ערב ביקור אובמה |

64% מהציבור האמריקאי תומך בישראל

לפי סקר גאלופ, התמיכה בישראל בעלייה ומשתווה לשיא שנקבע במלחמת המפרץ. 12% בלבד מהאמריקאים אוהדים את הפלסטינים יותר מאת ישראל

ערב ביקורו של הנשיא ברק אובמה, תמיכת הציבור האמריקאי בישראל משתווה לשיא כל הזמנים. בסקר חדש של מכון גאלופ שפורסם היום (שישי) אומרים 64% מהאמריקאים שאהדתם נתונה לישראלים יותר מאשר לפלסטינים, לעומת 12% בלבד האוהדים את הפלסטינים יותר מאשר את ישראל. ל-23% מהאמריקאים אין העדפה בין הצדדים.

על פי הסקר, שנערך בתחילת פברואר, התמיכה בישראל נמצאת בקו עלייה בכל מגזרי האוכלוסייה באמריקה, אך העלייה המובהקת ביותר נרשמה בקרב רפובליקאים, שמרנים, ומבוגרים. שיעורי התמיכה הנמוכים ביותר – אף שגם אלה עולים על 50% - נרשמו בקרב צעירים, ליברלים ודמוקרטים. 69% מהגברים מעדיפים את ישראל על פני הפלסטינים, לעומת 60% מהנשים.

על פי הסקר, הפעם האחרונה שנרשמה העדפה של 64% מהאמריקאים לישראל היתה בשנת 1991, במהלך מלחמת המפרץ. לאחר מכן חלה ירידה משמעותית בהעדפת ישראל, שהגיעה לשפל של 38% בלבד במהלך כהונתו הראשונה של בנימין נתניהו והשנייה של ביל קלינטון, בשנת 1998. מאז חזרה העדפת ישראל לטפס לשיעורים הקודמים, ובמהלך השנים האחרונות  היא נותרה יציבה על שיעור גבוה מעל 60%.

הסקר מגלה כי 78% מהרפובליקאים מעדיפים את הצד הישראלי, לעומת 55% מהדמוקרטים ו-63% מהעצמאיים. למרות שיעור התמיכה הגבוה בקרב הרפובליקאים, מדובר למעשה בירידה משיא של 85% שנרשם בשנת 2010.

בקרב מבוגרים מעל גיל 55 , שיעור ההעדפה לצד הישראלי עומד על 71%, אך הוא יורד עם הגיל ל-65% בקרב בני 35-54 ול-55% בלבד בקרב צעירים. עם זאת, שיעור העדפת הפלסטינים נותר על 12%, ללא שינוי, בכל קבוצות הגיל.

לעומת זאת, אף שאין הבדל משמעותי בשיעורי האהדה לישראל על פי רמת ההשכלה, יש קורלציה בין רמת ההשכלה לבין האהדה לפלסטינים: 8% מבין חסרי ההשכלה האקדמית תומכים בפלסטינים, לעומת 20% בקרב בעלי תואר אקדמי מתקדם.

שיעור התמיכה הגבוה ביותר בפלסטינים נרשם בקרב אלה המגדירים עצמם ליברלים – 24%, והנמוך ביותר בקרב אלה המגדירים עצמם שמרנים – 5% בלבד. 77% מהשמרנים אוהדים את ישראל, לעומת 58% מבין מצביעי המרכז ו-51% בקרב אלה המגדירים עצמם ליברלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ