מת אחרון הפעילים בקשר ה-20 ביולי לרציחתו של היטלר

אוואלד היינריך פון קלייסט בן ה-90 היה מעורב בניסיון ההתנקשות שנכשל. היטלר נפגע אך לא נהרג, מפצצה שהוטמנה במפקדתו

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

אוואלד היינריך פון קלייסט, אחרון הפעילים בקשר ה-20 ביולי לרציחתו של אדולף היטלר, מת בגרמניה. אשתו, גונדולה פון קלייסט, מסרה כי הוא מת ביום שישי בביתם במינכן, בגיל 90.

פון קלייסט היה קצין בוורמאכט. הוא היה מעורב בניסיון ההתנקשות שנכשל לאחר שהיטלר נפגע, אך לא נהרג, מפצצה שהטמינו במפקדתו. בשונה מהקושרים האחרים, הוא לא הוצא להורג, ושרד את המלחמה. כמה חודשים קודם לכן, היה מעורב בניסיון התנקשות אחר, בו היה אמור ללבוש חגור ממולכד ולהתפוצץ עמו כשיתקרב להיטלר. תוכנית זו, כמו תוכניות התנקשות רבות בהיטלר, לא יצאה אל הפועל לבסוף.

פון קלייסט היה בנו של אחד ממתנגדיו של היטלר, אוואלד פון קלייסט, שהיה פעיל נגד היטלר עוד לפני שעלה לשלטון, ואף נעצר כמה פעמים אחרי 1933. עם זאת, אף שמשפחתו התנגדה לנאצים, פון קלייסט הצעיר הצטרף לצבא הגרמני ב-1940. הוא נפצע בלחימה בחזית המזרחית ב-1943.

פון קלייסט עם שר ההגנה הגרמני יונג ב-2009

בעודו מחלים, פנה אליו הקולונל קלאוס שנק פון שטאופנברג - ראש הקשר נגד היטלר - ושיתף אותו בתוכנית לרצוח את הצורר. לפי התוכנית, אמור היה פון קלייסט להציג להיטלר דגם חדש של מדים - וללבוש תחתם חגורת נפץ, שתתפוצץ ותהרוג את שניהם כשהדיקטטור יעמוד קרוב אליו.

שנים לאחר מכן אמר, כי כשסיפר לאביו על התוכנית, בעודו בן 22, האחרון אמר לו: "כן, אתה צריך לעשות את זה". לדבריו, "אבות אוהבים את בניהם - ושלי בטוח אהב. הייתי בטוח שהוא יגיד 'לא'. אבל, כמו תמיד, לא הערכתי אותו מספיק".

פון קלייסט במדים

התוכנית לא יצאה לפועל לבסוף, אך כמה חודשים לאחר מכן שוב פנה אליו פון שטאופנברג. הפעם הציע לו לקחת חלק בתוכנית שלימים נודעה כ"קשר ה-20 ביולי" - על שם היום בשנת 1944 בו תוכננה ההתנקשות בהיטלר.

הפעם היה פון קלייסט אמור לשאת את הפצצה ולהחדיר אותה לחדר הישיבות במפקדתו של היטלר. עם זאת, בסוף התוכנית שונתה, ופון שטאופנברג ביצע את המשימה בעצמו. היטלר ניצל מהפיצוץ. אביו של פון קלייסט ופון שטאופנברג, לצד רבים אחרים, נעצרו והוצאו להורג. פון קלייסט נעצר בידי הגסטאפו והושם במחנה ריכוז - אך לבסוף שוחרר ונשלח לחזית. ב-1968 הוא ייסד את ועידת הביטחון במינכן, ועמד בראשה עד סוף שנות ה-90. לצד זאת, הוא התפרנס ממו"לות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ