הבחירה המפתיעה בפרנסיסקוס הראשון: שמרן צנוע שיטהר את שורות הכנסייה

הקרדינל של בואנוס איירס ויתר על מעון הפאר והנהג הפרטי והיה מתנגד בולט לאישור הנישואים החד-מיניים, אך הציג גישה פרגמטית ביחס לאמצעי מניעה

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

הקרדינל חורחה מריו ברגוליו, שהתמנה לאפיפיור ה-266 של הכנסייה הקתולית, מסמל בחירה בצניעות. ברגוליו, אינטלקטואל ישועי שנהג להשתמש בתחבורה ציבורית, אימץ גישה מעשית לעוני: כשמונה לקרדינל ב-2001, הוא שכנע מאות ארגנטינאים לא לטוס לרומא לחגוג איתו, ובמקום זאת להעניק את הכסף שחסכו לעניים.

במידה רבה הבחירה בו היא הפתעה, והוא לא נחשב לאחד המועמדים המובילים לפני תחילת הקונקלבה הנוכחית. אולם הארכיבישוף של בואנוס איירס בהחלט היה אחד המתחרים המובילים מול יוזף רצינגר לפני שנבחר ב-2005 לאפיפיור בנדיקטוס ה-16.

רבים חששו שהאפיפיור החדש שמרן מדי לוותיקאן. אולם הוא מאז ומתמיד היה מועמד מוערך בדרגים הגבוהים של הכנסייה. במינויו הוא הפך לאפיפיור הראשון מאמריקה הלטינית. תשומת לב רבה הוקדשה לצניעותו. הוא ויתר על המעון המפואר של הקרדינל בבירת ארגנטינה לטובת דירה צנועה. הוא סירב להצעה לנהג פרטי והעדיף לנסוע בתחבורה ציבורית.

9 מתוך 9 |
1 מתוך 9 |
2 מתוך 9 |

ברגוליו, שבחר בשם פרנסיסקוס הראשון, נולד בדצמבר 1936, אחד מבין חמישה ילדים של פועל רכבת שהיגר לארגנטינה מאיטליה. הוא למד הנדסת כימיה לפני שהוסמך לכמורה ב-1969. הוא הפך לקרדינל ב-21 בפברואר, 2001.

שלא כמו קרדינלים אחרים, הוא לא נפגע מהשערוריות השונות שמזעזעות את הכנסייה הקתולית, ונתפש כמי שמעוניין לשים את ניקוי הכנסייה בראש סדר העדיפויות. הוא מתנגד בולט של החלטת ארגנטינה להתיר נישואים חד מיניים ב-2010. אולם עמדתו לגבי אמצעי מניעה מתירה יותר. הוא מאמין שניתן שניתן להשתמש בהם כדי למנוע הפצת מחלות. הוא גם תומך נלהב של דיאלוג בין דתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ