שלושה הצביעו נגד |

99.8% מתושבי איי פוקלנד בחרו להמשיך להיות בריטים

תושבי האיים, שהריבונות עליהם שנויה במחלוקת, הצהירו אמונים למלכה. בריטניה משקיעה 45 אלף אירו בממוצע לשנה לתושב על ביטחון

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

ברוב מוחלט של 99.8%, החליטו תושבי איי פוקלנד כי הארכיפלג בו הם חיים ימשיך להיות מוגדר כטריטוריה בריטית. במשאל העם שנערך אתמול הצביעו 1,517 תושבים, כאשר רק שלושה הצביעו נגד הזיהוי הפוליטי עם בריטניה.

מטרתו העיקרית של המשאל היא לחזק את התביעה הבריטית על האיים, לנוכח התגברות תביעותיה של ארגנטינה בעניין. מבחינת הארגנטינים, האיים, שהם מכנים "המלווינאס", נגזלו מהם על ידי בריטים שפלשו אליהם לפני 180 שנה. אך הבריטים, כבר דור תשיעי באיים, מסרבים בתוקף להיות ארגנטינים.

בשנה האחרונה הסלימה ההתקוטטות המילולית בין שתי המדינות, שבראשית שנות השמונים אף נלחמו על הריבונות באיים שבדרום האוקיינוס האטלנטי. אגב, ארגנטינה כבר הודיעה כי היא אינה מכירה במשאל ורואה בו "מופע יחסי ציבור חסר משמעות".

חגיגות הבחירות אתמול באיי פוקלנדצילום: רויטרס

"משאל העם יראה לעולם איך אנחנו מרגישים, אנחנו בריטים ורוצים להישאר בריטים. אין לנו שום רצון להיות מקושרים לארגנטינה", אמר תושב האיים בארי נילסון רגעים לאחר שהצביע.

שיעור ההצבעה היה גבוה במיוחד – 92% מבין 1,650 בעלי זכות ההצבעה. ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון צוטט ב"סאן" המקומי ואמר כי "כל עוד שהפוקלנדס רוצים להישאר בריטיים, אנחנו תמיד נהיה שם להגן עליהם. הם יכולים לסמוך על המילה שלי בנושא זה".

אלא שתושבי האיים חוששים כי התמיכה הבריטית אינה כה בטוחה. הם זוכרים שבריטניה הייתה מוכנה להעביר את השליטה באיים לארגנטינה לפני שהממשלה הצבאית בבואנוס איירס כבשה אותם ב-1982, ובכך החלה מלחמה מול בריטניה שגבתה את חייהם של 907 בני אדם.

הגנה על תושבי האיים מאז, על ידי הצבת חיל מצב גדול כ-13 אלף ק"מ מלונדון, היא עסק יקר, ובמיוחד בתקופה של מיתון בבריטניה. קווין מגוויאר, הפרשן הפוליטי של ה"דיילי מירור", כתב אתמול כי "בריטניה משקיעה מדי שנה 75 מיליון אירו על חיילים, טילים, מטוסים, וספינות כדי להגן על אדמות הכבשים שלה". בחישוב ממוצע, בריטניה משקיעה בביטחונו של כל תושב איי פוקלנד כ-45 אלף אירו. "תוצאות משאל העם ידועות מראש", כתב מגוויאר, "ברור שהם יצביעו כן לכסף שהם מקבלים בחינם. עסקה עם ארגנטינה היא הצעד ההגיוני היחיד שמתבקש בנוגע לעתיד איי פוקלנד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ