סוס זו לא הבעיה

בדרום אפריקה מוכרים בשר קנגורו כבת יענה

אחרי שנחשפה שערוריית בשר הסוס באירופה, בדקו חוקרים את חטיף הבשר הדרום אפריקאי הפופולרי, ומצאו, בין היתר, בשר ג'ירפה וזברה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

אחרי שבשבועות האחרונים אירופה סוערת מפרשת בשר הסוס שנמכר כבשר בקר, בדרום אפריקה מתמודדים עם שערוריית בשר מזויף משל עצמם, אבל הפעם עם חיות אקזוטיות יותר. בילטונג, החטיף הפופולרי במדינה שעשוי מבשר מיובש, הוא במרבית המקרים לא מה שאריזתו מתיימרת להיות, כך עולה ממחקר חדש.

החוקרים, שנעזרו בבדיקות די-אן-אי, גילו כי חטיפי בילטונג של בשר דלגן (הצבי המקומי של דרום אפריקה) עשויים למעשה מבשר סוס. בחטיפי בשר אנטילופה אפריקאית נמצא בשר ג'ירפה, ובאופן לא מובן, חטיפי בשר בת יענה התגלו כעשויים מבשר קנגורו.

"בעיני הממצא העצוב ביותר היה לגלות בשר מין של זברה בסכנת הכחדה שנמכר כבילטונג", אמרה הגנטיקאית מריה יוג'ניה דאמאטו מאוניברסיטת ווסטרן קייפ, שהשתתפה במחקר, לכתב העת Investigative Genetics.

מין הזברה שבשרו נמצא בחטיפיםצילום: Mountjoy

מתוך 146 דגימות של בילטונג, יותר ממאה הכילו בשר שונה ממה שכתוב על העטיפה. בניגוד לשערוריית המזון שמסעירה את אירופה, דווקא כל חטיפי הבקר שנבדקו הכילו רק בשר בקר.

"ההפתעה הגדולה ביותר היתה למצוא בשר קנגורו בדגימות", הוסיפה ד"ר דאמאטו. "לא ניתן למצוא חיה זו כלל ביבשת אפריקה, ובטוח שהיה צורך לייבא את הבשר".

החוקרים הוציאו מתוך דגימות הבשר את רצפי הדי-אן-איי המכילים מידע שמאפשר את זיהוי מין החיה. הם השוו את הממצאים לנתונים שנמצאים ב-GenBank.

ד"ר דאמאטו אומרת שהתוויות השגויות מחייבות שיפור הרגולציה של הבשר שנמכר במדינה, כדי להגן על חיות הבר ועל הצרכנים כאחד. "יש אנשים, שמסיבות דתיות או בריאותיות, לא אוכלים סוגים שונים של בשר", היא הוסיפה. "מצאתי תערובות של כבש וחזיר בנקניקיות שקוטלגו תחת הכותרת 'בת יענה'".

רשתות מזון בבריטניה, אירלנד, צרפת, הולנד וגרמניה הסירו מהמדפים המבורגרים קפואים ולזניות לאחר שנמצאו בהם עקבות בשר סוס. צרפת איימה בתביעה על רשלנות והונאה נגד הספקים. ענקית הריהוט איקאה הפסיקה להגיש מנת כדורי בשר שוודים בסניפיה ברוב מדינות אירופה, עד לקבלת תוצאות בדיקה של הבשר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ