יומן ותיקאן |

חמש סיבות לבחירתו של פרנסיסקוס

ברחובות רומא מרוצים מכך שאיטלקי לא נבחר לאפיפיור. בפקידות הבכירה של הוותיקאן, לעומת זאת, אין יותר מדי חיוכים. הקונקלבה הפתיעה אותם

אנשיל פפר
שליח "הארץ" לוותיקאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לוותיקאן

רוב האיטלקים מאושרים היום (חמישי). הם קתולים רגילים, לא מתעמקים יותר מדי בנבכי הפוליטיקה של הוותיקאן. האפיפיור עבורם הוא סמל אבל לא הרבה יותר מכך. שתי תגובות טיפוסיות שניתן היה לשמוע ברחובות רומא על היבחרו של הקרדינל חורחה מריו ברגוליו הן: "יש לו פנים טובות", או במילים אחרות - יהיה הרבה יותר נעים להביט בתמונתו מאשר בפרצופו חמור הסבר של בנדיקטוס ה-16, ו"טוב שלא נבחר איטלקי לתפקיד".

באיטליה שוררת טינה עמוקה כלפי פוליטיקאים ואנשי ציבור, וגם הקרדינלים של הוותיקאן נתפסים ככאלה. ברגוליו, ששמו מאמש פרנסיסקוס, הוא אמנם קרדינל, אבל עשה את כל הקריירה שלו הרחק בארגנטינה ולכן עבור רוב האיטלקים הוא נראה אדם צנוע וחביב, כמעט מנותק מהממסד הדתי ברומא.

אך יש גם שתי קבוצות בחברה האיטלקית שהרבה פחות מאושרות היום: הראשונה היא הפקידות הבכירה של הוותיקאן, אנשי ה"קוריה", שכבר חוששים לתפקידיהם הנוחים והמתגמלים. השניה הם עיתונאי הוותיקאן שלא חזו ולא שיבצו את פרנסיסקוס במרומי אף אחת מרשימות המועמדים המועדפים בשבועות האחרונים. בסרטון - תפילתו הראשונה של פרנסיסקוס, האפיפיור החדש, היום.

רק עיתונאי אחד, ג'ון תאבין, אמריקאי דווקא, שסיקר במשך 30 שנה את הוותיקאן עבור שירות הידיעות הקתולי וכיום עובד כפרילאנס ובלוגר, כתב יומיים לפני הקונקלבה שסיכוייו של ברגוליו משתפרים. סוכנויות ההימורים בבריטניה ואירלנד, שגילגלו מאות אלפי דולרים בהימורים על זהות האפיפיור, שיבצו אף הן את ברגוליו בתחתית הרשימה עם סיכוי של 1-30.

בינתיים, מנסה פרנסיסקוס לכבוש את לב העיתונאים. הבוקר נודע שבשבת הקרובה הוא יקיים קבלת פנים ראשונה ל-5,000 אנשי תקשורת מרחבי עולם שבאו כדי לסקר את בחירתו. במקביל, העיתונות האיטלקית כבר מפרסמת תיאורים ראשונים להתנהלות ההצבעה בקונקלבה, חרף שבועת הסודיות של הקרדינלים: המסר המרכזי הוא שלמרבית ההפתעה, ברגוליו הוביל כבר בסבבי ההצבעה הראשונים. השאלה מדוע בחרו הקרדינלים דווקא בארכיבישוף של בואנוס איירס מעוררת השערות רבות. הנה חמש התיאוריות המרכזיות, שלאו דווקא סותרות אחת את השנייה:

האאוטסיידר – ברגוליו היה זר כמעט לחלוטין לנבכי הוותיקאן. מעולם לא כיהן בקוריה ובכל פעם שנאלץ להגיע לכינוסים ברומא, הזדרז לחזור לבואנוס איירס. אין לו קשר מיוחד לאיש מהבכירים ולכן לא יתקשה לערוף ראשים לצורך קידום הרפורמות הנדרשות בבירוקרטיה המאובנת והמושחתת של הכס הקדוש.

הישועי הקשוח – פרנסיסקוס הוא האפיפיור הראשון המשתייך למסדר הישועי. אנשי המסדר אינם מצטיינים על פי רוב בשאפתנות קרייריסטית, אבל ידועים בקשיחותם התיאולוגית. כישועי, פרנסיסקוס לא חיפש אף פעם להתהדר בגלימות ותארים ולכן הוא צפוי להנהיג משטר צנע חריף, שינער את הכס הקדוש הרהבתני מהיסוד.

המהפך – לפי ההדלפות מהקונקלבה שהתקיימה ב-2005, ברגוליו היה המתחרה הרציני ביותר של בנדיקטוס ה-16. אלא שברגוליו הוא ההפך המוחלט מהאפיפיור הגרמני חובב הליטורגיקה הלטינית והגלימות הרקומות. הבחירה בו מסמלת למעשה דחייה מוחלטת של עידן בנדיקטוס, שהצטייר כתקופה של שיתוק וקיפאון על השמרי.

המשך השיתוק – אל מול הטענה שפרנסיסקוס נבחר כדי לזעזע את הוותיקאן, יש מי שמטפח תאוריית קונספירציה לפיה הקרדינלים בחרו במכוון אפיפיור מן החוץ, "שיילך לאיבוד" בסבך הרומאי ויולך שולל על ידי פקידיו ועוזריו. כל זה כדי לתקוע את הצורך ברפורמות נרחבות בוותיקאן לעוד 10 או 20 שנה.

הגידו כן לזקן – בעוד שרבים העריכו שהפעם ייבחר אפיפיור צעיר ונמרץ, הקונקלבה הלכה דווקא על גבר בן 76, שחי עם ריאה מתפקדת אחת. פרנסיסקוס עוד עשוי להתברר כשמעון פרס של הוותיקאן ולהמשיך להיות פעיל גם בעשור העשירי של חייו, אבל ההנחה הסבירה יותר היא שיש לו רק שנים בודדות למהלכים נועזים.

מכיוון שתהליכים תיאולוגיים בוותיקאן לוקחים עשורים ארוכים, השינוי היחיד שיוכל לבצע פרנסיסקוס יהיה מנהלתי. רפורמה כזו תתאים לקרדינלים, שחרף היותם שמרנים, מאסו לגמרי בשחיתות שפשתה בכס הקדוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ