בוותיקאן מחפשים אפיפיור שיחיה בשלום עם האיסלאם

אחרי שבנדיקטוס ה-16 הביע חשש מהתרבות המהגרים המוסלמים באירופה, מחפשים עתה מועמד שלא יחריף את המתיחות בין הדתות

אנשיל פפר
שליח "הארץ" לוותיקאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לוותיקאן

שערי הקפלה הסיסטינית נסגרו אתמול אחר הצהריים לרגל כינוס 115 הקרדינלים שיכריעו מי יהיה האפיפיור החדש. איש לא יודע כמה זמן יימשך הקונקלבה ובאיזה סיבוב הצבעה ייבחר לבסוף האפיפיור. אתמול נערך סיבוב הצבעה אחד שבסופו לא התקבלה הכרעה (דרושים שני שלישים מהקולות כדי להיבחר), ומעתה ייערכו ארבעה סבבים מדי יום עד שתתקבל ההכרעה. אם בסוף יום שישי לא ייבחר אפיפיור, יקבלו הקרדינלים יום מנוחה וביום ראשון יחזרו לקפלה להמשך ההצבעה.

>> עדכונים שוטפים בלייב-בלוג ותיקאן

בכירי הוותיקאן דנים בהרחבה באתגרים הסבוכים המצפים לאפיפיור החדש. מביעור השחיתות והתרת סבך הביורוקרטיה במסדרונות הכנסייה, דרך הפיכת המוסד השמרני לרלוונטי ופופולארי במאה ה-21 ועד למאבק בנגע ההתעללות המינית של כמרים בנערים צעירים. אולם ישנו נושא נוסף, שעל אף שאינו זוכה לתשומת לב תקשורתית רבה, מטריד מאוד את 115 הקרדינלים: עתיד היחסים בין הכנסייה הקתולית לבין דתות אחרות, בעיקר האיסלאם.

מיסה של הקרדינלים הבוחרים, אתמול בבזיליקת פטרוס הקדוש. צילום: אי־פי

האפיפיור הפורש, בנדיקטוס ה-16, יליד גרמניה, ראה באירופה את ערש הכנסייה והביע חשש בחוגים סגורים מפני התרבות המהגרים המוסלמים ביבשת. מאחורי הקלעים הוא גם לחץ על ממשלות האיחוד האירופי שלא להיענות לבקשת טורקיה המוסלמית להתקבל לאיחוד.

בנדיקטוס ה-16 חשף את עמדתו כלפי האיסלאם ב-2006 בהרצאה באוניברסיטת רגנשבורג בגרמניה. האפיפיור היוצא בחר לצטט מדבריו של קיסר ביזנטי מהמאה ה-14 שאמר “הראו לי דבר מה חדש שהביא מוחמד ותמצאו רק דברים מרושעים ולא אנושיים, כמו הפקודה שלו להפיץ את האמונה שלו בכוח החרב”. דבריו גררו תגובות נזעמו ברחבי העולם המוסלמי והפגנות אלימות במדינות רבות. לא עזרו ההסברים של נציגי הכנסייה כי הוא לא התכוון לפגוע במוסלמים או לאפיין את דת האיסלאם כולה, אלא רק לציין נקודת זמן מסוימת בהיסטוריה. מאז ניסה האפיפיור לשפר את היחסים עם המוסלמים באמירות מפויסות, אבל הוא יירשם בהיסטוריה כאפיפיור עוין לאיסלאם.

סיור פנורמי בקונקלבה. לחצו וגררו עם העכבר

הניסיונות להרגעת הרוחות הצליחו רק בקושי להסתיר את העובדה שרבים בוותיקאן אכן חוששים מאוד משינוי אופייה הנוצרי של אירופה, ובאופן גלוי כואבים את הרדיפה של נוצרים בחלק מהמדינות המוסלמיות. כמו בישראל, גם בוותיקאן חרדים מאובדן היציבות בחלק מהמדינות המוסלמיות לאחר מהפכות האביב הערבי, שאיפשרו את עליית כוחם של האחים המוסלמים ותנועות סלפיסטיות שרבים מחבריהן עוינים מאוד את הנוצרים החיים בשכנות אליהם.

בחודשים האחרונים מצוי הוותיקאן בדילמה קשה לנוכח מלחמת האזרחים בסוריה. מצד אחד, הנשיא בשאר אסד תמיד הגן על הקהילה הנוצרית המקומית וכעת רובה שומרת לו אמונים ולא מצטרפת אל המורדים. אבל גם הוותיקאן מתקשה לעמוד מנגד בעוד רבבות אזרחים נטבחים על ידי חייליו של אסד ובמיוחד הוא דואג שהמורדים יכלו את זעמם בנוצרים.

כעת, נבחן חלק מהקרדינלים המועמדים לתפקיד האפיפיור על סמך עמדותיהם בנוגע לאיסלאם. הארכיבישוף של מילאנו, אנג’לו סקולה, שנחשב למועמד מוביל, דווקא מקורב למוסלמים באירופה ואף היה בין מייסדי ארגון הידברות נוצרי-מוסלמי. יש קרדינלים שרואים בכך קרבה מוגזמת לאיסלאם, ואחרים דווקא מעוניינים באפיפיור שיידע להידבר עם בני הדתות האחרות. לעומתו, מועמד אחר שדובר עליו רבות, הקרדינל פיטר טורקסון מגאנה, שיש מי שצופים שעשוי להפוך לאפיפיור האפריקאי הראשון, עורר סערה בשנה שעברה כשהקרין בכנס בוותיקאן סרטון הפחדה על התרבות המוסלמים וכעת נתפש כאויב האיסלאם. באופן רשמי הסתייג הוותיקאן מהקרנת הסרטון, אך מוקדם מדי לדעת אם זה יפגע בו בקונקלבה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ