הקונקלבה - המקום בו משתתקים הציוצים

בין 115 הקרדינלים שיבחרו אפיפיור יש גם מכורים לטוויטר, ובמקום הוצבו מכשירי שיבוש אותות, להידוק הבידוד. שליחנו לרומא מדווח, עד שיצא עשן לבן

אנשיל פפר
שליח "הארץ" לוותיקאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לוותיקאן

בוותיקאן החל אחר הצהריים (שלישי) טקס הקונקלבה שבו יבחר האפיפיור הבא. 115 קרדינלים של הכנסייה הקתולית נכנסו לתוך הקפלה הסיסטינית והחלו בתהליך הבחירה, המתבצע תחת מעטה חשאיות. בפתח הטקס ישמעו אנשי הדת דרשה קצרה מפי אחד מזקני הקרדינלים ואז החלו לרשום על פתקים את מועמדם הנבחר למשרת האפיפיור הבא. "הארץ" עוקב אחר ההצבעה בדיווח חי.

ההערכה היא שאף מועמד לא יזכה ברוב הנדרש של שני שלישים מהקולות, והקרדינלים ימשיכו ללילה ארוך של תפילות ומדיטציה. לאחר מכן, ביום רביעי, יחזרו הקרדינלים לקפלה הסיסטינית להצבעה נוספת. בכל יום של הקונקלבה יתקיימו לכל היותר ארבעה סבבים של הצבעות עד שיושג הרוב.

פתקי ההצבעה יקופלו ויונחו בקערה מוכספת ובתום כל סבב בחירה ייפתחו וייקרא השם הנבחר. אז, יחוברו הפתקים זה לזה, יישרפו ויעלו עשן מארובת הקפלה. עשן שחור יעיד על חוסר הסכמה ואילו עשן לבן יסמן את זהותו של האפיפיור הבא. שלושה קרדינלים ישמשו כמשקיפים ועוד שלושה יישרפו את פתקי ההצבעה בתום כל סיבוב.

ההחלטה הראשונה של אפיפיור חדש, מיד עם היבחרו, היא השם החדש אותו יישא במהלך כהונתו. בחירת השם מבטאת המשכיות ונאמנות לדרכו של אחד מקודמיו. בסוף הקונקלבה, יצטרך האפיפיור החדש גם לבחור כינוי לחשבון הטוויטר ממנו יצייץ ל-1.2 מיליארד מאמיניו ברחבי העולם.

  חלק לא מבוטל מהקרדינלים הנחשבים למועמדים מובילים כבר משתמשים כבדים בטוויטר, ובשבועות האחרונים, במסגרת התמרונים לקראת בחירת האפיפיור שיחליף את בנדיקטוס ה-16, הצטרפו להם עשרות אלפי עוקבים המחפשים סימן לשאיפות הקרדינלים. הם מבקשים להראות בכך את החיבור שלהם לעולם התקשורת המודרני ואת הרצון להיות קרובים יותר למאמינים, אבל הם גם מודעים מאוד לכך שהציוצים הפכו לחלק אינטגרלי מבניית התדמית של מנהיג במאה ה-21.

  שלושה קרדינלים שכבר צברו קהילות עוקבים גדולות הם המועמדים הבולטים אנג'לו סקולה (מילאנו), טימותי דולן (ניו יורק) ואודילו שרר (סאו פאולו). חלק מהמועמדים קלטו רק בימים האחרונים את חשיבות הציוצים – הקרדינל פיטר טורקסון מגאנה הצטרף רק לפני שבוע וחצי והספיק להוציא רק 11 ציוצים.

  מהבוקר, עת נכנסו הקרדינלים לקונקלבה, נאסר עליהם לתקשר עם העולם החיצון, והם נשבעו שבועה חמורה לבל יספרו לאיש פרטים מהליכי הבחירה. חלק מהקרדינלים צייצו ציוץ פרידה אחרון לפני הכניסה, כמו וילפריד נייפייר (דרבן) שלאחר הציוץ האחרון בו ביקש מהאב הקדוש שישמע את תפילותיו, לא היה יכול להתאפק ובכל זאת הוציא ציוץ נוסף (למטה) על ברכה חדשה שזה עתה גילה לתינוק במעי אימו.

  מעניין גם לראות שבעוד לקרדינלים רבבות עוקבים, רובם עוקבים רק אחרי חשבון אחד, @pontifex, חשבון הטוויטר הרשמי של האפיפיור בדימוס בנדיקטוס ה-16, שנפתח בקול תרועה לפני שלושה חודשים ומאז הספיק להפיק רק עשרות בודדות של ציוצים (ככל הנראה היו אלה עוזריו של האפיפיור שצייצו עבורו) בנאליים למדי. אחרי בנדיקטוס עקבו 1.6 מיליון.

  לא בטוח שהשבועה, ואפילו האיום בחרם מהכנסייה, מספיקים. בסביבות הקפלה הסיסטינית הוצבו מכשירים לשיבוש אותות אלקטרוניים, האמורים לחסום כל ניסיון להוציא ציוץ, שיחת טלפון או הודעת טקסט, ולפי דיווח אחד לא מאומת, משטרת הוותיקן אף ערכה חיפושים בתיקיהם של הקרדינלים עם הגעתם לאכסניית סנטה מרטה, שם הם אמורים לשהות בבידוד עד לסיום הקונקלבה. לפחות במקרה אחד הם החרימו מכשיר אייפד של קרדינל.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ