יומן ותיקאן

הפריימריז של הכנסייה הקתולית

ההערכה היא שאם תושג הסכמה בתוך סיבובי הצבעה בודדים, המנצח יהיה אנג'לו סקולה. אלא שמתנגדיו של הארכיבישוף האיטלקי גיבשו גוש חוסם

אנשיל פפר
שליח "הארץ" לוותיקאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לוותיקאן

להמר על הקרדינל שיזכה במירב הקולות בסופו של הקונקלבה ויהפוך לאפיפיור, הוא דבר כמעט בלתי אפשרי. בוותיקאן מסמנים לא פחות מתריסר מועמדים אפשריים. דבר היחיד שברור נכון להערב (שלישי) הוא שבתום סיבוב ההצבעה הראשון לא נבחר אפיפיור חדש.

יורשו של בנדיקטוס ה-16 צריך לייצג את כל הכנסייה הקתולית ולכן על פי חוקי הקונקלבה, רק מועמד שזוכה בשני שליש מהקולות, ובמקרה של הכינוס הנוכחי מדובר ב-77 קרדינלים לפחות, יזכה לשבת על כסאו של פטרוס הקדוש. לכולם ברור כי הערב יתחלקו הקולות בין יותר מדי קרדינלים ואיש לא יתקרב לרוב, בוודאי לא לשני שליש.

בהשפעת הפוליטיקה האמריקאית, יש מי שקורה לתהליך הזה פריימריז. בחירות מקדימות שבהן מסמנים את המועמדים הבולטים ואת חלוקת המחנות. מלומד קתולי הסביר זאת כך ל"הארץ": "הערב אנשים פשוט ישגרו מחמאות זה לזה ויתנו לחברים שלהם להרגיש טוב עם זה שהם קיבלו כמה קולות. מחר יתחיל העסק האמיתי". הצטרפו אל השידור החי מהוותיקאן.

על פי ההערכות, הקרדינל היחיד שלוקח ברצינות את ההצבעה הוא הארכיבישוף של מילאנו, אנג'לו סקולה. תומכיו מאמינים שהוא יכול לקבל כבר בהצבעה הראשונה יותר מחמישים קולות ובכך למעשה לסמן את עצמו כמנצח הבלתי מעורער. אם יצבור סקולה יתרון מוצק עשוי הדבר להעביר למחנהו קרדינלים שאמנם לא תומכים בו, אבל לא היו רוצים לראות קרע בכנסייה במקרה שקרדינל אחר ייבחר.

בדרך זו בדיוק זכה הקרדינל יוזף רציגר, הוא בנדיקטוס ה-16, בתפקיד האפיפיור לפני שמונה שנים. אז, זכה בנדיקטוס ב-47 קולות של אנשי הממסד השמרני בסיבוב הראשון ומשם הוא רק הלך והתחזק. מאמינים רבים בוותיקאן סבורים שהפעם, מתנגדיו הרבים של סקולה לא יסכימו לבחירתו, ולכן גיבשו "גוש חוסם" של כ-40 קרדינלים שבכל מקרה לא יצביעו עבורו. כך יוכלו למנוע ממנו להגיע אל רף 77 הקולות הדרושים.

תומכיו של סקולה ינסו לפורר את הגוש החוסם לפני שהמומנטום שלו יתפוגג והקרדינלים יפנו להתרכז מאחורי מועמד מוסכם חדש. בכל מקרה, ההערכה הרווחת היא שאם יהיו רק 3-4 סבבי הצבעה (כלומר שהתהליך יסתיים כבר מחר) - המנצח יהיה סקולה. אם תיגרר הקונקלבה ליום חמישי או אפילו שישי - ברור לכל שהאפיפיור שוב לא יבוא מאיטליה. רוצים לבקר בקפלה הסיסטינית - אתר הוותיקאן מציע סיור פנורמי.

סיור פנורמי בקונקלבה. לחצו וגררו עם העכבר

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ