הבחירה בפרנסיסקוס: מהפכה מינהלתית - לא תיאולוגית

האפיפיור ייאלץ להתמודד עם ניקוי האורוות בשורות הכנסייה. הבחירה בשמו של הקדוש פרנסיסקוס, שהטיף לחיי עוני, מעידה על כוונותיו להמשך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הקרדינל חורחה מריו ברגוליו - מאמש האפיפיור פרנסיסקוס - הוא רץ למרחקים ארוכים ובתור כזה הוא מתאים לוותיקאן, הממסד העתיק ביותר בעולם. הוא שירת במשך 15 שנים בתפקיד הפוליטי והחברתי הסבוך של הארכיבישוף בבואנוס איירס. ב-2005 הוא ויתר למעשה על התפקיד, עת היה לו סיכוי לא רע לזכות בו. עכשיו, בגיל 76, הוא הגיע אליו.

ואולם תדמיתו אינה לגמרי נקייה. בתקופת “המלחמה המלוכלכת” בארגנטינה, כשהיה אחראי על הכשרתם של פרחי כהונה, הטיף להם להתמקד בעבודה קהילתית ולא להיגרר לפעילות פוליטית. (ויש מי שרואים בו בשל כך משת”פ של הגנרלים).

תומכיו ומוקיריו של ברגוליו מעלים על נס את אורח חייו הצנוע, את המסירות שלו לעניים ונדכאים ואת האמונה שלו בצדק חברתי. מהיום הוא אמנם עובר לחיות באחד הארמונות המפוארים בתבל - כשקירות חדריו מעוטרים בפרסקאות מתקופת הרנסנס - אך עמיתיו הקרדינלים בחרו בו מתוך תקווה שהוא לא יסתחרר מרום המעמד.

בשבועות הקרובים יתפרסמו תחקירים על מעשיו ועמדותיו של ברגוליו בתקופת שלטון החונטה בארגנטינה, ואולם קשה להאמין שאחד מן הפרסומים הללו יחשוף גילוי חדש ומרעיש שיפגע בתפקודו כאפיפיור. נראה כי הבעיות של פרנסיסקוס הראשון אינן בעברו, כי אם בעתידו. כעת הוא הולך לצעוד במסדרונות בהם יושבים פקידים רבי עוצמה שרגילים לנהל את הוותיקאן בדרך שלהם כבר עשרות, בעצם מאות, שנים. בין אם זהו הבנק חסר השקיפות של הכס הקדוש; הליכי המינויים הבכירים; החשדות להתנהגות מינית פסולה בין בכירי הכנסייה; וטיוח של פרשיות התעללות מינית של כמרים בצעירים ברחבי העולם. כדי לנקות את האורוות, מינו אפיפיור פוריטן שלא מרשה לעצמו ליהנות ממנעמי החיים ומטיף לפשטות ולהתרחקות ממנעמי הקפיטליזם והגלובליזציה.

צליינית בריטית בשם קתרין כריסמס היתה אמש בכיכר סנט פטרוס. היא באה במסגרת נסיעה שתוכננה שנה מראש לרומא, עם מקהלת הבית שלה. בכך שנכחה ברומא במהלך הקונקלבה ראתה את יד האל. “הרגשתי את הצניעות והענווה של האפיפיור החדש כשהוא דיבר”, אמרה, כמעט דומעת. “זה כל כך חשוב שהם בחרו במישהו מחוץ לממסד, אבל גם במישהו שמגיע ממדינה קשה ובעייתית ולא מארצות הברית”. כריסמס קלטה בחושיה את המסר – ואין ספק שפקידי הוותיקאן קלטו אף הם.

ציוץ ראשון בחשבון הטוויטר של האפיפיור החדש

בחירתו של ברגוליו בשם האפיפיורי – פרנסיסקוס, על שם הקדוש מאסיסי, מצביעה על הדרך שבה הוא צפוי ללכת. המטיף האיטלקי מתחילת המאה ה-13 האמין באהבה ואחווה כלפי כל אדם, אבל בהתנזרות מוקצנת: חברי המסדר שלו נדרשו להתחייב לחיי עוני. תארים לא היו חשובים לו, הוא מעולם לא שימש ככומר באופן רשמי. בחירה זו לשם של אפיפיור היא מאוד מעניינת ולא מאוד מפתיע שאיש מקודמיו של ברגוליו לא בחרו בשם זה. הקרדינלים ידעו במי הם בוחרים – הם רוצים מישהו עם אפס סובלנות לשחיתות ומצד שני נאמנות לשמרנות התיאולוגית.

ברגוליו מסוגל להטיף בו זמנית נגד שימוש באמצעי מניעה ובמקביל ללכת להוספיס של חולי איידס, לרחוץ את רגלי החולים ולנשקם. הוא לא ישנה דבר בעקרונות התיאולוגיים השמרניים ביותר. בתקופת כהונתו ימשיכו הכמרים להיות גברים לא-נשואים והומוסקסואליות תיוותר מוגדרת כ”הפרעה”. ואולם, האפיפיור יקרא למאמיניו לאהוב את כל אותם הומואים חוטאים.

חוגגים בבואנוס איירס לאחר ההכרזה, אתמולצילום: אי-פי

מבחינת היהודים, ברגוליו יכול להיחשב כאפיפיור נוח. ספק רב אם הוא יחפש להתערב בענייני המזרח התיכון, ואם כן, הוא יחפש בעיקר להגן על הנוצרים החיים בסכנה חמורה בארצות ערב. כמי שביקר רבות בבתי כנסת בעירו בואנוס איירס, יש לצפות שימשיך במסורת שני קודמיו ויגיע בשלב כלשהו לביקור בישראל. עם זאת, הוא לא יחפש להאיר את עיניהם כדי שיכירו בכך שישוע הוא מושיעם.

בכלל, האפיפיור הזה לא יעסוק יותר מדי בענייניהם של בני דתות אחרות. יש לו יותר מדי עבודה קשה בניקוי האורוות הפרטיות שלו. האויבים שלו נמצאים מבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ