לבן מבשר שנבחר אפיפיור חדש. אבל בפועל, הפתקים לא מספיקים ובארובה הותקנו קפסולות עשן מיוחדות. ועם זאת, החשש גדול מפני מזג אוויר שיגרום לעשן להצטבר בארובה ולחדור חזרה לקפלה ולפגוע בפרסקו "יום הדין" של מיכאלנג'לו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ