הארץ

שר הבריאות של דרום אפריקה, ארון מוטסואלדי, חשף היום (חמישי) נתונים קשים על תפוצת מחלת האיידס בקרב נערות ונשים במדינה. לדבריו, 28% ויותר מקרב הצעירות הדרום אפריקאיות נושאות את הנגיף בהשוואה ל-4% מבין הנערים. הסיבה לכך נעוצה בכך שנערות רבות מנוצלות מינית על ידי גברים מבוגרים, המשמשים להם "שוגר דדיז", כדבריו של השר.

מטסואלדי הוסיף ואמר כי בשנת 2011 הרו 94 אלף נערות בדרום אפריקה וכי 77 אלף מתוכן עברו הפלות מלאכותיות בבתי חולים ממשלתיים. במקביל, דיווח העיתון הדרום אפריקאי The Sowetan כי מספר נשאי נגיף ה-HIV בדרום אפריקה מגיע לחמישה מיליון, המהווים כ-10% מהאוכלוסייה.

מוטסואלדי, שמונה לתפקידו ב-2009 על ידי הנשיא ג'ייקוב זומה, עומד בראש תוכנית לאומית לטיפול תרופתי באיידס, הנחשבת לגדולה מסוגה בעולם. מספר הנשאים הזוכים לטיפול אנטי רטרוויראלי מציל חיים בדרום אפריקה גדל בשנות כהונתו מ-678 אלף ל-1.5 מיליון. בסרטון - כתבת "אל ג'זירה על תופעת ההדבקה באיידס בין אמהות לבין ילדיהן בדרום אפריקה.

מדובר בשינוי משמעותי במדיניות הדרום אפריקאית ביחס לאיידס. ממשלתו של הנשיא הקודם, תאבו מבקי, הביעה ספק ביחס לקשר שבין נגיף ה-HIV לבין תסמונת הכשל החיסוני הנרכש (איידס), וטענה כי אין ברשותה אמצעים להעניק את הטיפול התרופתי לכל הנזקקים לו.

"ברור לגמרי שלא נערים צעירים שוכבים עם הילדות האלה, אלא גברים מבוגרים", אמר מוטסואלדי, "עלינו לפעול נגדם, משום שהם הורסים את ילדינו". הוא הוסיף וציין כי בכל מהמקרים התגלה הנגיף בגופן של ילדות ונערות הרות בנות 14-10. בשנה שעברה מתו בדרום אפריקה יותר מ-260 אלף חולי איידס, כמעט מחצית מכלל מקרי המוות במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ