האפיפיור החדש הותקף על שתיקתו בתקופת החונטה בארגנטינה

בשנות הדיקטטורה הצבאית היה ברגוליו ראש המסדר הישועי בארגנטינה, ולפי מבקריו לא עשה דבר גם כששני נזירים ממסדרו נעצרו בידי הצבא

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

האפיפיור החדש, פרנסיסקוס הראשון, נולד בבואנוס איירס בשם חורחה מריו ברגוליו למהגר איטלקי פועל רכבת. הוא למד טכנאות כימיה. בארגנטינה הוא נתפס כאיש דת שאינו נרתע מהתערבות בפוליטיקה, ושאינו מפחד ממאבקים או משיתופי פעולה עם מנהיגים ואנשי ציבור. אולם בכל הנוגע לפועלו והתנהגותו בתקופת הדיקטטורה הצבאית בארגנטינה – הדעות לגביו חלוקות. רבים סבורים כי באותה תקופה, בין השנים 1983-1976, קידם ברגוליו דווקא מדיניות של התרחקות מהפוליטיקה. הוא כיהן אז כראש המסדר הישועי.

ספר שנכתב על ידי העיתונאים סרחיו רובין ופרנצ'סקה אמרוגטי בשם "הישועי" ועוסק בדמותו של ברגוליו, עורר בזמנו הד רב. הספר עסק בין השאר בפרשה שבה התנער לכאורה ברגוליו מגורלם של שני נזירים ממסדר הישועים, אשר נעצרו על ידי הצבא בחשד שסייעו למתנגדי המשטר. בלב הוויכוח שעורר הספר, עמדה השאלה עד כמה היה יכול ברגוליו לסייע. ברגוליו הגיב: "עשיתי מה שיכולתי בהתחשב בגילי ובקשרי המעטים עם מי שהיו יכולים לסייע לעצורים. מלבד זאת, רק מעטים ידעו אז מה באמת מתחולל בארגנטינה".

ברגוליו ב-2009צילום: אי–פי

שמו של ברגוליו נזכר גם במאמר ביקורת נוקב שפורסם בעיתון "גרדיאן" ב-2011 ביחס לפשעי הכנסייה הקתולית בתקופת הדיקטטורה בארגנטינה, נכתב בין היתר כי "אפילו הוצאתם להורג של כמרים לא טלטלה את תמיכת בכירי הכנסייה בחונטה". שמו של ברגוליו בהקשר זה מובלט במיוחד בספרו של העיתונאי הארגנטינאי הורסיו ורביצקי, "השקט", ובו הוא נטען כי ברגוליו הסתיר בבית הנופש שלו אסירים פוליטיים מפני ועדה בינלאומית לזכויות אדם.

גם נשיאת ארגנטינה, כריסטינה פרננדס קירשנר, אינה יכולה להיות מאושרת מן העובדה שהאפיפיור הנבחר הוא בן ארצה. בשנים האחרונות היו קירשנר וברגוליו, יריבים מרים בעיקר בסוגיית הנישואים החד-מיניים. "דעותיו לקוחות מימי הביניים ומהאינקוויזיציה", הטיחה קירשנר בברגוליו במהלך דיון בקונגרס. ברגוליו, בתפקידו כארכיבישוף של בואנוס איירס, הגיב בתקיפות ולא חסך את שבט לשונו מהנשיאה. הוא כינה את המאמצים לאשר נישואי הומואים ולסביות "מלחמה באלוהים" ו-"צעד של השטן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ