קמבודיה: שר החוץ של קמר רוז' מת לפני ההכרעה במשפטו

איאנג סארי, שהיה ידוע בכינוי "האח מספר 3", היה מבכירי משטר האימים שהביא למותם של 1.7 מיליון בני אדם ולקח חלק במסע טיהור האינטלקטואלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

איאנג סארי, ממקימי הקמר רוז' בשנות השבעים בקמבודיה ואחד ממנהיגיה המעטים של התנועה שהועמדו לדין, מת הבוקר (חמישי) בגיל 87, לפני שניתן פסק הדין במשפטו. מותו של סארי, שהיה שר החוץ במשטר הקומוניסטי בקמבודיה והיה ידוע בכינוי "האח מספר 3", ריסק את תקוותם של הניצולים והתובעים שהוא יוענש על פשעי המלחמה שבוצעו בפרק השחור ביותר בתולדות המדינה.

איאנג סארי נשפט בבית הדין בקמבודיה הפועל בחסות האו"ם, על ידי צוות משותף של שופטים קמבודים ובינלאומיים. לצדו נשפטו שני מנהיגים נוספים, גם הם בשנות השמונים לחייהם, וקיים חשש כי גם הם ימותו לפני סיום משפטם. השניים הם "האח מספר 2" נואון צ'י וראש המדינה לשעבר חיאו סמפאן. שלושתם הכחישו בתוקף את המיוחס להם.

רעייתו של סארי, איאנג ת'ירית, לשעבר שרת הרווחה, הואשמה גם היא, אולם בשנה שעברה נטען כי היא לא כשירה לעמוד למשפט בשל מחלה, ככל הנראה אלצהיימר. סיבת המוות של איאנג לא ידועה, אולם ידוע כי הוא סבל מלחץ דם גבוה ובעיות לב. ב-4 במארס הוא אושפז בבית החולים בפנום פן כשהוא סובל מחולשה ועייפות קיצונית.

איאנג סארי (במרכז) במהלך ביקור באתר להקמת מסילת ברזל ב-1977. הפנים של קמר רוז' בעולםצילום: אי-אף-פי

איאנג הקים את הקמר רוז' עם מנהיג התנועה, פול פוט, שהיה גיסו. המשטר הקומוניסטי ששלט בקמבודיה מ-1975 עד 1979 וטען כי הוא בונה חברה סוציאליסטית על ידי גירוש אנשים מערים למחנות עבודה בכפר. המדיניות הקיצונית הזו הובילה למותם של 1.7 מיליון בני אדם מהרעבה, מחלות, עבודה מרובה ותשישות.

כשר החוץ של קמר רוז', היה איאנג הדיפלומט המזוהה ביותר בעולם עם המשטר בקמבודיה. ב-1996, שנים לאחר שאנשי התנועה נסוגו לג'ונגלים, היה לחבר הבכיר הראשון שעורק מקמר רוז'. יחד אתו ערקו אלפי חיילים, מה שסייע להתפרקותה הסופית של התנועה.

עריקתו של איאנג הבטיחה לו חסינות ואפשרות להמשיך לחיות בקמבודיה במשך שנים. ואולם, החסינות התפוגגה כשבית המשפט המגובה על ידי האו"ם החל לבנות את התיק המשפטי נגדו. נגד איאנג נטען בין היתר שכנע קמבודים משכילים לשוב למדינה, אך אז הורה על מעצרם, חקירתם בעינויים ורציחתם כחלק ממסע טיהור האינטלקטואלים.

1970 - פגישה בין איאנג (מימין) ופול פוט (במרכז) לבין מאו דזה-דונגצילום: אי-אף-פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ