האב הגדול |

שמונה סיבות מדוע הקונקלבה היא בעצם "האח הגדול"

במשך יממה התבונן העולם באדיקות במתרחש בוותיקאן, שם התכנסה חבורת אנשים עם מראה מוזר ללא תקשורת לעולם החיצוני. נשמע מוכר?

סטיוארט הריטג', גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטיוארט הריטג', גרדיאן

הקונקלבה הסתיימה אתמול, יממה לאחר שהחלה, עם בחירתו של פרנסיסקוס הראשון לאפיפיור הבא. במשך יותר מ-24 שעות עקב העולם בדריכות אחר המתרחש בקרית הוותיקאן והמתין להחלטתם של 115 הקרדינלים. אם המחזה של חבורת אנשים שמראם החיצוני מוזר והם מסתגרים במקום אחד ללא תקשורת עם העולם החיצוני, בעוד כולנו מתבוננים בהם באובססיביות, נשמע לכם מוכר – אתם לא לבד. כשבוחנים זאת מקרוב, מגלים שהקונקלבה בסך הכל דומה לפרק של "האח הגדול".

יש הרבה קווי דמיון בין אוסף האנשים שבחרו אפיפיור חדש לבין פרק ממוצע של הסדרה, וזה עוד בלי לדמיין סיטואציה שבה קרדינל א' מאשים את קרדינל ב' שהכניס ביצה מטוגנת למגירת התחתונים שלו בלילה היחיד של כינוס המועצה. הנה כמה נקודות למחשבה על הדמיון והשוני בין השתיים.

1. הפורמט
המפתח להצלחה של הקונקלבה ו"האח הגדול" כאחת הוא העניין הרב במה שקורה לזרים כשהם נאלצים לשהות יחד זמן ממושך. שלושת חודשי "האח הגדול" הרבה יותר ארוכים מהקונקלבה, אבל הרעיון המרכזי די דומה. האם הם יסתדרו ביניהם? מי יכרות ברית עם מי? מי יהיה הראשון שישתכר ויביך עצמו? האם מישהו יתאהב?

2. קשר עם העולם החיצון
גם באח הגדול וגם בקונקלבה יש רגישות רבה לקשר עם העולם החיצון. כמו בסדרה, גם המשתתפים בקונקלבה נבדקו לאיתור טלפונים ניידים וציוד הקלטה. על פי השמועות, אייפד של אחד הקרדינלים הוחרם לפני הכניסה לקונקלבה.

3. המתחרים
כמו בקונקלבה, הבית של האח הגדול מושך טיפוסים מסוג מסוים. אם אתה קצת אפלולי, אקסצנטרי, אוהב בגדים משונים ובעל הערכה עצמית מוגזמת, תוכל להיכנס באותה מידה להפקה של האח הגדול כמו לקונקלבה של הכנסייה הקתולית.

4. המנצחים האפשריים
כמו באח הגדול, גם בבחירת האפיפיור הניסיון לנחש מי ינצח התגלה אבוד מראש. ניתן להניח שהקרדינלים פעלו בהתאם לשיטת ההצבעה של האח הגדול – נפטרו בתחילה מהמטורפים, אחר כך מהקולניים, אחר כך מהזנותיות, ובסוף מאלה שאוכלים יותר מדי מרגרינה. בסופו של דבר הם התפשרו על השקט מכולם, שאף אחד לא שם לב אליו עד הסוף.

ציוץ ראשון בחשבון הטוויטר של האפיפיור החדש

5. התפאורה
נכון, הקונקלבה קצת יותר מפוארת. הקרדינלים שוכנו בבתי הארחה נוחים בוותיקאן, וההצבעה נערכה מתחת לפרסקו של מיכלאנג'לו על "יום הדין". לעומת זאת, הבית של האח הגדול מעוצב בדרך כלל על ידי מישהו שעיניו עצומות. לפחות המתמודדים באח הגדול יכולים להתוודות על חטאיהם בחדר אפלולי. בפני מי אמורים היו הקרדינלים להתוודות? הרי האדם היחיד שיותר חשוב מהם בדיוק התפטר.

6. סדרת בת
לאח הגדול צצו כל מיני סדרות בנות שלא תמיד זכו לפרסום. לקונקלבה אמנם לא תהיה סדרת המשך, אולם במשך יממה הועבר ממנה בשידור חי זרם של אין-סוף ראיונות וספקולציות, שיכול היה להימשך כך גם חודש או יותר.

7. שידור חי
האח הגדול לא משודרת כבר זמן מה, לאכזבת כל מי שאהב להירדם כשהוא צופה בזרים נרדמים במקביל אליו. בצעד נדיב מאין כמותו, בקונקלבה היה השנה שידור ישיר של ארובת הקפלה, והמכורים יכלו לצפות בה באדיקות וכסיסת שיניים עד שיצא העשן הלבן אתמול בערב.

8. הפרס הגדול
וכמובן, יש פרסים לזוכה. פרנסיסקוס הראשון ימצא את עצמו בעמדת כוח כמעט בלתי מוגבלת כראש הכנסייה הקתולית. הוא יוכל לראות את העולם כולו, אף על פי שזה יהיה מאחורי זכוכית חסינת כדורים, ו-1.2 מיליארד בני אדם ישתו בצמא כל מלה שיאמר עד יום מותו. לעומת זאת, המנצח באח הגדול יוציא לאור תקליטור של תרגילי כושר ויחתום את שמו על טור בעיתון שאותו יכתוב סופר צללים. קשה לומר במי משניהם צריך לקנא יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ