הונגריה מותחת את הסובלנות האירופית עד לקצה

ביקורת באירופה ובארה"ב על תיקון אנטי-דמוקרטי לחוקה שהתקבל בפרלמנט בבודפשט: "פוגע במערך הבלמים והאיזונים של משטר דמוקרטי"

דן בילפסקי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן בילפסקי, ניו יורק טיימס

עבור הונגריה, שמנסה עדיין להגיע להסכמה לאומית בשאלה מהי דמוקרטיה, ועבור אירופה, המתלבטת עדיין איך לנהוג בממשלות החורגות לכאורה מנורמות האיחוד האירופי, היווה יום שני האחרון רגע סמלי בתולדות ההגנה על זכויות אזרחיות.

נשיא הונגריה, יאנוש אדר, סייר בעת ביקור רשמי בגרמניה בבית סוהר בברלין שבו החזיקה המשטרה החשאית של מזרח גרמניה, השטאזי, אלפי עצירים מדיניים, בהם כמה ממבקריו הנחרצים ביותר של המשטר הקומוניסטי שפס מהעולם.

באותה עת, העבירו חברי פרלמנט ממפלגת פיד"ס של ראש הממשלה ויקטור אורבן, ושותפתה בקואליציה, המפלגה הדמוקרטית הנוצרית, תיקון לחוקה ההונגרית. לטענת מתנגדי התיקון - בהם שוחרי זכויות אדם, מועצת אירופה, האיחוד האירופי וארה"ב – הוא עלול לפגוע במערכת המשפט, להשתיק את הביקורת ולאיים על מערך הבלמים והאיזונים של משטר דמוקרטי.

פעילי זכויות אדם מפגינים בפרלמנט ההונגרי נגד התיקון לחוקה לפני ההצבעהצילום: אי-אף-פי

"אנחנו לא בצפון קוריאה, אבל תיקון זה מעורר דאגה חמורה, כי הוא מסיר מבית הנבחרים את הביקורת והפיקוח המעוגנים בחוקה", אומר פיטר האק, מרצה בכיר למשפט חוקתי באוניברסיטת ELTE בבודפשט, "זהו מחטף שררה גלוי ומסוכן".

מפלגת האופוזיציה הסוציאליסטית החרימה את הצבעת התיקון לחוק, שעבר עם 265 קולות בעד, 11 נגד, ו-33 נמנעים. אלפי מפגינים יצאו בסוף השבוע לרחובות בודפשט למחות נגד הצעות תיקון החוקה. לדברי מומחים למשפט חוקתי, התיקון יאפשר לממשלה להחזיר תקנות שבית הדין לחוקה פסל בשנה וחצי האחרונה.

התיקון כולל, בין היתר, חוק המחייב סטודנטים שקיבלו מלגת לימודים ממשלתית להישאר בהונגריה, או להחזירה במקרה שיעזבו; איסור להפיץ תעמולה פוליטית בכלי תקשורת פרטיים; וחוק המאפשר לרשויות מקומיות להטיל קנס או לעצור דרי רחוב, בשם הסדר הציבורי.

התיקון לחוקה התקבל על רקע החשש הגובר במדינה שממשלתו המרכז-ימנית של אורבן, שעלתה לשלטון ב-2010 עם רוב של שני שלישים בפרלמנט, מנסה להדק את אחיזתה על מערכת המשפט, התקשורת, הבנק המרכזי, מערכת החינוך, ואפילו על חיי התרבות. הוא גם חושף את אזלת ידו של האיחוד האירופי לדרוש ממדינות חברות החורגות לכאורה מהנורמות הדמוקרטיות, ליישר קו. 

"אורבן תאב לכוח", אומר אנדרש קוזה, כתב המהדורה המקוונת של העיתון הכלכלי והפוליטי HVG המזוהה עם המרכז-שמאל. "ממשלת פיד"ס חושבת שמוטב לשלוט על תחומים רבים ככל האפשר של חיי ההונגרים". 

נשיא הנציבות האירופית, ז'וזה מנואל בארוזו, והמזכיר הכללי של מועצת אירופה, תורביורן יאגלנד, פרסמו שלשום הודעה משותפת בה הביעו "דאגה לעקרון שלטון החוק, חוקי האיחוד האירופי ואמות המידה של מועצת אירופה".

גם ארה"ב הביעה דאגה בעניין. דוברת משרד החוץ, ויקטוריה נולאנד, אמרה בשבוע שעבר שהתיקון ההונגרי "עלול לסכן את עקרון עצמאות הרשויות ואת הבלמים והאיזונים המאפיינים ממשל דמוקרטי".

דובר ממשלת הונגריה, פרנץ' קומין, דחה את הביקורת ואמר שחיוני לערוך שינוי בחוקתה של הונגריה, שגובשה על בסיס חוקה ישנה שנכתבה בעידן הקומוניסטי ונכתבה מחדש ב-1989 בידי ממשלה רפורמיסטית שהחליפה את השלטון הקומוניסטי. 

ואולם האק ומומחים אחרים למשפט חוקתי מציינים שרק סעיף אחד מחוקת העידן הקומוניסטי נותר בתיקון של 1989, הסעיף הקובע שבודפשט היא בירתה של הונגריה. "אנחנו סבורים שניתן לסנגר על כל סעיף בתיקון", ציין קומין. לדבריו, הממשלה הביאה בחשבון חלק מהערות בית הדין לחוקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ