יומן ותיקאן

אובמה עשוי לקצר את ביקורו בישראל בשל הכתרת האפיפיור

הנשיא האמריקאי אמור להגיע לישראל במחצית השנייה של השבוע הבא, בדיוק במועד בו צפוי להיערך בוותיקאן טקס הכתרת האפיפיור החדש

אנשיל פפר
שליח "הארץ" בוותיקאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אנשיל פפר
שליח "הארץ" בוותיקאן

לוח הזמנים של ביקור נשיא ארצות הברית ברק אובמה בישראל בשבוע הבא, עלול להתקצר באופן דרסטי בשל ההכתרה של אפיפיור חדש שצפויה להתרחש גם היא בשבוע הבא בקריית הוותיקאן ברומא. למרות שטרם נבחר אפיפיור והקונקלבה נמשכת בקפלה הסיסטינית ללא הכרעה, השגרירויות הזרות המיוצגות בוותיקאן תודרכו להתחיל ולהכין משלחות רמות-דרג לטקס ההכתרה הצפוי להתקיים במחצית השנייה של השבוע הבא. לדברי גורמים דיפלומטיים ברומא, הסמיכות בין מועד ביקורו של אובמה בישראל לבין הכתרת האפיפיור עלולה ליצור תסבוכת מדינית. 

>> עדכונים שוטפים בלייב-בלוג ותיקאן

אין פרוטוקול דיפלומטי המחייב את ארה"ב או כל מדינה אחרת לשגר את ראש המדינה להכתרת האפיפיור, די בנציג רם-דרג אחר ובמקרה של הממשל האמריקאי, אפשר להסתפק בהחלט בסגן הנשיא הקתולי, ג'ו ביידן. עם זאת, זהות האפיפיור הנבחר עלולה בכל זאת לחייב את נוכחותו של אובמה בטקס. בין המועמדים הבולטים לתפקיד גם שני קרדינלים אמריקאים - הארכיבישוף של ניו יורק טימותי דולן, והארכיבישוף של בוסטון שון או'מאלי.

מאמינה עטופה בדגל ארה"ב צופה בעשן שחור מיתמר מהקפלה הסיסטינית בוותיקאןצילום: רויטרס

בחירת אפיפיור אמריקאי היא חסרת תקדים וארה"ב היא הקהילה הקתולית הרביעית בגודלה בעולם עם כ-75 מיליון מאמינים. ההיספנים בארה"ב, שהינם קתולים, תמכו באופן מובהק באובמה במירוץ האחרון לנשיאות. ואף שהסתבך עם הבישופים הקתוליים האמריקאים כשדרש בשנה שעברה ממוסדות דת לספק אמצעי מניעה לעובדיהם, קשה לראות כיצד נשיא ארה"ב יוותר על הכתרת אפיפיור אמריקאי ראשון. הקתולים יראו בהיעדרותו, במיוחד במקרה שהוא נמצא במרחק שלוש שעות טיסה בלבד, עלבון עמוק. 

בוותיקאן מעריכים שדרושים לפחות שלושה או ארבעה ימים להכנת טקס ההכתרה ולהגעת משלחות ורבבות צליינים מרחבי העולם. עם זאת הם לא יהיו מוכנים לדחות את הטקס מעבר לשבוע הבא מכיוון שראשי הכנסיות בעולם חייבים לשוב לקהילותיהם לפני חג הפסחא. אם תאריכי האירועים אכן יצטלבו, יידרשו תמרונים דיפלומטיים סבוכים בין ישראל, ארה"ב והוותיקאן כדי למנוע מצב בו אובמה פוגע ברגשות של מיליוני יהודים או מיליארד קתולים.   

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ