הארץ

עשן לבן מיתמר הערב (רביעי) מארובת הקפלה הסיסטינית שבוותיקאן. המשמעות: 115 הקרדינלים שלוקחים חלק בטקס הקונקלבה לבחירת האפיפיור הבא, הגיעו להסכמה על זהות "הפאפא" הבא. ההחלטה התקבלה בתום סבב ההצבעה השלישי. האפיפיור החדש הוא חורחה מריו ברגוליו, בן 76, האפיפיור הראשון מאמריקה הלטינית. השם בו הוא בחר יהיה פרנסיסקוס הראשון. כך הודיע הקרדינל ז'אן-לואי פייר טורן. פרנסיסקוס היה הארכיבישוף של בואנוס איירס, והוא נתפש כהפתעה, לאחר שלא הופיע ברשימות המועמדים המובילים..

תהליך הבחירה התבצע תחת מעטה חשאיות ובמהלכו רשמו הקרדינלים את מועמדם הנבחר למשרת האפיפיור הבא על פתקים. בכדי לזכות, נזקקו המועמדים לרוב של לפחות שני שלישים מהקולות (77 קרדינלים).

בתום כל הצבעה קופלו פתקי ההצבעה והונחו בקערה מוכספת. לאחר מכן הם נפתחו, נקראו, חוברו יחד, נשרפו והעלו עשן מארובת הקפלה. עשן שחור, כפי שקרה בשתי ההצבעות הראשונות, העיד על חוסר הסכמה בין הקרדינלים ואילו העשן הלבן מסמן כי הושגה הסכמה. שלושה קרדינלים פיקחו על התהליך ושלושה נוספים עסקו בשריפת הפתקים. הצטרפו אל השידור החי מהוותיקאן.

23:47: אנשיל פפר, שליח "הארץ" לוותיקאן כותב כי מבחינת העם היהודי, ברגוליו יכול להיחשב כאפיפיור נוח. ספק רב אם הוא יחפש להתערב בענייני המזרח התיכון, ואם כן, הוא יחפש בעיקר להגן על הנוצרים החיים בסכנה חמורה בארצות ערב. כמי שביקר רבות בבתי כנסת בעירו בואנוס איירס, יש לצפות שימשיך במסורת שני קודמיו ויגיע בשלב כלשהו לביקור בישראל, והוא לא יחפש להאיר את עיני היהודים כדי שיכירו בכך שישו הוא מושיעם.

ברגוליו מדליק חנוכייה בבית כנסת בבואנוס איירס

23:29: ויקיליקס פרסמו, בחשיפת מברקי משרד החוץ האמריקאי, הערכה מפורטת שחיברו הדיפלומטים האמריקאים של המועמדים לאפיפיורות בפעם הקודמת, ב-2005, בהם ברגוליו:

"ברגוליו מגלם את המעלות של הכומר הנבון שקרדינלים רבים מעריכים. פרשנים שיבחו את הצניעות שלו: הוא סירב לעטות את עיטורי הכבוד של משרתו ונסע באוטובוס לעבודה. לרעתו פועלת חברותו במסדר הישועי. כמה אנשי כנסייה בכירים, בייחוד השמרנים, חושדים באגף הליברלי של המסדר, שהוא אולי בולט מכל בארה"ב, אבל קיים במקומות אחרים. לפי דיווחים ברגוליו מעדיף חיים בכנסייה מקומית על פני הקיום הביורוקרטי במבנה הכנסייתי של רומא, אבל הוא היה נכון לשמש בוועדות פיקוח שונות של הוותיקאן. עובדה זו יכולה להצביע על יכולתו לגשר על הפער בין הקוריה (הקרדינלים של הוותיקאן) לכנסיות המקומיות, שמפצל את קולג' הקרדינלים, ולכן הוא מועמד פשרה טוב".

23:09: נשיא צרפת פרנסואה הולנד היה המנהיג הראשון לברך את פרנסיסקוס הראשון על היבחרו ואיחל לו הצלחה: "בהתמודדות עם אתגרי העולם המודרני". הולנד הוסיף כי צרפת "נאמנה לעקרונות האוניברסליים של חופש, שוויון ואחווה", תמשיך בדיאלוג שלה עם הכס הקדוש כדי להשיג "שלום, צדק, סולידריות וכבוד אדם".

22:49: האפיפיור החדש נתפש בארגנטינה כאיש דת שאינו נרתע מהתערבות בפוליטיקה. אולם בכל הנוגע לפועלו והתנהגותו בתקופת הדיקטטורה הצבאית בארגנטינה – הדעות לגביו חלוקות. ספר שנכתב על ידי העיתונאים סרחיו רובין ופרנצ'סקה אמרוגטי בשם "הישועי" ועוסק בדמותו של ברגוליו, עסק בין השאר בפרשה שבה התנער לכאורה ברגוליו מגורלם של שני נזירים ממסדר הישועים, אשר נעצרו על ידי הצבא בחשד שסייעו למתנגדי המשטר.

22:35: נשיא ארה"ב ברק אובמה בירך על בחירת האפיפיור ושלח "ברכות חמות" אל מינויו. לדבריו, הבחירה מעידה על החיוניות המפעפעת ביבשת אמריקה.

22:19: במידה רבה הבחירה בברגוליו היא הפתעה, והוא לא נחשב לאחד המועמדים המובילים לפני תחילת הקונקלבה הנוכחית. אולם הארכיבישוף של בואנוס איירס בהחלט היה אחד המתחרים המובילים מול יוזף רצינגר לפני שנבחר ב-2005 לאפיפיור בנדיקטוס ה-16. רבים חששו שהאפיפיור החדש שמרן מדי לוותיקאן. אולם הוא מאז ומתמיד היה מועמד מוערך בדרגים הגבוהים של הכנסייה.

22:01: הציוץ הראשון של האפיפיור החדש בטוויטר: "יש לנו אפיפיור" (בלטינית).

21:44: לפי הלה מונד, האפיפיור החדש נוהג לברוח מהתקשורת ומהפוליטיקאים במדינתו. הוא נכנס בגיל צעיר לשורות הכנסייה. הוא הוכשר לכמורה ב-1969. הוא ידוע בצניעותו, ונוהג לנסוע בתחבורה ציבורית, רכבת תחתית או אוטובוס. הוא מתח פעמים רבות ביקורת על השחיתות שפושה בקרב הפוליטיקאים בארצו.

21:32: הארכיבישוף של בואנוס איירס לשעבר והאפיפיור החדש הוא אינטלקטואל ישועי אימץ גישה פרגמטית לעוני: כשמונה לקרדינל ב-2001, הוא שכנע מאות ארגנטינאים לא לטוס לרומא לחגוג איתו, ובמקום זאת להעניק את הכסף שחסכו לעניים. הוא היה אחד מהמתנגדים הבולטים לחוק בארגנטינה שהתיר ב-2010 נישואים חד מיניים.

21:22: האפיפיור החדש יוצא להמונים: "אחים ואחיות, ערב טוב. אתם יודעים כי חובת הקונקלבה היתה להעניק לרומא בישוף (תוארו המקורי של האפיפיור). נראה שאחי הקרדינלים הגיעו כמעט עד לפאתי העולם כדי למצוא אותו. אבל הנה אנו כאן. אני מודה לכם על קבלת הפנים של קהילת הדיוקזה של רומא לבישוף שלה. תודה. ראשית, ברצוני לשאת תפילה לשלום הבישוף אמריטוס שלנו, בנדיקטוס ה-16. הבה נתפלל יחדיו למענו, הבה נתפלל יחדיו שהאל יברך אותו והאם הקדושה תגן עליו". אז התפלל האפיפיור עם הקהל באיטלקית. "ועתה, הבה נתחיל במסענו, בישוף ועם, המסע של הכנסייה של רומא (הכנסייה הקתולית), המובילה את כל הכנסיות בצדקתה, מסע של אחווה, של אהבה ושל אמון בינינו. הבה נתפלל תמיד למעננו, אחד למען השני, הבה נתפלל למען העולם כולו, כדי שתהיה בינינו אחווה עזה. אני מקווה שהמסע הזה של הכנסייה שאנו מתחילים היום ובו יסייע לי הקרדינל העוזר שלי, שנמצא כאן איתי, יישא פרי להפצת הבשורה של העיר היפה הזו. וכעת, ברצוני לשאת ברכה. ראשית ברצוני לבקש את טובתכם. לפני שהבישוף יברך את העם, אני מבקש שתתפללו לאל שיברך אותי. זוהי תפילת העם המבקש את ברכת הבישוף שלהם. בשתיקה, הבה נומר תפילה זאת למעני". אז השתתק פרנסיסקוס לכמה שניות, ולאחר מכן סיכם: "מחר אני מעוניין ללכת להתפלל למריה הקדושה שתגן על רומא כולה. לילה טוב וליל מנוחה".

21:12: האפיפיור החדש הוא חורחה מריו ברגוליו, בן 77, האפיפיור הראשון מאמריקה הלטינית. השם בו הוא בחר יהיה פרנסיסקוס הראשון. כך הודיע הקרדינל ז'אן-לואי פייר טורן. פרנסיסקוס היה הארכיבישוף של בואנוס איירס, והוא נתפש כהפתעה, לאחר שלא הופיע ברשימות המועמדים המובילים.

21:07: צעקות שמחה בכיכר סנט פטרוס בעת שנדלק האור במרפסת אליה אמור לצאת האפיפיור החדש.

21:04: ההמונים בכיכר סנט פטרוס שרים "יחי האפיפיור". לפחות 50 אלף בני אדם ממלאים את הכיכר. הקהל השתולל משמחה כאשר תזמורות של הצבא האיטלקי והוותיקאן יצאו למדרגות הבזיליקה, ואחריהם המשמר השוויצרי במדים מלאים. הם ניגנו את ההימנון האיטלקי והימנון הוותיקאן, והקהל הצטרף בשירה.

20:56: האפיפיור החדש יהיה האדם ה-266 שימלא את התפקיד.

20:52: הבחירה היתה מהירה יחסית. במאות השנים הקודמות, הבחירה נמשכה שבועות, חודשים, ואפילו שנים. במהלך קונקלבה במאה ה-13 שנמשכה שבועות, אחד המועמדים המובילים מת. בימים אלה הדיונים מהירים בהרבה. האפיפיור נבחר לאחר חמישה סבבי הצבעה, שנמשכו יומיים.

סיור פנורמי בקונקלבה. לחצו וגררו עם העכבר

בחירת האפיפיור הקודם התקבלה אחרי ארבעה סבבי הצבעה, שהסתיימו גם הם ביום השני של הקונקלבה. הקונקלבה הארוכה ביותר במאה השנים האחרונות ארכה 14 סבבים שנפרשו על חמישה ימים, ובסופם ובחר פיוס ה-11 ב-1922.

20:46: חשבון הטוויטר של האפיפיור @pontifex, שב לפעול, עדיין ללא ציוצים.

20:41: דבר אחד בטוח: האפיפיור החדש לעולם לא יידע בוודאות מי הצביע עבורו. הקרדינלים נהגו בעבר לחתום את שמם על פתקי ההצבעה, אבל הפסיקו זאת "בשל היסטוריה ארוכה של תככים ומתחים", הסביר לסוכנות אי-פי מייקל באוור, מרצה למדע המדינה בלונדון סקול אוף אקומוניקס.

רומן לאשה, מומחה למדע המדינה מאוניברסיטת ברצלונה, אומר שיצירת הקואליציות – התהליך בו הקרדינלים מתכנסים מאחורי מועמד אחד שהוא הבחירה השנייה או השלישית שלהם - היא בלתי נמנעת. אולם אין תהליך פסילה רשמי, והקרדינלים יכולים גם להצביע לעצמם. עובדה זו מסבירה מדוע תהליך הבחירה יכול להימשך זמן רב.

20:37: האפיפיור החדש צפוי לצאת לציבור בקרוב.

20:35: המשימה הראשונה של האפיפיור החדש היא לבחור את שמו. לאחר מכן, הקרדינלים האחרים יצהירו נאמנותם למנהיגם החדש. האפיפיור ייכנס לאחר מכן לתפילה פרטית, ואז יצא לציבור.

20:02: עשן לבן מיתמר מעל הוותיקאן. הקרדינלים בחרו את האפיפיור הבא של הכנסייה הקתולית.

19:47: הכדורסלן לשעבר דניס רודמן, שביקר בראשית החודש בצפון קוריאה, הגיע באופן מפתיע אל הוותיקאן. לא נמסרו פרטים על סיבת הגעתו של רודמן לרומא, אך אתר הרכילות דיווח כי שחקן ה-NBA לשעבר הצהיר כי בכוונתו "לנהוג בפופמובייל וללחוץ אץ ידיהם של כמה אנשים".

18:22: נשיא ארה"ב ברק אובמה, אמר בראיון לרשת ABC כי הוא תומך באפשרות שהאפיפיור הבא יהיה מצפון אמריקה. "אני חושב שאפיפיור מאמריקה יוכל לנהל את הוותיקאן באותה יעילות של האפיפיור מפולין, איטליה או גואטמלה". בהתייחס לקשר האפשרי בין אפיפיור אמריקאי לממשל, ענה אובמה למראיין: "אני לא יודע מתי בדקת בפעם האחרונה, אבל ועידת הבישופים הקתולים בארה"ב איננה מקבלת ממני הוראות".

17:27: ההפרדה בין העשן השחור לעשן הלבן נעשית, כדברי הוותיקאן, באמצעים פירוטכניים. ניו יורק טיימס מדווח כי העשן הלבן מכיל אשלגן, לקטוז (חומר בערה) ושרף אורן. העשן השחור נוצר משילוב של אשלגן פרכלוראט, זפת וגופרית (חומר בערה).

15:20: הגרדיאן מדווח כי כמה שעות לפני הצבעת הקרדינלים פשטה היחידה המשטרתית למאבק בפשיעה המאורגנת על מחוז הבישופות של אחד המועמדים המובילים לתפקיד, אנג'לו סקולה, וערכה חיפוש במשרדים, מרפאות ובתי חולים שנמצאים באחריות אחד ממקורביו.

15:11: הקרדינלים נשבעים לא להדליף דבר מהליך בחירת האפיפיור, אולם מומחים מעריכים כי פרטים רבים מהליך ההצבעה יגיעו בסופו של דבר אל כלי התקשורת | לחצו לקריאת לכתבה המלאה של אנשיל פפר

14:49: שליחנו בוותיקאן, אנשיל פפר, מדווח כי לוח הזמנים של ביקור נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בישראל בשבוע הבא עלול להתקצר באופן משמעותי בשל ההכתרה הצפויה של האפיפיור בקריית הוותיקאן ברומא. זהות האפיפיור הנבחר עלולה לחייב את נוכחותו של אובמה בטקס. בין המועמדים הבולטים לתפקיד גם שני קרדינלים אמריקאים - טימותי דולן, הארכיבישוף של ניו יורק, ושון או'מאלי - הארכיבישוף של בוסטון.

בוותיקאן מעריכים שדרושים לפחות שלושה או ארבעה ימים להכנת טקס ההכתרה ולהגעת משלחות ורבבות צליינים מרחבי העולם. עם זאת, לא יהיו מוכנים לדחות את הטקס מעבר לשבוע הבא, מכיוון שראשי הכנסיות בעולם חייבים לשוב לקהילותיהם לפני חג הפסחא. יידרשו תמרונים דיפלומטיים סבוכים בין ישראל, ארה"ב והוותיקאן כדי למנוע מצב שבו אובמה פוגע ברגשות של מיליוני יהודים או מיליארד קתולי.

14:40: שתי תביעות על אי דיווח של התעללות בילדים בהן היה מעורב הקרדינל של לוס אנג'לס, רוג'ר מהוני, הסתיימו בפשרה מחוץ לכותלי בית המשפט. לפי הפשרה, הארכיבישופות תשלם 10 מיליון דולר לקורבנות הכומר המודח, שלפני 30 שנה אמר למהוני שהוא התעלל בילדים.

13:41: לאחר שלא הגיעו להסכמה בסבב הבחירה הראשון, יוצאים הקרדינלים להפסקת צהריים. הם ישובו לקפלה הסיסטנית בחמש.

12:40: עשן שחור מיתמר מארובת הקפלה הסיסטינית. סבב הבחירה הראשון של היום נגמר ללא הכרעה.

11:34: לפי סקר של CNN, שבו נשאלו 20 אלף בני אדם מ-11 מדינות באפריקה, 80% מהאפריקאים מאמינים שהיבשת מוכנה לאפיפיור אפריקאי, אולם רק 61% חושבים שהעולם מוכן לכך.

יום שני, 22:45 - שליח "הארץ" לוותיקאן, אנשיל פפר, סבור כי הימור על הקרדינל שיזכה במירב הקולות בקונקלבה, הוא דבר כמעט בלתי אפשרי, ומסביר מדוע טקס בחירת האפיפיור הבא הוא הפריימריז של הכנסייה הקתולית.

21:43 - הקפלה הסיסטינית סגורה לקהל בגלל הקונקלבה. עבור אלה שלא יכולים להתאפק וחייבים להביט ביצירות של מיכאלאנג'לו, מציע אתר הוותיקאן תמונה פנורמית מבפנים.

20:48 - עשן שחור מיתמר מארובת הקפלה הסיסטינית, דבר המעיד על כך שלא הושגה הסכמה בין הקרדינלים על זהותו של האפיפיור הבא בתום סבב ההצבעה. הקרדינלים יתכנסו שוב מחר בבוקר לסבב נוסף.

20:17 - שתי נשים חשופות חזה נעצרו סמוך לכיכר פטרוס הקדוש. עדי ראייה סיפרו כי השתיים לקחו חלק בהפגנה פמיניסטית שבמהלכה הוצתה אש שיצרה עשן ורוד מעל הוותיקאן. המפגינות דרשו להרחיב את סמכויות הנשים בכנסיה הקתולית, באופן שיאפשר גם להן לכהן בתפקידי כמורה.

19:07 - חרף מזג האוויר הגשום, נאספו בוותיקאן כמה מאות אנשים כדי לצפות בעשן שמיתמר בארובת הקפלה הסיסטינית.

18:52 - לפי אתרי ההימורים הקרדינל האיטלקי אנג'לו סקולה הוא המועמד המוביל להפוך לאפיפיור הבא. סקולה זוכה באינטרנט ליחס הימורים של 5 ל-2. הקרדינל אודילו שרר זוכה ליחס של 9 ל-2.

17:25 - האפיפיור אמריטוס יוזף רצינגר מלווה את הקונקלה בתפילה. רצינגר יושב הרחק מההצבעה ואינו מעורב בתהליך. דובר הוותיקאן הורשה לצפות בהצבעה בשידור במעגל סגור והוא הגורם המוסמך היחידי לעדכן על התהליך.

16:45 - הבוקר השתתפו 115 הקרדינלים במיסה מיוחדת בכיכר פטרוס הקדוש ובה ביקשו את סיוע האל בבחירת האפיפיור הבא. משם עברו אל ארמון השליחים ואז נכנסו לקפלה הסיסטינית. סבב הבחירות הראשון מתחיל כעת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ