משפט המחשבות בארה"ב |

שוטר עשוי להישלח למאסר עולם בגלל פנטזיות על קניבליזם

ג'ילברטו ויאה הורשע בכך שתכנן לרצוח ולאכול 100 נשים בהתבסס על התנהגותו הווירטואלית. ההגנה תערער: "לא מעמידים למשפט על מחשבות"

בנג'מין ויזר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנג'מין ויזר, ניו יורק טיימס

שוטר ניו יורקי הורשע הערב (שלישי) בכך שתכנן לחטוף, לענות, לרצוח ולאכול 100 נשים בהתבסס על התנהגותו הווירטואלית. משפטו של ג'ילברטו ויאה משום שעורר שאלה משפטית רלוונטית מאוד לתקופתנו: מתי הופך פשע וירטואלי, שנדון בחדרי צ'אט ובפורומים ברשת, לפשע ממשי? 

במשפטו של ואלה לא הוצגו שום הוכחות פיזיות לפגיעה בנשים. עם זאת, התביעה טענה כי הוא נקט צעדים אופרטיביים למימוש תוכניתו, כגון, מעקב אחר הקורבנות הפוטנציאליים ובדיקת פרטים עליהן במאגר הנתונים של המשטרה. ויאה, בן 28, עלול להישלח למאסר עולם. סעיף הרשעתו היה קשירת קשר למטרות חטיפה וחדירה לא חוקית למאגר הנתונים של המשטרה.

המשפט שופך אור על הפינות האפלות ביותר של האינטרנט, בהן מסתתרים פטישיסטים מאחורי זהויות בדויות, ומספרים על הפנטזיות שלהם לגבי קניבליזם ועינויים מיניים. עו"ד ג'וליה גאטו, אחת מהסנגוריות של ואלה, אמרה שפסק הדין "הרסני" וכי התביעה לא הוכיחה את טענותיה. "זו היתה תביעה על מחשבה. אלה היו מחשבות, מחשבות מכוערות מאוד, אבל אנחנו לא מעמידים אנשים למשפט בגלל מחשבותיהם". היא הדגישה שההגנה תערער על פסק הדין. בסרטון - כתבת רשת סי-אן-אן על המשפט.

התובע הפדרלי במנהטן, פריט בארארה, אמר בצאתו מאולם הדיונים כי חבר המושבעים הרשיע את ויאה פה אחד, "משום שתוכניותיו המפורטות לחטוף נשים כדי לבצע פשעים גרוטסקיים מעין אלה - היו אמיתיות מאוד". "האינטרנט הוא מרחב להחלפת דעות בחופשיות, אך אין הוא מעניק חסינות בנוגע תכנון פשעים ונקיטת צעדים לביצוע הפשעים האלה", אמר.

גאטו ועמיתה, עורך הדין רוברט באום, השתדלו לאורך כל המשפט להוכיח שמרשם היה מעורב רק במשחק תפקידים ובהעמדת פנים, ולא התכוון לפגוע באף אחד. ואולם, חברת צוות התביעה הדסה וקסמן אמרה למושבעים שוואלה "חרג מעולם הדמיונות" ותכנן את פשעיו יחד עם שלושה חברי אחד הפורומים שבהם היה חבר. "הוא נכנס לעולם המציאות, ולמרבה המזל, עצרו אותו לפני שהספיק לפעול", אמרה וקסמן.

ג'ילברטו ואיה ואשתו בעת עדותהצילום: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ